Čo spôsobuje usychanie tují?

  • 03.01.2021

Dobrý deň, poradíte nám? Asi mesiac po reze nám začali žltnúť tuje. Viete nám poradiť, čo to spôsobuje?

Čo spôsobuje usychanie tují?

Poškodenie pravdepodobne nevyvolal samotný rez mäkkých konárikov, pretože tuje ho vo všeobecnosti zvládajú dobre. Môže ísť o napadnutie larvami chrobáka krasoňa (Lamprodila festiva), ktorý je v súčasnosti veľmi rozšírený, aj keď u nás nepôvodný. Predbežne sa označuje ako krasoň borievkový.

Napáda mladšie i staršie zdravé tuje i borievky. Škodia larvy, ktoré sa po vyliahnutí z vajíčok prehryzú pod kôru, kde vyhrýzajú chodbičky. Škodca máva jednu, výnimočne dve generácie do roka. Či ide naozaj o napadnutie týmto škodcom, si overíte podľa malých dierok v dreve, ktorými sa vyhrýza von.

Likvidovať ho je ťažké. Ak sa dreviny neošetria, porast je schopný zničiť v priebehu dvoch až štyroch mesiacov. Odporúčané sú insekticídy Dursban 480 EC, Mospilan, Karate Zeon 5 CS. Pri aplikácii treba použiť zmáčadlo (Agrovital, Silwet). Postrek je vhodné aplikovať v máji až v júni a opakovať o 10 dní, celkovo tri- až štyrikrát. Prípravky treba striedať, pri každom ošetrení použiť iný. Žlté lepové doštičky zavesené do korún tují, borievok a cypruštekov začiatkom mája odhalia výskyt škodcu.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku