Čo by ste mali vedieť, keď chcete pestovať bonsaj
Ak zvažujete pestovanie bonsaju, vaše prvé kroky určite povedú k odbornej literatúre a návšteve internetových stránok. Tie sú však zväčša písané veľmi všeobecne. Ako “bonsajový zajačik” potrebujete poznať základy pestovania a tvarovania, ktoré sa dozviete v tomto článku. Komplexné poradenstvo získate aj priamo od pestovateľov na Festivale Záhrad 14 – 15. apríla v Bory Mall.
Kde chcete pestovať bonsaj?
Exteriérové bonsaje nepatria do interiéru a opačne. Tak pozor na to, čo kupujete. Veľmi banálna vec, no prekvapivo veľa ľudí nevie, že ich delíme podľa pestovania na exteriérové, interiérové a čiastočne exteriérové. Najkrajšie výsledky sa dajú dosiahnuť so stromčekmi pestovanými vonku, napríklad aj na balkóne. Darí sa im podstatne lepšie ako interiérovkám, pretože sú pestované v ich vlastných podmienkach. Interiérové bonsaje skôr prežívajú ako prosperujú… Rozhodnutie je však samozrejme na vás.
Aký typ chcete?
Predpokladajme, že už ste si vybrali miesto pestovania. Teraz sa musíte rozhodnúť, aký druh bonsaju chcete. Môže byť listnatý alebo ihličnatý a môže byť malých, stredných alebo veľkých rozmerov. Ďalej si musíte vybrať spôsob jeho stvorenia. Vypestujete ho zo semiačka, z materiálu zo záhradníctva, alebo si to uľahčíte a použijete predpestované bonsaje či dokonca už kúpite hotový bonsaj. Treba si uvedomiť, že inak sa tvarujú ihličnany a inak listnáče a inak sa polievajú malé a inak veľké stromy. Dôležitá otázka, na ktorú si musíte dať tiež odpoveď je, či sa chcete kochať už hotovým stromom, alebo vás bude baviť cesta k vytvoreniu bonsaju.
Ako začať?
Na začiatku si musíte vybrať, aký substrát na pestovanie použijete. Koľko ľudí, toľko chutí, ale platí, že substrát by mal byť taký, aby vyhovoval tomu, kto polieva a zároveň aj stromu. Delia sa na 2 základné typy: organické (klasická zemina s rôznymi prímesami) a anorganické (neobsahujú zeminu). Nech už sa rozhodnete akokoľvek, “bonsajoví odborníci” z DANUBIUS BONSAI KLUB neodporúčajú substrát pre bonsaje od Agro CS. Tvrdia, že hoci vyrábajú nepodarený substrát na bonsaje, majú vynikajúce hnojivá Kristalon alebo doplnkové zložky. Tak aby sme im zase neuškodili. 🙂
Ako sa postarať o dovezený bonsaj?
Asi tá najjednoduchšia cesta bonsaju ku vám. Kvôli preprave sa sadí do substrátu, ktorý udrží veľa vlahy niekoľko týždňov. Ten treba okamžite po kúpe vymeniť, pretože vzniknú problémy so správnou zálievkou, korene rastú, miska je zvyčajne malá a vytláča bonsaj von alebo vzniknú problémy so zahnívajúcimi koreňmi. Odporúča sa preto zakúpený bonsaj presadiť – nikdy neviete odhadnuť, aké prekvapenie tam zanechal pôvodný majiteľ. “Presadenie oslabuje strom, preto ho treba vykonať maximálne raz do roka a určite po ňom nesmie nasledovať tvarovanie, jedine prestrihanie koruny na vyrovnanie pomeru koreňov a zelene,” radí Ladislav Lenčucha z DANUBIUS BONSAI KLUB.
Rada nad zlato
Ak je nevyhovujúci substrát, treba najskôr presadiť a počkať, kým sa strom dostane znova do plnej sily (1 až 2 roky). Ak je strom dostatočne hrubý, môžete ho začať tvarovať. Potom počkajte, kým sa dostane znova do plnej sily. Ak ešte strom nemá požadovanú hrúbku, je najlepšie ho zasadiť do zeme a nezastrihávať. Takto najrýchlejšie zhrubne. Následne vykopať a pokračovať v postupe vyššie. Univerzálne pravidlá neexistujú. Je na každom pestovateľovi, čo sa mu páči.
Bonsaj ako darček
V našej kultúre je bežné blízkych obdarovať živým kvetom alebo rastlinou. Čo však zvoliť na špeciálnu udalosť? Špeciálny bonsaj! Bonsaj pod vianočný stromček, bonsaj na narodky, bonsaj na výročie, bonsaj na promócie… Stačí ho raz za týždeň poliať a pre nového majiteľa je určite jednoduchšie sa starať o stromček ako o domáce zvieratko. Aj keď aj to má samozrejme svoje osobité čaro.
Prehliadka bonsajov
Skúsenosť získate iba praxou, a kto vie, možno sa vám pestovanie mini stromčekov natoľko zapáči, že sa stanete vášnivým bonsajistom! Toto hobby nie je len o polievaní hotových stromčekov, ale o ceste k ich vytvoreniu. A tá nikdy nekončí, pretože bonsaj je živý a stále sa mení. Ak chcete mať bonsaj, ktorý má v sebe niečo zo svojho majiteľa, najlepšie je nekupovať strom hotový, ale začať napríklad z predpestovaného materiálu. Pestovateľské rady, majestátne ministromčeky, pestovateľské dieľne pre deti, aktívne workshopy, ale i predaj bonsajov si budete môcť vychutnať na Festivale Záhrad 14-15. apríla v Bory Mall.
ahojte, ma niekto skusenost s pestovanim bonsajov? je to narocne? ako dlho trva,…