Jesenná inšpirácia: Vyrobte si netradičný tekvicový aranžmán

  • 17.10.2019

Tekvice v rôznej podobe, od hokaida cez dorastené cukety až po patizóny, môžeme nielen konzumovať, ale využiť aj na dekorovanie.

Aranžmán kvetov v tekvici

Veď ani žiadny Halloween sa bez veľkých oranžových tekvíc nezaobíde. Tekvica, do ktorej chceme niečo vyrezávať, by nemala byť prezretá s príliš tvrdou šupkou, no ani veľmi čerstvá, mladá, pretože by bola príliš krehká. Ideálne je, keď sa nám do rúk na vyrezávanie dostane stredne stará tekvica. Overíme si to jednoducho: Zatlačíme do šupky necht. Ak to ide veľmi ľahko, je tekvica mladá, ak to nejde vôbec, zle sa do nej bude rezať a môžeme sa poraniť.

Nechajte sa inšpirovať: Jesenná polievka z pečenej tekvice a rajčín

Tekvica sa dokáže premeniť aj na veľmi atraktívnu jesennú vázu, i keď málo trvanlivú. Stačí z nej odrezať vrchnú štvrtinu až tretinu a vydlabať vnútro. Do „prázdnej“ tekvice potom dáme buď misku s vodou a vložíme kvety, alebo ju vystelieme celofánom a vložíme aranžovaciu hmotu.

Tekvice naaranžované na tácke

Ako pracovať s aranžovacou hmotou

Zelená aranžovacia hmota sa predáva ako menší kváder. Za sucha z nej odrežeme toľko, koľko budeme potrebovať pri aranžovaní, v tomto prípade podľa otvoru vydlabaného v tekvici. Prichystáme si misku s vodou. Podstatná zásada je hmotu zľahka položiť na vodnú hladinu a počkať, kým sama klesne na dno. Tak dostatočne nasaje vodu. Jej objem sa pritom nemení. Hmotu do vody nikdy netlačíme rukou, inak v jej vnútri ostanú suché miesta. A keď stonka potom pristane práve tu, kvet rýchlo zvädne. Nasiaknutú hmotu vyberieme z vody a nožíkom ju orežeme podľa tvaru otvoru.


Dekorácie z tekvice

Ako si vyrobiť aranžmán z tekvice

Materiál a pomôcky:

  • tekvica, rezané kvety, vetvičky so šípkami, gypsomilka, sušené kvety levandule, celofán, zelená aranžovacia hmota na rezané kvety, stuha, nôž, nožík, nožnice, lyžica.

1. Príprava tekvice

Rozrezanie tekvice

Z okrasnej tekvice odkrojíme približne hornú tretinu. Pomocou lyžice vydlabeme vnútro.

2. Vloženie aranžovacej hmoty

Aranžovacia hmota a vydlabaná tekvica

Do vyprázdneného vnútra vložíme celofán a jeho prečnievajúce okraje odstrihneme. Vložíme aj vodou nasiaknutú aranžovaciu hmotu orezanú tak, aby vnútro tesne vypĺňala.

3. Vpichovanie kvetov

Vpichovanie kvetov do aranžovacej hmoty v tekvici

Najskôr vpichujeme väčšie kvety. Všetky stonky pred vpichnutím zrežeme našikmo, budú tak lepšie nasávať vodu.

4. Tvar aranžmánu

Zapichovanie ružičiek do aranžovacej hmoty

Tvar aranžmánu regulujeme dĺžkou stoniek a hĺbkou zapichnutia.

5. Dopĺňanie ostatných kvetov a plodov

Jesenný aranžmán

Aranžmán postupne zahusťujeme vpichovaním rôznych kvietkov a plodov.

6. Gypsomilka

Jesenný aranžmán v tekvici

Trochu bielej farby vnesie gypsomilka. Na záver tekvicu obviažeme bielou stužkou.

 

 

Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Na návšteve: Inšpirujte sa záhradou, v ktorej si každý nájde to svoje
Veľká jarná súťaž - výhercovia Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? Pestovanie cukiet a patizónov zvládnu aj začiatočníci. Toto je pre úspech kľúčové Štyri spôsoby pestovania rajčín a čo od nich očakávať Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov