Veľký abecedný prehľad rezu a všetko, čo potrebujete o tejto téme vedieť: Kedy, čo a ako rezať?

  • 03.02.2020

Martin Čurda v sprievodcovi rezu vysvetlí, ako udržiavať rastliny v dobrom tvare a kondícii počas celého roka.

Rez drevín

Rez je záhradnícka práca, ktorá zneisťuje viac záhradkárov ako čokoľvek iné. Mnohí sa ho „boja“, pretože nevedia, čo – alebo kedy – alebo ako – majú rezať. Pochybnosti vyvoláva i to, že vlastné rastliny nevyzerajú rovnako, ako rastliny uvedené v postupoch „krok za krokom“ v knihách, časopisoch alebo na internete. A vlastne každý sa aspoň z času na čas obáva, že sa zle rozhodol a odstránil nesprávny konár alebo vetvičky. Avšak, ak pochopíme, čo a prečo vlastne rezať, zistíme, že to nie je až také tajomné umenie.

Rastliny pritom potrebujú rez z rôznych dôvodov. Jedným z nich je priestor. Veľkú rastlinu v malom priestore je vždy nutné pomerne hlboko a pravidelne rezať. Toto je však vhodné iba pre druhy ozdobné listom, nie pre kvitnúce stromy a kry, pretože hlboký rez odďaľuje kvitnutie o celé mesiace a niekedy aj roky. V takom prípade je pre kvitnúci druh vhodnejším riešením jeho presadenie.

Keď však konáre začínajú rásť do plota, chodníka, odkvapového systému alebo jednotlivé výhony kazia celkový tvar kra, je rez obvyklým a v podstate nutným riešením. Odstrániť môžeme aj spodné vetvy z koruny nižšieho stromu, aby sme sa pod ním mohli ľahšie pohybovať napríklad s kosačkou. Z veľkého kra zas môžeme odstrániť mohutné konáre, a tým ho zmenšíme.

Rez ovocných druhov je dokonca príležitosť, ako zvýšiť úrodu a z plochy získať viac ovocia. Medzi veľkosťou koruny stromu a jeho koreňmi je priamy pomer, čiže ak zmenšujeme objem koruny, držíme „na uzde“ aj korene (čo je dobré vedieť v blízkosti budov a múrov). To sa využíva aj pri výsadbe a reze mestských drevín.

Rez levandule

Staršie rastliny

Vyšší vek rastliny je ďalší dôvod na rez, pretože vtedy začínajú byť dreviny menej produktívne. Odstránením starého neproduktívneho dreva povzbudíme strom, aby vyhnal silné mladé výhonky, ktoré opäť zaplodia. To isté platí aj pre drobné ovocie, ale napríklad i pre ruže, levandule či šalvie, ktoré bez pravidelného každoročného rezu veľmi rýchlo zostarnú. Napokon, všetky záhradné kry postupne starnú a ich zmladenie predĺži čas, ktorý môžu v plnej kráse stráviť v záhrade.

Niektoré druhy rastlín sa dokonca pestujú iba pre juvenilné (mladé) výhony a rez im bráni stať sa „obyčajnými“ a nepeknými (dobrým príkladom je obľúbený kultivar japonskej vŕby s ružovobielymi listami alebo krásne vyfabená kôra mladých výhonov rôznych kultivarov svíba). Každoročný rez buka alebo hraba v živých plotoch zas podnieti produkciu veľkého množstva mladých listov, ktoré ostávajú na drevine aj počas zimy, na rozdiel od dospelých stromov, ktorých listy opadajú už na jeseň.

Rez ruží

Vzhľad je dôležitý

Ďalším dôvodom na rez je pekný vzhľad. V záhradníckej histórii bolo práve tvarovanie ideálnou príležitosťou pre záhradníkov predviesť svoje umenie. Tvarované ovocné stromy sú nielen praktické (ak máme k dispozícii obmedzený priestor), ale pôsobia i veľmi zaujímavo až okrasne. Samostatnou kapitolou rezu je tvarovanie neprirodzených foriem, ako sú gule, ihlany, kvádre a iné zložitejšie tvary.

Najúčelovejším, najrýchlejším a najjednoduchším zásahom je rez odkvitnutých kvetov. Jednak tým udržiavame krásu záhona, ale aj bránime dozretiu semien a neefektívnemu vyčerpaniu sa rastliny, súčasne bránime rozvoju chorôb, ktoré sa môžu ľahko vyskytnúť na jemných odkvitnutých lupeňoch, zvlášť v daždivom počasí. Ďalší spôsob udržiavania vizuálne príťažlivého záhona je likvidácia starých listov jarných trvaliek, ako sú napríklad čemerice. To odhalí ich nádherné skoré kvety, ako aj zníži riziko poškodenia pukov hnilobou.

Rez malín

Pre zdravie a dobrú kondíciu

Dôvodom rezu je aj zdravie a dobré životné podmienky rastlín. Rezom sa tlmí nadmerný rast, takže vzduch môže cirkulovať medzi vetvami v korune, čo znižuje riziko hubových chorôb a uľahčí užitočnému hmyzu prístup ku škodcom. Na exponovaných miestach zase napríklad rez ruží na jeseň dovolí silným zimným vetrom „prejsť“ cez rastlinu, čím sa predíde ich pohnutiu, pretrhnutiu koreňov a vyvráteniu. Na jar zase odštipneme alebo odstrihneme mrazom poškodené špičky postihnutých rastlín. Všetky mŕtve pletivá sú totiž vždy náchylnejšie na choroby aj škodcov.

Pri ovocných stromoch, kroch, ale aj ružiach rez priamo limituje počet kvetov, a teda i ovocia. Hlbší rez spôsobí síce menší počet plodov a kvetov, ktoré však budú väčšie, zdravšie a menej náchylné na choroby.

Pri problémových rastlinách, napríklad pri vistérii, ktorá niekedy málo kvitne, zato enormne rastie, správny rez ukáže, kto je tu „šéf“. Podstatné je odstrániť dlhé listové výhony v prospech krátkych, ktoré nesú kvetné puky.

Rez stromov

Kedy rezať

Načasovanie rezu je kľúčové. Niektoré druhy je najlepšie rezať v lete. Napríklad odstraňovaním odkvitnutých kvetov podporujeme ďalšie kvitnutie, odstránením nadmerného počtu výhonov s listami zas pomôžeme dozrievaniu letorastov a ovocia (napríklad pri letnom reze ovocných stromov). Iné rastliny je najlepšie rezať v zime, keď spia, čo podporí silný jarný rast. Presné techniky rezu sa môžu líšiť od druhu stromu, kríka a popínavky. Hoci niektoré majú veľmi konkrétne požiadavky (a stojí za to investovať do dobrej príručky o reze), väčšina sa dá rozdeliť do skupín a možno ich ošetrovať rovnakým spôsobom.

Pravidlá rezu v letných mesiacoch sa líšia od toho, čo sa uplatňuje v zime alebo skoro na jar. Existujúce odporúčania treba prispôsobiť aj lokalite, miestnej mikroklíme a priebehu počasia v tom ktorom roku, takže istá flexibilita je na mieste. Napríklad, ak je ešte na začiatku apríla mráz, ruže nerežeme, inak nové mäkké výhonky, ktoré tým povzbudíme k rastu, zamrznú. V tom prípade je lepšie sa nedržať odporúčaní z tabuliek a príručiek, s rezom sa oneskoriť a vyčkať na bezpečnejšie počasie. Naopak, v teplých polohách a slabej zime sa rez môže posunúť v porovnaní s odporúčaniami mierne dopredu.

Nie všetko potrebuje rez

Nie však všetko v záhrade potrebuje rez. Niektoré stromy, kríky a popínavky majú prirodzene trpasličiu, prípadne kompaktnú formu alebo veľmi pomaly rastú a rez zvyčajne nepotrebujú vôbec. Veľa rastlín zase potrebuje iba občasný zásah, aby boli stále fit, možno prevzdušnenie či úpravu tvaru.

Ak však celkom vynecháme rez druhov, ktoré to naozaj potrebujú, môžeme mať časom s rastlinami väčšie problémy. Takže, pustime sa do rezania, hoci to možno na prvý- či druhýkrát napriek najlepšej snahe neurobíme ideálne. Skúsenosťou sa ale tiež učíme a našťastie, väčšina rastlín opäť dorastie.

Veľký abecedný prehľad druhov a termínov rezu

Arónia

Arónia

Cieľ: Udržať veľkosť, tvar dreviny a vzdušnú korunu.

Ako rezať aróniu? Odstraňujeme prebytočné výhonky vyrastajúce z bázy kríka a tiež zahusťujúce a križujúce sa výhonky rastúce dovnútra na kostrových konároch nadzemnej časti.

Kedy rezať aróniu: marec 

Kvitne: máj

Bradavec

Cieľ: Udržanie tvaru, vitality a veľkosti kra, bohaté jesenné kvitnutie.

Ako rezať bradavec? Začiatkom jari, keď sa nalejú puky, odstránime časť starých výhonov, časť skrátime. Nové výhony s kvetnými pukmi vyrastú z bázy kra a z ponechaných výhonov.

Kedy rezať bradavec: marec, apríl

Kvitne: august, september

Broskyňa

Broskyňa

Cieľ: Udržanie tvaru a vzdušnosti koruny, podpora plodnosti a zdravia rastliny.

Ako rezať broskyňu? Po zapestovaní kotlovitej koruny, skoro na jar, odstraňujeme do koruny rastúce vetvičky, ale aj niekoľkoročné vyrodené a poškodené výhony.

Kedy rezať broskyňu: apríl, jún

Prebierka plodov: jún, júl

Kvitne: marec

Bršlen japonský

Cieľ: Udržiavanie kompaktného tvaru, podpora hustnutia a množstva mladých výhonov.

Ako rezať bršlen? Skracujeme každoročne na jar až v skorom lete letorasty, čím podporíme rozkonárenie a hustnutie. Skracujeme jednotlivé výhony vyrastajúce z obrysov kra.

Kedy rezať bršlen: marec, apríl, máj, jún

Budleja Dávidova

Budleja

Cieľ: Bohaté kvitnutie vo veľkých súkvetiach, udržiavanie tvaru a vitality kra.

Ako rezať budleju? Najstaršie odkvitnuté vetvy odstránime na konci zimy až k báze kra, ostatné zrežeme cca pol metra nad zemou. Odstránime aj príliš slabé a prerastajúce výhonky.

Kedy rezať budleju: marec

Kvitnutie: júl, august, september

Rez odkvitnutých kvetov: august, september

Budleja striedavolistá

Cieľ: Vytvorenie harmonického, typicky previsnutého tvaru, podpora tvorby kvetných púčikov pre kvitnutie v ďalšom roku.

Ako rezať? Po odkvete odstránime výhony s odkvitnutými kvetmi až po spiace očká, z ktorých sa vyvinú nové previsnuté výhony.

Kedy rezať budleju: marec

Kvitnutie: jún, júl, august

Černice

Černice

Cieľ: Podpora rastu nových silných výhonov z bázy rastliny každý rok, ktoré v ďalšom roku prinesú kvety a plody.

Ako rezať čerince? Odstránime všetky vyrodené konáre až na ich báze. Ako rastú nové výhony, priväzujeme ich k opore.

Kedy rezať černice:  

  • hlavný rez: november, december, január, február
  • tvarovanie: január, február, jún, júl, august, september, november, december

Dulovec japonský

Cieľ: Dosiahnuť tvorbu nových výhonov, ktoré vykvitnú v ďalšom roku. Kontrola tvaru a veľkosti.

Ako rezať dulovec? Režeme po odkvete, výhony skrátime na 2 – 3 očká od bázy. (Ak chceme získať plody, režeme menej intenzívne.)

Kedy rezať dulovec:

  • hlavný rez: máj, jún
  • tvarovanie: máj, jún, júl, august

Kvitne: marec, apríl

Egreš

Egreše

Cieľ: Vytvarovanie kra so vzdušnými konármi, ktoré prinášajú plody po celej ich dĺžke. Odolnosť voči chorobám.

Ako rezať egreše? V zime skrátime vrcholčeky o polovicu a bočné výhonky na 5 cm. V lete skrátime letorasty na 4 až 5 listov.

Kedy rezať egreše: január, február, november, december

Figovník

Cieľ: Udržiavanie vzdušnej koruny, kontrola tvaru a veľkosti.

Ako rezať figovník? Režeme každý rok v zime až na jar, najstaršie drevnaté konáre odstránime až na ich bázu. V lete redukujeme množstvo bočných výhonov.

Kedy rezať figovník:

  • hlavný rez: marec, apríl
  • tvarovanie: máj, jún, júl, august, september

Prebierka plodov: jún, júl

Hlohyňa

Hlohyňa

Cieľ: Vytvarovanie pekného tvaru kra, hustého, kompaktného, ktorý bohato zakvitne a zaplodí.

Ako rezať hlohyňu? Od leta skrátime nové vyzreté letorasty a odstránime výhony kaziace cieľový tvar. Silným rezom raz za niekoľko rokov môžeme ker zmladiť.

Kedy rezať hlohyňu: 

  • hlavný rez: marec, apríl
  • tvarovanie: jún, júl, august

Hortenzia veľkolistá 

Cieľ: Udržanie kompaktného tvaru a podpora rastu výhonov, ktoré budú kvitnúť celé leto.

Ako rezať hortenzie? Celkom odstránime staré, slabé a križujúce sa výhony tesne nad pôdou. Skrátime vršky výhonov s odkvitnutými kvetmi až po prvý silný pár očiek.

Kedy rezať hortenzie: apríl

Kvitne: máj, jún, júl

Hortenzia stromčekovitá

Hortenzia stromčekovitá

Cieľ: Podpora kvitnutia a udržanie tvaru kra.

Ako rezať? Výhony režeme na jar pred pučaním. Odumreté, najslabšie a najstaršie výhonky odstránime nad pôdou, ostatné skrátime o polovicu až dve tretiny.

Kedy rezať: marec

Kvitne: júl, august

Hruška (kordón, palmeta, špalier)

Cieľ: Vytvorenie kostry stromu s bohatým rodivým obrastom po celej dĺžke konárov, ktorý vykvitne každý rok.

Ako rezať hrušku? Režeme v zime, ide o tvarovací a presvetľovací rez. V lete skracujeme nový obrast a tvarujeme výhony.

Kedy rezať:

  • hlavný rez: január, február, júl, august
  • tvarovanie: jún, júl, august, september

Prebierka plodov: jún, júl

Jabloň (kordón, palmeta, špalier)

Konár jablone s jablkami

Cieľ: Vytvorenie štruktúry konárov s rodivými výhonkami po celej dĺžke, ktoré budú každoročne plodiť.

Ako rezať jablone? Režeme v zime, ide o tvarovací a presvetľovací rez. V lete skracujeme nový obrast a tvarujeme výhony.

Kedy rezať:

  • hlavný rez: január, február, júl, august
  • tvarovanie: jún, júl, august, september

Prebierka plodov: jún, júl

Jazmín nahý (kvitnúci v zime)

Cieľ: Tvarujeme a priväzujeme výhony k opore tak, aby zakryli stenu či múr.

Ako rezať jazmín? Režeme po odkvete, skrátime odkvitnuté výhony. Najstaršie konáre odstránime celkom na báze kra.

Kedy rezať jazmín:

  • hlavný rez: apríl, máj
  • tvarovanie: máj, jún, júl

Kvitne: január, február, marec

Judášovec kanadský

Judášovec kanadský

Cieľ: Udržanie kompaktného rastu odstránením jednotlivo prerastených výhonov.

Ako rezať judášovec? Skrátime minuloročný obrast, čím sa rastliny zahustia alebo naopak presvetlíme korunu odstránením hustých vetiev.

Kedy rezať judášovec: február, marec

Kvitne: apríl, máj

Levanduľa

Cieľ: Tvarovanie kompaktných kríčkov alebo nízkych línií, podpora rastu nových výhonkov, ktoré prinesú aromatické kvety.

Ako rezať levanduľu? Po odkvete odstránime kvety, vďaka čomu ker opakovane vykvitne. Skoro na jar skrátime o jednu až dve tretiny všetky vetvičky. Nerežeme do starého dreva.

Kedy rezať: marec, august

Rez odkvitnutých kvetov: august, september, október

Kvitne: jún, júl

Mahónia cezmínolistá

Mahónia cezmínolistá

Cieľ: Udržanie pekného tvaru a bohatého olistenia, kvitnutia a plodenia.

Ako rezať mahóniu? Raz za niekoľko rokov zrežeme všetky výhony nad bázou kra, čo ho omladí.

Kedy rezať: február, marec

Kvitne: január, február, november, december

Mahónia prostredná

Cieľ: Vytvorenie kra s niekoľkými rôzne vysokými výhonmi, ktoré bohato kvitnú.

Ako rezať? Na jar skrátime staré výhonky, na ktorých rástli kvety, cca pol metra nad pôdou.

Kedy rezať: február, marec

Kvitne: január, február, november, december

Maliny (plodiace v lete)

Maliny

Cieľ: Podpora rastu nových silných výhonov, ktoré v ďalšom roku zaplodia.

Ako rezať maliny? Keď pozbierame z výhonu všetky plody, odstránime ho tesne nad zemou.

Kedy rezať maliny?

  • hlavný rez: august, september
  • tvarovanie: júl, august, september

Maliny (plodiace na jeseň)

Cieľ: Podpora tvorby nových výhonov, ktoré zaplodia ešte ten rok na jeseň.

Ako rezať maliny plodiace na jeseň? Všetky vyrodené výhony odrežeme tesne nad zemou.

Kedy rezať maliny?

  • hlavný rez: január, február, november, december
  • tvarovanie: máj, jún, júl, august, september

Moruša previsnutá

Moruša previsnutá

Cieľ: V prvých rokoch nerežeme, môžeme skracovať výhony, ktoré sa dostali až k zemi.

Ako rezať morušu? Odstraňujeme iba hrubé výhony, ktoré majú päť až sedem rokov, a to až celkom hore v korunke, pričom ponechávame jeden až dva puku, z ktorých vyrastú nové.

Kedy rezať: apríl

Prebierka konárov: august, september

Plamienok (kvitnúci na jar)

Cieľ: Kontrola tvaru, veľkosti a kvitnutia. Rastlina sa rezom každoročne i zmladzuje.

Ako rezať plamienok? Po odkvitnutí skrátime dlhé výhony. Nové výhony pravidelne priväzujeme k opore.

Kedy rezať plamienok: 

  • hlavný rez: máj
  • tvarovanie: máj, jún, júl, august

Kvitne: marec, apríl, máj

Plamienok (kvitnúci v lete)

Plamienok

Cieľ: Podpora rastu nových výhonov, ktoré prinesú v lete množstvo kvetov.

Ako rezať? Odstránime starý obrast až po práve vyrastajúce silné výhony niekoľko cm až pol metra nad bázou.

Kedy rezať plamienok: 

  • hlavný rez: marec
  • tvarovanie: apríl, máj, jún, júl, august

Kvitne: jún, júl, august, september

Orgován

Cieľ: Dosiahnutie pekného kompaktného tvaru, ktorý každoročne bohato rozkvitne.

Ako rezať orgován? Na jar zrežeme najstaršie a najslabšie výhony. Odstraňujeme odkvitnuté kvety. Raz za niekoľko rokov omladíme – zrežeme tesne nad zemou.

Kedy rezať orgován: február, marec

Rez odkvitnutých kvetov: máj, jún

Pajazmín

Pajazmín

Cieľ: Tvorba harmonického tvaru kra s mladými výhonmi, ktoré postupne nahrádzajú staré a bohaté kvitnutie.

Ako rezať pajazmín? Režeme každý rok po odkvitnutí. Odstránime asi tretinu najstarších výhonov tesne nad zemou. Raz za niekoľko rokov omladíme – zrežeme tesne nad zemou.

Kedy rezať pajazmín: august

Kvitne: jún, júl

Ríbezľa (čierne plody)

Cieľ: Odstraňovanie starého dreva, čo podporí rast nových výhonov z bázy kra, ktoré prinesie veľa kvetov a plodov.

Ako rezať čierne ríbezle? Každý rok odstránime tretinu najstarších výhonov až tesne nad zemou.

Kedy rezať čierne ríbezle: február, august, september, október

Ríbezľa (biele a červené plody)

Biele ríbezle

Cieľ: Vytvarovanie dobre rozkonáreného kra s hustým rodivým obrastom na hlavných výhonoch.

Ako rezať červené a biele ríbezle? V zime skrátime bočné výhonky na jedno očko. Skrátime vrcholčeky výhonov a odstránime staré vyrodené drevo.

Kedy rezať červené a biele ríbezle: február

Ruža (hybridná)

Cieľ: Vytvorenie vzdušného harmonického a bohato kvitnúceho kra.

Ako rezať ružu? Veľmi skoro na jar skrátime aj o dve tretiny všetky hlavné výhony na vonkajšie očko. Odstránime odumreté a križujúce sa vetvy. Odstraňujeme odkvitnuté kvety.

Kedy rezať: marec, apríl, júl

Rez suchých kvetov: júl, august, september, október

Ruža (ťahavá)

Ruža ťahavá

Cieľ: Vytvorenie kostry z vetiev a výhonov, ktoré na opore prinesú každý rok záplavu kvetov. Udržanei vzdušnosti.

Ako rezať ťahavú ružu? Časť najstarších drevitých výhonov odstránime celkom. Po odkvitnutí skrátime bočný obrast na dve až tri očká.

Kedy rezať:

  • hlavný rez: marec, apríl, september, október
  • tvarovanie: máj, jún, júl, august

Rez suchých kvetov: júl, august, september, október

Slivka

Cieľ: Vytvarovanie stromu s kostrovými konármi a rodivým obrastom.

Ako rezať slivku? Počas tvarovania koruny skracujeme v lete hlavné konáre po silný bočný vonkajší výhon. Zaštipujeme bočné výhonky.

Kedy rezať slivku:

  • hlavný rez: jún, júl, august
  • tvarovanie: jún, júl, august

Prebierka plodov: jún, júl

Svíb (s farebnou kôrou)

Svíb

Cieľ: Udržovanie tvaru a veľkosti. Podpora rastu nových farebných výhonov, z ktorých sa budeme tešiť počas zimy.

Ako rezať svíb? V zime až do začiatku jari zrežeme všetky minuloročné výhony tesne nad bázou kra, prípadne tesne pri drevitej kostre kra.

Kedy rezať svíb: február, marec

Šalvia lekárska

Cieľ: Udržanie tvaru, vitality a hustoty polodrevitého kra a bohaté kvitnutie.

Ako rezať šalviu? Skoro na jar zrežeme minuloročné výhony o polovicu aj dve tretiny. Po odkvitnutí zrežeme odkvitnuté kvety.

Kedy rezať: február, marec

Kedy rezať suché kvety: júl, august

Kvitne: jún, júl

Tavoľník japonský

Tavoľník japonský

Cieľ: Udržanie tvaru, vitality kra a bohatého kvitnutia.

Ako rezať tavoľník? Režeme každoročne a hlboko cca 5 – 10 cm nad pôdou. Kvety rastú na nových letorastoch. Po odkvitnutí odstrihneme kvety.

Kedy rezať tavoľník: február

Kedy rezať suché kvety: august, september

Kvitne: júl, august

Trojpuk

Cieľ: Vytvorenie pekného tavru kra s množstvom kvitnúcich výhonov a tvorbou nových výhonov pre budúce kvitnutie.

Ako rezať trojpuk? Režeme po odkvitnutí, každý rok odstránime asi tretinu najstarších výhonov tesne nad zemou. Raz za niekoľko rokov omladíme – zrežeme tesne nad zemou.

Kedy rezať trojpuk: júl, august

Kvitne: máj, jún

Vistéria

Vistéria

Cieľ: Zakrytie pergoly, udržanie želanej veľkosti a podpora kvitnutia po celej dĺžke výhonov.

Ako rezať vistériu? Všetky letorasty skrátime v lete na dĺžku10 cm, v zime na dĺžku 5 cm. Odstránime zavadzajúce a zahusťujúce výhony priamo nad pôdou alebo na drevnatom kmeni.

Kedy rezať vistériu:

  • hlavný rez: január, február, júl, august, december
  • tvarovanie: máj, jún, júl, august

Kvitne: máj

Vres obyčajný

Cieľ: Udržanie hustoty, kompaktnosti vysadenej plochy. Bohaté kvitnutie.

Ako rezať vres? Celé vetvičky odrežeme v predjarí pomocou ručných nožníc alebo plotostrihu niekoľko cm nad pôdou.

Kedy rezať vres: február, marec

Kvitne: august, september

Vŕba Hakuro Nishiki

Vŕba Hakuro Nishiki

Cieľ: Udržanie veľkosti a tvaru, podpora rastu nových farebných konárov.

Ako rezať? Koncom zimy, v predjarí, zrežeme staré výhony na dve tri očká nad kmeňom, z nich vyrastú nové farbené letorasty.

Kedy rezať: február, marec, jún, júl

Zemolez Heckrottov

Cieľ: Pokrytie múrov alebo pergoly vitálnymi výhonmi, ktoré kvitnú temer celé leto.

Ako rezať zemolez? Každý rok odstránime cca tretinu najstarších výhonov tesne nad pôdou. Nové výhony priväzujeme k opore.

Kedy rezať zemolez:

  • hlavný rez: február, marec
  • tvarovanie: máj, jún, júl, august

Kvitne: jún, júl, august, september

Zemolez kapucňovitý

Zemolez kapucňovitý

Cieľ: Výchovným rezom od výsadby zabezpečíme rozkonárenie a zhustenie kra.

Ako rezať? Na jar odstraňujeme minuloročné váhony, najlepšie polostrihom. V auguste skracujeme letorasty.

Kedy rezať:

  • hlavný rez: marec
  • tvarovanie: jún, júl

Kvitne: apríl

Zlatovka

Cieľ: Vytvorenie pekného tvaru kra, s výhonmi, ktoré na jar bohato zakvitnú.

Ako rezať zlatovku? Režeme hneď po odkvitnutí. Odstránime staré výhony na báze kra, mladé skrátime.

Kedy rezať zlatovku: máj, jún

Kvitne: marec, apríl

Text: Martin Čurda, redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Toto ste možno netušili! Kvety tohto kvitnúceho stromu sú nielen jedlé, ale aj liečivé
Toto ste možno netušili! Kvety tohto kvitnúceho stromu sú nielen jedlé, ale aj liečivé
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Nenáročné fuksie rozžiaria každé miesto v záhrade. Ako ich pestovať a prezimovať?
Nenáročné fuksie rozžiaria každé miesto v záhrade. Ako ich pestovať a prezimovať?