Pekný živý plot môže rásť aj v zásaditej pôde. Vyberte si kry, ktoré odporúča Martin Čurda

  • 09.12.2022

Radi by sme si okolo záhrady zasadili voľne rastúci živý plot. Problém však je, že naša pôda má zásadité pH.

Vieme to veľmi presne, pretože sa nám nedarilo pestovať viacero druhov, a tak sme si dali spraviť rozbor pôdy. Môžete nám poradiť aspoň tri druhy, z ktorých by sme v týchto podmienkach dokázali vypestovať pekný živý plot?

Trojpuk
Trojpuk, foto: Shutterstock

Je mi sympatické, že ste takí dôkladní a dali si spraviť rozbor pôdy. Pokiaľ viem, vyššie pH pôdy zvláda veľmi obľúbený orgován Meyrov, odroda ‘Palibin’ (Syringa meyeri). Kvitne v máji až júli purpurovočervenými voňavými súkvetiami. Ak starostlivo odstraňujete odkvitnuté súkvetia, predĺžite jeho kvitnutie až do neskorého leta. Je však len niečo vyše metra vysoký.

Vyšší je agát huňatý (Robinia hispida). Je príbuzný agátu bielemu, má však ružové súkvetia, ktoré kvitnú v máji až júni. Rastie ako hustý ker a dosahuje výšku asi dvoch metrov. Je ideálny do voľne rastúceho živého plota.

Ďalší by som odporučil trojpuk drsný (Deutzia scabra), ktorý kvitne bielymi zvončekovitými kvetmi v máji až júni. Dosahuje sotva jeden meter výšky a má rád polotieň, preto sa dobre kombinuje do rozvoľneného živého plota s vyššími krami.

Budleja Dávidova (Buddleia Davidii), napríklad kultivar ‘Royal Red’, je ďalší vhodný adept. Ide o vzpriamený ker dorastajúci do výšky až tri metre. Kvitne od júla do septembra výraznými voňavými purpurovočervenými kvetmi usporiadanými v dlhých súkvetiach.

No a nesmieme zabúdať na vďačný a nenáročný hloh (Crataegus laevigata). Tento ker dorastá až do výšky piatich metrov. Na konci jari ho pokrýva množstvo dvojitých, tmavoružových alebo šarlátových kvetov. Výborne odoláva mrazu a je veľmi prispôsobivý.

Mojou poslednou voľbou je ešte štedrec ovisnutý (Laburnum anagyroides), čo je takisto až 5 m vysoký ker. Je atraktívny žltými strapcami kvetov, ktoré kvitnú v máji až júni alebo súčasne s rozvíjaním listov. Je absolútne nenáročný, no treba mať na pamäti, že je jedovatý.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Pán profesor Hričovský radí: Hoci je zima, ovocná záhrada vašu pozornosť potrebuje. Na toto nezabudnite!
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie