Aké kry sú vhodné na kvitnúci živý plot?

  • 27.03.2021

Na chalupe po rodičoch chceme tento rok založiť živý plot. Pozemok je dosť veľký a nie je oplotený, preto by sa nám páčil veľký zelený košatý živý plot. Určite nechceme tuje a radi by sme, aby hlavne v sezóne – od jari do konca leta – kvitol. Poradíte nám?

Kvitnúci živý plot

Predpokladám, že tam nemáte zavlažovací systém, a veľkosť plochy či to, že ide o chalupu, vylučuje z výberu druhy, ktoré potrebujú intenzívnu starostlivosť.

Na druhej strane, páči sa mi, že chcete rozvoľnený živý plot – teda kry, ktoré rastú vedľa seba v príjemných rozstupoch (nie na 40 cm, ako to býva „dobrým“ zvykom v živých plotoch) a s občasným rezom. Rastliny tak dosiahnu svoj prirodzený habitus a budú aspoň trochu zdravšie a odolnejšie.

Použite viac druhov

Predovšetkým by som takýto živý plot robil aspoň z troch-štyroch druhov, nech nezakladáte monokultúru. Je príjemné striedať sekvencie, hlavne ak máte plot naozaj dlhý, čiže nesadiť na striedačku po jednom kuse, ale dať napríklad tri kríky trojpuku, dva kry rakytníka, potom štyri kry bazy, tri drienky a podobne.

A ak chcete, aby vám živý plot kvitol od apríla do augusta, prvé tri druhy som nespomenul náhodne. Okrem kvetov pozberáte aj úrodu a tešiť vás budú aj krásne sfarbené listy.

Prvý bude kvitnúť na jar rakytník rešetliakový (Hippophae rhamnoides). Vyžaduje slnečné stanovište, minimálnu zálievku a neutrálne pH pôdy. Kvitne v apríli a rez je potrebný len po zbere úrody. Je to inak krásny zeleno-strieborný krík, na jeseň obsypaný oranžovými plodmi.

V máji a júni zakvitne baza čierna (Sambucus nigra ʻBlack Beauty’). Znáša slnko, polotieň i tieň a vyžaduje neutrálne pH pôdy. Spomenutá odroda má sýtovínové listy po celú sezónu. Tmavá farba listov kontrastuje s ružovými súkvetiami. Rastie vo všetkých typoch pôd a je celkom nenáročná.

No a od júna do augusta bude kvitnúť trojpuk (Deutzia compacta ʻLavender Time’), ktorý obľubuje slnko, neutrálne pH pôdy a stačí ho zrezať raz – po odkvitnutí. Dovtedy vás však poteší miskovitými kvetmi, ktoré sú najskôr fialkasté a potom prechádzajú do sýtoružovej farby. Nádherne voňajú a sú veľkým lákadlom pre motýle. Tie ešte viac prilákate, ak do živého plota zaradíte aj budleju.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť
Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky?