Čo s vresmi v kvetináčoch, ktoré sme kúpili na jeseň? Teraz je vhodná doba vysadiť ich na záhon

  • 14.05.2020

Vresy, ktoré nám počas jesene krášlili okenné hrantíky a v dobrom stave prezimovali, teraz môžeme ošetriť a vysadiť do voľnej pôdy v záhrade.

Vres s koreňovým balom na bielom stole

Ak ich budeme pravidelne zalievať, rýchlo sa ujmú a vyženú nové výhonky. V priaznivých podmienkach sa bohato rozrastú, vytvoria nízke kompaktné kríky a počas jesene nás opäť prekvapia množstvom kvetov.

Vresovisko je nielen zaujímavým, ale aj na starostlivosť nenáročným prvkom. Uplatní sa v prírodnej alebo vidieckej záhrade. Na vybranom slnečnom alebo polotienstom mieste dôkladne pripravíme miesto výsadby. Dôležité je pôdu obohatiť o kyslý substrát.

1. Namočenie

Namáčanie vresov vo vode pred výsadbou

Prezimované vresy nakrátko ostriháme. Ak je koreňový bal presušený, vyberieme rastliny z kvetináča a vložíme ich cca na polhodinu do vedra s vodou.

2. Príprava pôdy

Príprava pôdy na výsadbu vresov

Na polotienistom mieste dôkladne pripravíme miesto výsadby. Dôležité je pôdu obohatiť o kyslý substrát.

3. Rez

Narezávanie koreňového balu - vres

Aby sme podporili rast nových koreňov na výslednom stanovišti, prerežeme ich na dvoch troch miestach nožíkom.

4. Výsadba

Výsadba vresov na záhon

Upravené rastliny vysadíme v primeraných rozstupoch na pripravený záhon. Nezabudneme ich dobre zaliať.

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: vresy | výsadba

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov