Zakročte proti škodcom bez použitia chémie

  • 27.06.2017

V poslednom období je trendom prírodné pestovanie. Čoraz viac ľudí hľadá spôsob, ako sa zbaviť škodcov bez chémie. V tomto článku vám predstavíme pár tipov, ako sa zbaviť neželaných hostí v záhrade, čo možno najšetrnejšie.

Zakročte proti škodcom bez použitia chémie

Rastlinná ochrana

Chutné a aromatické bylinky svojou výraznou vôňou mätú, odpudzujú či dokonca ničia škodcov. Preto je vhodné tieto bylinky zasadiť k zeleninovým záhonom.

Celý prehľad bylinkových ochrancov zeleniny sme popísali v článku: Symbiotická záhrada: Objavte bylinkových ochrancov zeleniny

 Zakročte proti škodcom bez použitia chémie

Prírodné postreky

Žiaľ nie všetko dá riešiť takýmto budovaním ochranného rastlinného múru. Niekedy treba zakročiť aj postrekom. Skôr ako siahnete po chémii, vyskúšajte nasledovné prírodné postreky:

Cesnakový postrek

Cesnak je výborným bojovníkom proti perenospóre, voškám, roztočom a vŕtavke mrkvovej. Zmiešajte 75g pretlačeného cesnaku s 10 litrami vody. Nechajte lúhovať 24 hodín. Neriedený nálev striekajte priamo na listy alebo pôdu.

Žihľavový výluh

Asi najznámejšia bojovníčka proti voškám a roztočcom chmeľovým je žihľava. Tiež stimuluje rast rastlín. Z 1kg čerstvej pŕhľavy a 10l vody pripravíme výluh. Po dvoch dňoch striekame priamo na rastlinu. Účinnosť postreku môžete zvýšiť pridaním cca 0,5kg cukru.

Paradajkový nálev

Paradajkový nálev je účinný proti voškám, roztočom, bzdochám a mlynárikovi kapustnému. 3kg rajčinových listov a výhonkov zmiešajte s 10l vody. Pomaly varte asi 30 minút. Pred postrekom treba zriediť 2x a pridať 40g mazľavého mydla. Striekajte priamo na rastliny.

Papraď samčia – výluh

Výluh z paprade pôsobí na vošku krvavú, štítničky a puklice. 1kg čerstvých listov zalejte 10l vody a lúhujte 3-4dni. 10x zriedeným postrekom spravte zimný postrek ovocných stromov.

Palinový výluh alebo vývar

Palina obsahuje éterické oleje a živice, ktoré odpudzujú vošky a motýle. 300g čerstvej paliny vyvarte alebo vylúhujte (24 hodín) v 10l vody. Neriedený výluh striekajte priamo na rastliny – pôsobí proti voškám a mravcom. Vývar zasa pôsobí proti mlynárikovi.

Vratičový nálev

300g čerstvého vratiča lúhujeme 24 hodín v 10l vody. Neriedený nálev pôsobí proti voškám, háďatku a mravcom.

Púpavový výluh

Proti voškám a roztočom na ovocných stromoch si pripravte púpavový výluh. 200-300g rozdrvených koreňov alebo 400g rozdrvených listov lúhujte 2-3 hodiny v 10l vody. Preceďte a ihneď striekajte na ovocné stromy v čase pučania a po odkvitnutí v 10 dňových intervaloch.

Tabakový výluh

V troch litroch vody rozmiešame 150g tabaku a hodinu varíme na miernom ohni. Občas premiešame. Po vychladnutí precedíme cez gázu, rozriedime s vodou v pomere 1:1 a striekame na rastliny napadnuté voškami.

Manuálne odstraňovanie

Existujú aj manuálne spôsoby boja – klasické zbieranie a likvidovanie škodcov, alebo ich presun na iné miesto (nie na susedovu záhradu). Pokiaľ nemáte čas na zbieranie, vývary a výluhy, trh momentálne ponúka mnoho alternatív v podobe bio postrekov.

Text: Michaela Horbanová
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - január 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania Čemerica – vždyzelená trvalka, ktorá prekvapuje svojimi krásnymi kvetmi v zimnom období
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Čo s krušpánom, ktorý zničila vijačka a prečo týmto drevom nekúriť? Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Zvyšky zeleniny nevyhadzujte! O pár dní z nich môžete mať čerstvú vňať Hľadáte niečo nové na túto sezónu? Tieto netradičné druhy zeleniny dopestujete aj v našich podmienkach Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám