Ekologicky proti drôtovcom a pandravám
Dobrá správa je, že odborníci skúmajúci možnosti prírodnej ochrany v boji proti chorobám a škodcom sa neustále zlepšujú v chápaní nepriateľa a prinášajú tak nové pohľady a možnosti v ekologickom pestovaní.
Sľubné výsledky z praxe naznačujú, že na obzore je nádej na lepšiu ochranu proti obávaným pôdnym škodcom, drôtovcom, ale aj pandravám.
Problematický drôtovec
Spomedzi všetkých škodcov zemiakov sa práve drôtovec ukázal ako jeden z najťažšie pochopiteľných. Ničí aj korene mrkvy či iných rastlín, do ktorých sa zavŕtava, pričom ich požiera. Sekundárne potom korene hnijú a odumierajú. Nový výskum ukazuje zložitosť jeho správania, s čím súvisia ťažkosti s ochranou proti nemu. Napríklad na zemiaky je registrovaných málo chemických prípravkov proti drôtovcovi, preto je nevyhnutné prístup biologickej ochrany.
V súčasnosti pestovatelia kombinujú dve metódy ochrany. Jedna je aplikácia prípravku SoilTonic pri výsadbe a druhá aplikácia huby v prípravku Bora, taktiež pri výsadbe. Väčší pestovatelia s nimi už v posledných rokoch dosahujú účinné výsledky. Reálne skúsenosti pochádzajú od rakúskych, maďarských, švajčiarskych a nemeckých pestovateľov zemiakov a koreňovej zeleniny.
Vývoj biopesticídov sa zrýchľuje. Dá sa predpokladať, že sa v budúcnosti stanú úplne bežné. Je to veľmi potrebný pokrok, najmä pre spotrebiteľa, ktorý zúfalo žiada potraviny bez chémie.
Spomínané prípravky začali používať už pred šiestimi rokmi. Plochy kontrolovali raz týždenne od mája do augusta a sledovali výskyt a množstvo lariev. Na konci sezóny zbierali vzorky na vyhodnotenie poškodenia hľúz. Pri pestovaní zemiakov s prípravkom SoilTonic zaznamenali menej problémov s drôtovcami ako v rokoch predtým. To však neznamená, že problém zmizol, skôr sa výskyt tohto škodcu a následne aj škody významne zredukovali. Veľkým prínosom je aj takzvané striedanie plodín, ale aby bolo v prípade drôtovca účinné, musí ísť o od seba vzdialené plochy.
Jeden koreň im nestačí
Populácia drôtovcov v teréne je najväčším problémom, ktorému čelia pestovatelia zemiakov a koreňovej zeleniny. Stáva sa, že hoci sa na ploche nevyskytuje významné množstvo lariev počas sezóny, pri zbere je poškodenie pomerne značné. Kedysi sa nevedelo veľa o pohybe lariev v pôde, preto výskumníci urobili pokus s návnadami zemiakov a sledovali ich horizontálny a vertikálny pohyb.
V štúdii zameranej na horizontálny pohyb zistili, že sa za 24 hodín posunú o cca 3,6 metra, aby sa dostali k jedlu. Do 48 hodín dosiahlo zemiak 50 % drôtovcov. Prekvapením bolo, že keď dosiahli vyložené návnady vo vzdialenosti 2,4 metra, začali sa kŕmiť, ale skôr ako zemiak celý spotrebovali, presunuli sa na ďalšiu návnadu. Vyplýva z toho pre nás nepríjemný záver, že aj keď majú k dispozícii dostatok potravy, stále sa presúvajú ďalej. Znamená to, že si nikdy nemôžeme byť istí ich množstvom a správne predpokladať škody. Aj keď je ich málo, presúvaním obsiahnu veľkú plochu a poškodia ohromné množstvo koreňov.
Ďalšie sledovania sa týkali vertikálneho pohybu. V októbri výskumníci vložili do zeme rúrky do hĺbky 80 centimetrov, aby pozorovali ich pohyb v pôde počas zimy. Na jar sa 90 % z nich vrátilo do hornej vrstvy pôdy už v polovici mája, aby sa začali kŕmiť. Tieto informácie sú dôležité kvôli stanoveniu ideálneho termínu na použitie prípravkov SoilTonic alebo Bora. Ošetrenie pôdy je teda vhodné od začiatku až do polovice mája. Okrem drôtovcov sa účinnosť prípravkov sleduje aj proti pandravám, čo je pomenovanie pre larvu chrústa.
Odborník radí
■ Spomedzi viacerých adeptov sa podľa účinnosti proti pôdnym škodcom vybrali dva prípravky: SoilTonic a Bora.
■ Sľubnú metódu predstavuje prípravok Bora s obsahom entomopatogénnych húb, čiže takých, ktoré zabíjajú hmyz. Drôtovce a iné larvy infikujú v pôde v štádiu lariev. Pri jeho používaní pri pestovaní zemiakov sa poškodenie larvami znížilo až o 75 – 80 %.
■ Bora sa dá aplikovať zálievkou pri sadení alebo pri výseve, neskôr i postrekom – asi 3 týždne pred zberom. Je dobré vedieť, že na úvratoch alebo na malých plochách výsadby zemiakov a koreňovej zeleniny sa drôtovce vyskytujú v hojnejšom počte, preto sa prípravok aplikuje viackrát. Na použitie je relatívne jednoduchý. Ošetrenie je špecifické pre škodce a málo ovplyvňuje užitočný hmyz. Bolo pozorované, že 80 % škodcu sa nakazilo už tri hodiny po aplikácii, čo, samozrejme, predpokladá veľkú úspešnosť.
■ Ďalším vybraným prípravkom biologickej ochrany je SoilTonic. Ide o výťažok z rastlín, ktoré pôsobia odpudzujúco na hmyz v pôde. Pokiaľ ide o hmyzích škodcov vrátane drôtovcov, je momentálne považovaný za kľúčový. Po aplikácii sa pandravy a drôtovce ani nesnažia priblížiť k rastlinám. Jeho účinnosť je až 80 – 85 %.
■ Po aplikácii SoilTonic G, čo je granulovaná forma prípravku, môžeme počítať s účinnosťou na 2 – 3 mesiace po sadení alebo po výseve. Neskôr aplikujeme SoilTonic E, čo je tekutá forma.
■ Keďže pestovatelia potrebovali čo najvyššiu účinnosť, realizovali sa pokusy so zmiešaním oboch prípravkov. Vychádzalo sa z poznatkov, že výskyt drôtovcov sa ťažko kontroluje a škody neraz prekvapia až na konci sezóny. Kombinácia prípravkov SoilTonic a Bora priniesla najspoľahlivejšie výsledky pri zemiakoch, ako aj koreňovej zelenine. Pri každoročne vysokých výskytoch najmä drôtovcov sa však musí opakovane používať tandem SoilTonic E a Bora aj počas sezóny. Vhodná je i zálievka vodou, pretože v mierne vlhkej pôde prípravky lepšie účinkujú.
Viac informácií nájdete na www.biotomal.sk.
Zdroj: PR článok bioTomal, s.r.o.
Viete mi niekto poradit s pestovanim Alocasie? Kupila som si pred par mesiacmi j…