Izbová rastlina vhodná pre úplných začiatočníkov? Jednoznačne tradeskancia!

  • 29.08.2022

Táto rastlina s prevísajúcimi výhonmi vnesie do interiéru farebnosť. Tradeskancia (Tradescantia zebrina) je jedna z najznámejších a najpestovanejších izbových rastlín, a to z dobrých dôvodov.

Tradeskancia
Foto: Shutterstock

Je typická viacfarebnými listami, nenáročná na pestovanie a rýchlo rastie. V niektorých krajinách ju volajú „palcová“ rastlina. Každý deň vraj vyrastie o jeden palec a zakoreniť dokáže aj z malého kúska.

Keďže má mäsité a vodnaté listy, podobne ako sukulenty veľmi dobre toleruje zabudnutú zálievku. Jej výhonky časom prevísajú cez okraje kvetináča, preto ju môžeme pestovať ako závesnú rastlinu. Ak však chceme zachovať kompaktný tvar, z času na čas ju trochu ostriháme. Tradeskancia je vhodná aj pre pestovateľov úplných začiatočníkov, ale aj tých, ktorí chcú rýchlo „zazeleniť“ interiér.

Dariť sa jej bude aj v kuchyni a kúpeľni

Rastlina pochádza z tropických oblastí Mexika, preto jej vyhovuje vyššia vzdušná vlhkosť, aká býva napríklad v kúpeľni alebo v kuchyni. Keďže je pomerne dobre prispôsobivá, toleruje aj miestnosti s nižšou vlhkosťou. Hoci ju pestujeme predovšetkým pre listy, nezriedka milo prekvapí menšími ružovofialovými kvietkami.

Tradeskancia
Foto: Shutterstock

Ako často ju presádzať?

Keďže pomerne rýchlo rastie, presádzať ju môžeme aj každý rok do o čosi väčšieho kvetináča, najmä zo začiatku pestovania. Používame substrát pre izbové rastliny. Tradeskancia je však taká nenáročná, že prežíva pomerne dobre aj bez presádzania.

Keď výhonky vyrastú a začnú prevísať, stonky blízko bázy rastliny strácajú listy, čo je prirodzený jav, no rastlina tým stráca na atraktivite. Vtedy si z vrcholčekov výhonkov môžeme dopestovať nové, silné a farebné jedince. Odstrihneme mladé výhonky asi 5 cm od ich konca hneď pod listovým uzlom. Odstránime všetky listy okrem vrchných dvoch až troch a vnoríme do vlhkého substrátu alebo vložíme do pohárika s vodou, kde zakorenia. Výhonky korenia rýchlo, korene sa vo vode objavia približne už o týždeň.

Tradeskancia v kvetináči
Foto: Shutterstock

Starostlivosť o tradeskanciu

Substrát necháme medzi poliatiami trochu preschnúť a počas zimného obdobia znížime objem aj intervaly zálievky. Rastlina rastie pomerne dobre aj bez hnojenia, no ak chceme podporiť rast, počas sezóny prihnojujeme hnojivom na izbové rastliny.

Na svetlom mieste sa dobre udrží výrazná farebnosť listov. Priame slnko však nie je vhodné, môže ich spáliť. Hoci tradeskancii vyhovujú teplé miestnosti, toleruje teploty medzi 10 až 24 °C.

Tradeskancií je niekoľko zaujímavých druhov aj odrôd. Napríklad na listoch odrody ‘Quadricolour’ nájdeme zelenú, žltú, fialovú a svetloružovú.

Tradeskancia - zakoreňovanie vo vode
Foto: Shutterstock

Množíme z odrezkov

1. Ostrými nožnicami odstrihneme vrcholčeky výhonkov s dĺžkou 5 – 8 cm. Odoberáme ich tak, aby sme rastlinu zároveň tvarovali, čiže napríklad zo strany, kde sú výhony nakopené alebo vyčnievajú.

2. Zospodu zo stonky odstránime všetky listy okrem dvoch až troch na vrcholčeku. Ak sa niektorá zo stoniek nečakane zlomí, nevadí, môžeme ju pokojne použiť.

3. Aby sa odrezky v poháriku nezosunuli a neohli, prelepíme cez jeho stred pásku, čím ich aspoň čiastočne zafixujeme v zvislej polohe. Ešte raz zrežeme stonku pod listovým uzlom a vložíme do vody. Keď vyrastú korene, vysadíme do substrátu.

TOP TIP

Aby sa stonky rastlín pri zakoreňovaní v pohári nezosunuli, fixujeme ich tak, že cez pohár prelepíme lepiacu pásku.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Čo robiť, aby fotínia (červienka) zakvitla? Howea: Palma z hollyvoodskych filmov, ktorá vám odpustí, ak ju zabudnete poliať