Je cyprusovec leylandský ideálny na živý plot? Toto si myslí Martin Čurda
Máme novostavbu a začali sme upravovať okolie domu. Práve riešime živý plot a hľadáme vždyzelenú a rýchlo rastúcu drevinu na vyšší, nepriehľadný živý plot. Mohol by to byť aj cyprusovec leylandský?
Podľa toho, čo píšete, tento druh naozaj vyhovuje vašej požiadavke. Ide totiž o najrýchlejšie rastúci ihličnan vhodný na živé ploty. Na internete sa dočítate, že rastie rýchlosťou až jeden meter za rok, čo je celkom reálne za predpokladu, že má rastlina ideálne podmienky na rast.
Tak či onak – z praxe vieme, že 80 cm ročne určite narastie. Berte však do úvahy, že tretina až polovica dĺžky tohto prírastku je terminál, ktorý nič nezakrýva, nie plná šírka rastliny. No aj tak je rýchlosť rastu obdivuhodná. Tá – spolu s faktom, že cyprusovec skvele znáša rez – z neho robí jednu z najobľúbenejších rastlín na tvarovanie a živé ploty, či dokonca náhradu za tuje. Naozaj výborne znáša rez a môžete z neho ľahko tvarovať nielen živý plot, ale aj rôzne geometrické prvky. Výšku živého plota tiež regulujete rezom.
Ak chcete mať živý plot vysoký viac ako dva metre, nechajte cyprusovce rásť jednu sezónu nad túto výšku a potom terminály zostrihnite v rovnakej línii. V podstate zastrihnete ročný prírastok. V ďalších rokoch rezom túto výšku udržiavajte, až kým sa živý plot nerozrastie do šírky natoľko, že začnete tvarovať aj boky.
Pri vysádzaní dodržiavajte rozstupy od 0,8 do 1 metra. Ak cyprusovec necháte rásť voľne, dorastie na mohutný strom kužeľovitého tvaru, ktorý hravo presiahne výšku aj 13 metrov.
Ďalším jeho nesporným benefitom je, že ho nenapádajú krasoň ani lykovec a potom sekundárne huby či baktérie. Tento globálny problém majú už asi 12 rokov tuje, ktoré z tohto dôvodu už asi osem rokov nesadíme.
Poznámka pod čiarou
Na záver si však neodpustím ešte malú poznámku pod čiarou – ak by ste zľavili zo svojich nárokov a pripustili by ste aj možnosť vysadiť živý plot z opadavých druhov, možnosti by sa rozšírili napríklad o hrab či buk.
Úplne najlepšie by však bolo, ak by ste živý plot nesadili ako monokultúru, ale zmiešali aspoň tri druhy – napríklad jeden ihličnan a dva listnáče. Ak totiž budeme opäť všetci vysádzať živé ploty len z jedného druhu (ako sa to robilo posledné polstoročie s tujami), koledujeme si o ďalší problém podobný tomu, aký majú tuje.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Martin Čurda
Foto: iStock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobry den, prave som sa uspesne pridala a dakujem. Svagrina si do zahradky zasad…