Do čoho a kedy zaštepiť či zaočkovať sakury?

  • 17.07.2022

Mohli by ste nám poradiť, do čoho a kedy je najvhodnejšie zaštepiť sakuru?

Okrasná čerešňa

Sakury sú veľmi obľúbené dekoratívne kry a stromy, a to nielen pre svoje nápadné kvety v jarnom období, ale aj pre krásne listy počas roka. Väčšina kultivarov pochádza z Japonska. U nás sa najčastejšie pestuje Prunus serrulata ʻKanzanʼ. Ich pestovanie nie je náročné.

V našich podmienkach sa dajú očkovať i vrúbľovať všetky druhy okrasných čerešní. Najvhodnejší podpník je čerešňa vtáčia (Prunus avium). Očkujeme v letnom období do kmienka s priemerom aspoň 2 cm vo výške, kde chceme, aby vyrastala koruna. Očká odoberáme zo zdravej materskej rastliny. V zimnom období sakury vrúbľujeme, vrúble by mali mať cca 3 očká. Vrúbľujeme do výšky, kde chceme, aby rástla korunka.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Jarmila Králová, Arboretum Mlyňany SAV
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Vôňe majú vplyv na našu náladu, preto s nimi treba narábať citlivo. Ktoré aromatické rastliny si vybrať do záhrady? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať?