Jahody nepotrebujú veľa miesta. Dopestujte si ich aj na balkóne

 • 02.05.2019

Jahody potrebujú na svoj rast a vývoj iba minimum priestoru, vďaka čomu si ich môžeme dopestovať aj na tom najmenšom balkóne. Vlastnoručne vypestované plody určite stoja za minimum práce pri vysádzaní.

Jahody nepotrebujú veľa miesta. Dopestujte si ich aj na balkóne

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • záhradnícky substrát
 • samozavlažovací hrant
 • výsadbový substrát
 • priesady

Náradie:

 • pikírovací kolík
 • krhla s vodou
 • záhradnícka lopatka
 • rukavice

Náročnosť: *
Čas: 30 minút
Ľudia: 1
Obdobie: jar

Pracovný postup

1. HRANTY

Samozavlažovací hrant

Na výsadbu zvolíme dostatočne veľké samozavlažovacie hranty. Do ich spodnej časti nasypeme drenážnu vrstvu, ktorá (okrem iného), zabraňuje hnitiu koreňov.

2. SUBSTRÁT

Substrát na jahody

Zeminu si môžeme namiešať doma alebo kúpime hotový substrát. Ten obsahuje optimálny pomer zložiek, často je jeho súčasťou už aj štartovacia dávka hnojiva.

3. PRIESADY

Priesady jahôd

Ideálne na výsadbu sú zakorenené sadenice v multiplatách. Zväčša už majú nasadené aj kvetné puky, vďaka čomu sa prvej úrody dočkáme pár týždňov po výsadbe.

4. KONTROLA

Korene jahôd

Zdravá sadenica má vitálny koreňový systém bielej farby. Koreňmi by mal byť prerastený celý objem multiplata až na spodok.

5. NAPLNENIE

Hrant so substrátom

Hranty naplníme asi 1 cm pod okraj pestovateľským substrátom, ktorý dôkladne utlačíme, aby sa vošlo potrebné množstvo sadeníc.

6. JAMKY

Hrant pripravený na výsadbu jahôd

Keď je substrátu v hrante dostatok, opatrne vyhĺbime jamky na rastliny. Do 50 až 60 cm kvetináčov postačí vysadiť tri rastliny.

7. VÝSADBA

Výsadba jahôd do nádoby

Do pripravených jamiek vložíme sadenice, ktoré sme citlivo vybrali z multiplát. Ak nie sú jamky ešte dostatočne hlboké, opätovne ich zväčšíme.

8. UTLAČENIE

Výsadba jahôd do kvetináča

Vysadené sadenice dôkladne utlačíme, aby koreňový systém dokonale priľnul k okolitému substrátu v hrante.

9. HĹBKA

Výsadba jahôd

Veľký dôraz kladieme na hĺbku výsadby. Tzv. srdiečko rozhodne nie je vhodné utopiť v substráte. Naopak, malo by sa nachádzať tesne nad povrchom pôdy.

10. ZÁLIEVKA

Jahody v hrante

Vysadené hranty na záver dôkladne zalejeme vodou. Tou naplníme cez prítokové otvory aj zásobáreň na spodnej strane hrantov.

11. HNOJENIE

Jahody v nádobe

Už po pár týždňoch zberáme úrodu. Od tohto okamihu však pravidelne pridávame do zálievkovej vody aj hnojivo na jahody.

Dobré rady

Nádoby a substrát

Pri podobnom type výsadby sú optimálnym riešením samozavlažovacie hranty. Jahody sú náročné na vodu a práve tento druh nádob zabráni stresu z nedostatku vody. Volíme radšej väčšie hranty, aby sme rastlinám zabezpečili dostatok priestoru. Nezabúdame na kvalitnú zeminu. Mnohé z ponúkaných namiešaných zemín obsahujú už aj štartovaciu dávku hnojiva, ktorá zabezpečí optimálny rast v prvých mesiacoch po výsadbe.

Jahody v nádobe

Priesady

Použijeme zakorenené sadenice v multiplatách. Tieto možno vysádzať prakticky celoročne, dostupné sú však zvyčajne iba v jarných mesiacoch a následne od augusta do novembra. Pri výbere odrôd siahneme po stálerodiacich, ktoré nám budú prinášať úrodu postupne počas celého leta. Vhodné sú tiež previsnuté odrody, ktorým nevyhovuje klasické záhonové pestovanie.

Starostlivosť

Vysadené rastliny prakticky okamžite po výsadbe vstupujú do plodnosti. V nádobách ich môžeme ponechať 3 – 4 roky, potom je lepšie vymeniť ich za nové. Aby sme udržali vitálny rast a zabezpečili si vysoké úrody kvalitných plodov, je potrebné dohliadnuť, aby mali stále dostatok vody. Vysadené rastliny tiež pravidelne prihnojujeme. Hnojivo obsiahnuté v substráte totiž veľmi rýchlo vyčerpajú, živiny im preto treba dávkovať napríklad prostredníctvom hnojivej zálievky.

 

 

Text: Ing. Marin Komžík, Kohaplant, Levice
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte! Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny?