Žlté listy jahôd: Ako bojovať s chlorózou?

  • 02.03.2019

Pred rokom sme založili jahodovisko vo vyvýšenom záhone. Jeho základom bol organický odpad zo záhrady, konáre, listy, tráva a podobne. Úroda bola vcelku uspokojivá, no celé rastliny, najmä listy, začali výraznejšie žltnúť. Čo môžeme urobiť, aby boli listy opäť zelené?
Michaela Z., Viničné

Žlté listy jahôd: Ako bojovať s chlorózou?

Príčin chlorózy môže byť viac. Je možné, že sa vo vyvýšenom záhone začala rastlinná organická hmota výraznejšie rozkladať. Proces rozkladu je síce žiaduci, no mikroorganizmy, ktoré sa na ňom podieľajú, v tej chvíli spotrebúvajú prítomný dusík v pôde. Hoci sa neskôr tento dusík opäť stane rastlinám prístupný, dovtedy môžu aj niekoľko mesiacov trpieť jeho nedostatkom, čo sa prejaví napríklad práve chlorózou. Ak nechcete použiť chemické dusíkaté hnojivá, pohnojte okolie rastlín preosiatym a dobre vyzretým kompostom.

Ďalšou pomerne bežnou príčinou chlorózy býva nedostatok prístupného železa v pôde. Aj keď železo v pôde chýbať nemusí, jeho nedostatok pre rastliny zvykne spôsobiť nadbytok vápnika, ktorý totiž príjem železa z pôdy spomaľuje. Ide o fyziologickú poruchu, vyskytujúcu sa predovšetkým v pôdach bohatých na vápnik, ale aj v premokrených a málo vzdušných pôdach. Aplikujte hnojivá s vyšším obsahom železa a stopových prvkov, napríklad Forestina Profík Tekuté železo, Plantella, Ferovit. Na jar sa aplikujú do pôdy a po zbere jahôd aj formou postreku na list.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

V poradni odpovedajú: Ing. Marián Komžík, Ing. Hana Szabóová, Ing. Monika Králová
Foto: archív
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Prečo zamiokulkas nerastie? Problém môže byť v kvetináči Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť
Keď jedna sezóna končí, nová začína: Toto vysievame a vysádzame teraz Prílišné hnojenie dusíkom ohrozuje naše zdravie. Je to pravda? Čím teda hnojiť? Kvasená zelenina je chutná a podporí našu imunitu. Spoznajte 3 jednoduché spôsoby fermentácie Viete, ktoré rastliny sú typické pre japonskú záhradu? Tieto odporúča Martin Čurda Na ktoré práce v úžitkovej záhrade teraz nezabudnúť? Tieto sú najdôležitejšie Október v okrasnej záhrade: Sadíme hľuzy cyklámenov, cibuľoviny a staráme sa o trávnik