Inšpiratívna návšteva: Záhrada s prírodným jazierkom

  • 20.08.2018

Tak, ako sa záhrada v čase vyvíja, rastie a premieňa, menia sa aj naše predstavy a potreby. Preto si majiteľ do staršej záhrady pozval záhradných architektov, aby jej dodali novú energiu a aj obsah.

Inšpiratívna návšteva: Záhrada s prírodným jazierkom

Navštívená záhrada bola založená už dávno, čo potvrdzuje dospelá zeleň vrátane množstva vysokých stromov. Aby však mohla poskytnúť viac priestoru pre deti majiteľov a ich hry, chcelo to vymyslieť a zrealizovať niekoľko atraktívnych prvkov.

Inšpiratívna návšteva: Záhrada s prírodným jazierkom
Nejde o celkovú rekonštrukciu staršej záhrady, skôr o doplnenie a zakomponovanie nových prvkov do existujúcej dospelej zelene.

Pán domu si spomenul na starého kamaráta, záhradného architekta Ferdinanda Lefflera. Jeho kolegyňa Anna Chomjaková, s ktorou zmeny v záhrade plánovali, spomína: „Pôvodne tu boli herné prvky podobného typu ako poznáme z verejných detských ihrísk. Ako chlapci rástli, prestali byť pre nich zaujímavé. Preto sme hľadali nové aktivity, adekvátnejšie k ich veku, ktoré by ich bavili dlhší čas a tiež v nich podporili vzťah k prírode, chuť skúmať a objavovať život v nej.“ A tak pribudlo malé jazierko prírodného rázu.

Inšpiratívna návšteva: Záhrada s prírodným jazierkom

Vodný mikrosvet


„Malé jazierko má lesný charakter, je plné vodných rastlín, rybičiek a drobných vodných živočíchov,“ pokračuje záhradná architektka. „Riešili sme jeho umiestnenie v priestore, prívod elektriny a vody a terénne modelácie v jeho okolí. Zeminu z výkopov sme využili na mierne navýšenie za jazierkom, kde sme vytvorili malú zurčiacu vodnú kaskádu schovanú v okolitých výsadbách.

Inšpiratívna návšteva: Záhrada s prírodným jazierkom

Mysleli sme i na prípad väčších dažďov, keď je náhly prebytok vody. Tá sa bude môcť bezpečne vyliať do okolitej zelene. V blízkom okolí sme do záhonov pridali drobné ovocie – čučoriedky, maliny, černice, lesné jahody, ktoré tu predtým celkom chýbali. Prírodný ráz podporuje i masívna dubová lavička s jednoduchými tvarmi z dielne sochára Michala Sýkoru.“

Inšpiratívna návšteva: Záhrada s prírodným jazierkom
Pomocou trvalkových výsadieb sa pozdvihla i pôvodná plocha z andezitu, kde je situované sedenie. Výhľad na deti hrajúce sa pri jazierku ostal cielene zachovaný.

Altánok z vŕby

Deti milujú miesta, kde sa môžu uchýliť a snívať o svojom vlastnom svete. V rámci prírodného zákutia s jazierkom pre ne vznikol altánok zo živých vŕbových prútov, ktoré v dobrých podmienkach veľmi rýchlo rastú. Ročný prírastok je 0,5 až 3 m. Ak sa niektorý z prútov neujme alebo vyhynie, možno na jeho miesto v predjarí dosadiť mladý vyzretý výhon. „Stavba“ tak ostane celistvo zelená a živá.

Inšpiratívna návšteva: Záhrada s prírodným jazierkom
Živý altánok z vŕbových prútov vyžaduje pravidelnú údržbu.

Záhrada s jazierkom

Vŕbový altánok sa upravuje rezom raz až trikrát za rok. Ak sa tak neudeje, tak sa časom sám príliš zatieni a zoschne. Zimný rez je nevyhnutný, letný odporúčaný. V júni, prípadne aj v júli sa odstraňujú letorasty na vzdialenosť cca 15 cm od hlavného kostrového prútu, čiže tak, aby ostali dva až štyri listy. Zimný rez v období vegetačného pokoja sa realizuje až k hlavnému kostrovému prútu.

 

Text: Ing. Monika Králová
Foto: Atelier Flera
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Jún v okrasnej záhrade: Toto všetko treba urobiť do konca mesiaca Prečo žltnú mladé listy malín?
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa LIMITOVANÁ AKCIA: Ročné predplatné časopisu + 4 prípravky na ochranu záhrady za bezkonkurenčnú cenu!