Spríjemnite si sychravú jeseň farebnou výsadbou. Týmto rastlinám to spolu svedčí

  • 02.11.2022

Počas celej jesene môžeme do prázdnych kvetináčov a dekoratívnych nádob vysádzať atraktívne rastliny.

Jesenna vysadba
Foto: Miro Pochyba

Výsadby skrášlia exteriérové priestory až do príchodu zimy. Rastliny, ktoré sa hodia na tento účel, sa dajú bežne zakúpiť a starostlivosť o nie je zložitá. Využiť môžeme vresy, chryzantémy, cyklámeny, horce, okrasné kapusty, rastliny s ozdobnými listami aj plodmi.

Na dno nádoby dáme trochu štrku alebo keramzitu, korene rastlín potom nebudú vystavené nadmernej vlhkosti, a naplníme ju čerstvým pestovateľským substrátom. Vysadíme rastliny. Starostlivosť spočíva v udržiavaní mierne vlhkého substrátu. Keď hrozia prvé mrazy, nádobu prenesieme do studenej miestnosti, kde nemrzne, alebo ju zakryjeme netkanou textíliou.

Výsadba krok za krokom

1. MRAZUVZDORNÝ KVETINÁČ

Jesenna vysadba
Foto: Miro Pochyba

Kvetináč, ideálne mrazuvzdorný, naplníme čerstvým substrátom, pod ktorý sme na dno dali za lopatku keramzitu.

2. VRES

Výsadba vresu do kvetináča
Foto: Miro Pochyba

Vres je najdôležitejšou rastlinou tejto výsadby. Svojou výraznou farebnosťou bude priťahovať pozornosť aj začiatkom zimy.

3. CYKLÁMEN

Výsadba cyklámenu k vresu
Foto: Miro Pochyba

Cyklámen je známy skôr ako izbová rastlina, no výborne sa uplatní aj v jesenných kompozíciách. Prázdne miesta vyplníme ďalšou zeleňou.

4. SUBSTRÁT

Zálievka výsadby
Foto: Miro Pochyba

Substrát nasypeme okolo všetkých vysadených rastlín, utlačíme, a to aj po bokoch kvetináča. Nakoniec dobre zalejeme.

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Čo robiť, aby fotínia (červienka) zakvitla? Howea: Palma z hollyvoodskych filmov, ktorá vám odpustí, ak ju zabudnete poliať