Júlový rez sa zameriava najmä na odkvitnuté kvety. Prečo a ako ho urobiť a ako teraz rezať ruže? Poradíme!
Odstraňovanie odkvitnutých kvetov je úplne základná činnosť, ktorú v sezóne určite nesmieme zanedbať.
Záhradnícke nožnice hrajú v prácach skorého leta hlavnú úlohu. Počas júna a v júli odstraňujeme odkvitnuté kvety. Vďaka tomu, že rastliny potom nezameriavajú svoju energiu na tvorbu semien, čím by naplnili svoje poslanie na tento rok, budú tvoriť ďalšie a ďalšie kvetné puky (neplatí pre všetky druhy okrasných rastlín).
Záhradnícke nožnice čakajú v tomto období aj iné činnosti, a to rez mladých, zahusťujúcich výhonkov na rôznych kroch, rez krov po jarnom kvitnutí, likvidácia „vlkov“ na ovocných stromoch. Zameriavame sa najmä na odstraňovanie križujúcich sa výhonkov a tých, ktoré sú paralelné s hlavným konárom. Zrežeme výhony smerujúce do stredu kra, pretože by ho zahusťovali. Vďaka tomu ostane ker vzdušný.
Prístup vzduchu do jeho vnútra má praktický význam – znižuje riziko vzniku chorôb a napadnutia škodcami. Odstraňovanie mladých, ešte mäkkých prútov je výhodné aj pre naše ruky – ide to ľahko. Nedrevnaté časti rastlín, nasekané na menšie časti, sa po pridaní do kompostu v porovnaní so zdrevnatenými vetvičkami i ľahšie rozkladajú.
Rez pre viac kvetov
Kvety sú predzvesťou tvorby semien. Ak ich po odkvitnutí na rastline ponecháme, rastlina prestane vytvárať väčšie množstvo kvetných pukov, pretože svoju energiu smeruje do vývinu a dozrievania semien.
Pri kroch, ktoré kvitnú len raz za rok, napríklad pri rododendronoch či orgovánoch, má odstraňovanie odkvitnutých kvetov zmysel v tom, že sa namiesto tvorby semien sústredia na rast a tvorbu zdravých listov a koreňov. Rastliny kvitnúce dlhé obdobie, ako sú kríkové ruže či budleja, budú kvitnúť bohatšie a v lepšej kvalite, ak odkvitnuté kvety priebežne odstraňujeme. Jednotlivé konáriky kríkových ruží po odkvitnutí zrežeme približne o tretinu. Zvyčajne to vedie k rastu silných bočných výhonov s druhým kvitnutím v auguste a septembri.
Odstraňovanie odkvitnutých kvetov udržiava rastliny vo vizuálne atraktívnej forme, a to platí najmä pre druhy, ktorých kvety majú veľké okvetné lístky. Tie totiž často na rastline ostávajú zhnednuté a ovisnuté. Vo vlhkom období môžu navyše začať hniť, alebo sa na nich uchytí hubová infekcia, čo môže mať za následok odumretie celého výhonku. Rastliny a ich kvety preto pozorujeme a v prípade potreby použijeme nožnice na vystrihnutie alebo iba prsty na vyštipnutie odkvitnutých kvetov. Pamätajme, že nerežeme druhy, ktoré majú neskôr, koncom leta až na jeseň, priniesť okrasné či jedlé plody. Po odstránení kvetov síce možno opäť vykvitnú, no plody, ktoré majú byť okrasou záhrady na jeseň, už vytvoriť nestihnú.
Ďalšie druhy, ktorým po odkvitnutí zrezávame kvety:
- Budleja (Buddleja)
- Orgován (Syringa)
- Magnólia (Magnolia)
- Pivonky (Paeonia)
- Rododendron (Rhododendron)
- Kamélia (Camelia)
- Slezovec (Lavatera)
- Choisya (Choisya)
Júlový rez ruží v piatich krokoch
Druhy kvitnúce počas leta dlhé obdobie, napríklad ruže, po odstránení odkvitnutých kvetov produkujú ďalšie kvety.
1. Bohaté ružové súkvetia prezeráme v hlavnej sezóne dva – aj trikrát za týždeň. Hľadáme farebne zmenené kvety, čo je indikátor ich starnutia – lupienky väčšiny kultivarov ruží blednú. Prípadne súkvetím jemne potrasieme, kvety vhodné na odstrihnutie sa prezradia tým, že ich lupienky opadávajú.
2. Na vystrihnutie uschýnajúceho kvetu zo súkvetia používame špičky nožníc. Pri práci sa neponáhľame a sme opatrní, aby sme nepoškodili kvety v rozpuku alebo nové puky.
3. Nové výhonky, ktoré sa objavujú na koncoch kvitnúcich konárikov, neľutujme odstrániť. Vyrastajú z nich totiž zvyčajne slabé konáriky, ktoré aj slabšie kvitnú.
4. Keď odkvitnú posledné kvety v súkvetiach, odstránime približne hornú tretinu z dĺžky celej vetvičky. Použijeme záhradnícke nožnice a rez vedieme nad zdravým očkom, ktoré sa následne prebudí a bude rásť. Ak však už zo stonky vyrastajú výhonky s novými kvetnými pukmi, zrežeme konárik tesne nad nimi.
5. Všímame si aj výhonky, ktoré rastú z oblasti koreňov. Zvyčajne sú vitálne, rýchlo rastú, sú sivozelené a ich listy sú často zložené zo siedmich oválnych lístkov. Pravdepodobne ide o divý výhon z podpníka. Odhrnieme okolo neho pôdu a odrežme ho na mieste, kde vyrastá z koreňa.
Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, mam mladu marhulu, ktora je ostrihana sposobom, ze strednik zacina pod…