Do čoho a kedy zaštepiť či zaočkovať sakury?

  • 17.07.2022

Mohli by ste nám poradiť, do čoho a kedy je najvhodnejšie zaštepiť sakuru?

Okrasná čerešňa

Sakury sú veľmi obľúbené dekoratívne kry a stromy, a to nielen pre svoje nápadné kvety v jarnom období, ale aj pre krásne listy počas roka. Väčšina kultivarov pochádza z Japonska. U nás sa najčastejšie pestuje Prunus serrulata ʻKanzanʼ. Ich pestovanie nie je náročné.

V našich podmienkach sa dajú očkovať i vrúbľovať všetky druhy okrasných čerešní. Najvhodnejší podpník je čerešňa vtáčia (Prunus avium). Očkujeme v letnom období do kmienka s priemerom aspoň 2 cm vo výške, kde chceme, aby vyrastala koruna. Očká odoberáme zo zdravej materskej rastliny. V zimnom období sakury vrúbľujeme, vrúble by mali mať cca 3 očká. Vrúbľujeme do výšky, kde chceme, aby rástla korunka.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Jarmila Králová, Arboretum Mlyňany SAV
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku Okrasné trávy sú útočiskom pre hmyz i drobné cicavce, ich semienka nasýtia vtáky. Máte ich už v záhrade?