Aké kry sú vhodné na kvitnúci živý plot?

  • 27.03.2021

Na chalupe po rodičoch chceme tento rok založiť živý plot. Pozemok je dosť veľký a nie je oplotený, preto by sa nám páčil veľký zelený košatý živý plot. Určite nechceme tuje a radi by sme, aby hlavne v sezóne – od jari do konca leta – kvitol. Poradíte nám?

Kvitnúci živý plot

Predpokladám, že tam nemáte zavlažovací systém, a veľkosť plochy či to, že ide o chalupu, vylučuje z výberu druhy, ktoré potrebujú intenzívnu starostlivosť.

Na druhej strane, páči sa mi, že chcete rozvoľnený živý plot – teda kry, ktoré rastú vedľa seba v príjemných rozstupoch (nie na 40 cm, ako to býva „dobrým“ zvykom v živých plotoch) a s občasným rezom. Rastliny tak dosiahnu svoj prirodzený habitus a budú aspoň trochu zdravšie a odolnejšie.

Použite viac druhov

Predovšetkým by som takýto živý plot robil aspoň z troch-štyroch druhov, nech nezakladáte monokultúru. Je príjemné striedať sekvencie, hlavne ak máte plot naozaj dlhý, čiže nesadiť na striedačku po jednom kuse, ale dať napríklad tri kríky trojpuku, dva kry rakytníka, potom štyri kry bazy, tri drienky a podobne.

A ak chcete, aby vám živý plot kvitol od apríla do augusta, prvé tri druhy som nespomenul náhodne. Okrem kvetov pozberáte aj úrodu a tešiť vás budú aj krásne sfarbené listy.

Prvý bude kvitnúť na jar rakytník rešetliakový (Hippophae rhamnoides). Vyžaduje slnečné stanovište, minimálnu zálievku a neutrálne pH pôdy. Kvitne v apríli a rez je potrebný len po zbere úrody. Je to inak krásny zeleno-strieborný krík, na jeseň obsypaný oranžovými plodmi.

V máji a júni zakvitne baza čierna (Sambucus nigra ʻBlack Beauty’). Znáša slnko, polotieň i tieň a vyžaduje neutrálne pH pôdy. Spomenutá odroda má sýtovínové listy po celú sezónu. Tmavá farba listov kontrastuje s ružovými súkvetiami. Rastie vo všetkých typoch pôd a je celkom nenáročná.

No a od júna do augusta bude kvitnúť trojpuk (Deutzia compacta ʻLavender Time’), ktorý obľubuje slnko, neutrálne pH pôdy a stačí ho zrezať raz – po odkvitnutí. Dovtedy vás však poteší miskovitými kvetmi, ktoré sú najskôr fialkasté a potom prechádzajú do sýtoružovej farby. Nádherne voňajú a sú veľkým lákadlom pre motýle. Tie ešte viac prilákate, ak do živého plota zaradíte aj budleju.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - september 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Vyhrajte ovocné stromy a kry, naučte deti milovať prírodu Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Drienky liečia žalúdočné problémy a upravujú nízky tlak. Ako ich pestovať a spracovať? Akými rastlinami vyplniť medzery medzi betónovými doskami chodníka? Vyskúšajte tieto Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Septembrový výber z vašich záhrad Včela medonosná možno nie je naším najdôležitejším opeľovačom. Poznáte tieto tvrdo pracujúce druhy?