Na návšteve: Keď záhrada vo svahu nie je prekážkou, ale výhrou
Prudký svah ako východiskový bod pre záhradu, to je oriešok pre každého záhradného architekta. Inšpirujte sa vydarenou premenou.
Záhrada vo svahu je zvyčajne náročnejšia na realizáciu ako tá v rovine. Pracuje sa s terénom a neraz je nutné zabezpečiť i stabilitu svahu. Pritom sa nesmie zabúdať na drenáž oporných múrov, pretože mokrá pôda po daždi alebo roztopení snehu je veľmi ťažká a bez možnosti odtekania by mohla napáchať veľa škody.
Ak sa však realizácia vo svahu vydarí, poskytuje niekoľko viac alebo menej oddelených úrovní a zákutí s rôznou atmosférou. Veľkým plusom býva i výhľad do okolia, ktorý by bol hriech nevyužiť. Keď dom pri navštívenej záhrade prešiel rekonštrukciou, i plocha okolo si vyžiadala úpravy. Kedysi tu totiž bol iba sad pod lesom s lúkou a čiastočne realizovaný oporný múrik.
Tvorivá spolupráca
Záhradný architekt Ferdinand Leffler z Atelieru Flera, ktorého domácim odporučili známi, spomína: „Dostali sme plnú náruč dôvery a tú sme, myslím, nesklamali. Spolupráca s majiteľmi bola tvorivá, zábavná, partnerská, veľa sme diskutovali. Dá sa povedať, že majitelia záhrady boli súčasťou tvorivého procesu.“
V spolupráci s architektom domu Radimom Babákom doriešil ateliér oporný múr. Aj vďaka nemu je obytná záhradná plocha pri dome v rovine. Pribudlo vonkajšie osvetlenie a atraktívny záhradný domček. Ale pozor, neslúži na náradie. Je to parádne a plne vybavené štúdio s posteľou a kozubom, akýsi lákavý a blízky únik zo všednosti v blízkosti lesa.
Princípy vydarenej realizácie
Ferdinand pokračuje: „Základom tejto záhrady sa stal rešpekt k okoliu, čiže fantastickým výhľadom z jednej strany a k hlbokému lesu z druhej. Dôležitá je i zvládnuteľná údržba, majitelia sa nesmú stať otrokmi svojej záhrady. Aby sme podporili prirodzenosť tohto miesta, využívali sme lokálne materiály. Máme radi vtip, nadhľad a pohodlie. Napriek komplikovanému terénu sa nám podarilo zabezpečiť skvelú a bezpečnú obslužnosť.“ Súčasťou oporného múrika je systém odvodnenia a priamo v ňom je i zabudované osvetlenie.
Na „troch poschodiach“
Zjednodušene povedané, záhrada má dnes „tri poschodia“ s jedným „meziposchodím“. Tým prvým je do roviny založená časť pri dome. Drevená terasa s príjemným sedením je rozšírená o plochu s veľkoformátovou dlažbou, v ktorej je situované pieskovisko pre deti a niekoľko trvalkových, prírodne poňatých záhonov. Prím v nich hrajú suchomilné trvalky, ako sú šalvie, levandule, pakosty, echinacey a trávy.
Popri záhradnom domčeku – štúdia – sa našlo na „meziposchodí“ miesto na menší úžitkový záhon. Na „druhom poschodí“ sa po úprave do roviny nachádza prírodné zákutie s ohniskom. Stojí na mlatovom povrchu odčlenenom od trávnika kovovým lemom. Dubové výrezy v tvare kocky slúžia na sedenie. Túto časť od „tretieho poschodia“ – pôvodného svahu so starými jabloňami pod lesom – oddeľuje menej príkry svah s výsadbou trvaliek.
Text: Ing. Monika Králová
Foto: Atelier Flera
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, prosím o radu, čo vysadiť na slnečný svah /šikmý násyp pod betónovým…