Jesenný manuál rezu okrasných drevín: Ktoré dreviny teraz rezať a ktoré si to nevyžadujú?

 • 21.09.2018

Okrasné dreviny – stromy a kry – sú častou súčasťou záhrad. Mnohé pekne kvitnú, iné vynikajú zaujímavým olistením a ďalšie plodmi alebo celkovým vzhľadom. Ak sa však z nich chceme tešiť, musíme sa o ne postarať.

Jesenný manuál rezu okrasných drevín: Dostaňte ich do sviežej formy

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • substrát
 • hnojivo na ihličnany

Náradie:

 • záhradnícke nožnice
 • pracovné rukavice
 • nádoba na odpad
 • krhla s vodou

Náročnosť: **
Čas: do 1 hodiny
Ľudia: 1
Obdobie: sezóna

Postup

1. CYPRUŠTEKY

Cyprušteky

Tvarované formy tují a cypruštekov sú veľmi obľúbené. Zachovať ich tvar ale znamená neustále ich zastrihávať a zabrániť tvorbe dlhých výhonkov. Ak to zanedbáme, ker stratí atraktívny vzhľad.

2. OČISTA

Smrekovec

Smrekovec má mnohé zaujímavé kultivary. Niektoré majú efektne pokrútené konáriky. Priebežne ale musíme nožnicami vystrihávať suché konáriky vo vnútri koruny.

3. GUĽOVITÉ FORMY

Okrasná višňa

Niektoré dreviny si tvoria pekné guľovité a kompaktné korunky. Príkladom je táto okrasná višňa. Počas sezóny ju nie je potrebné zastrihávať.

4. ZAHUSTENIE

Rez okrasných drevín

Ak chceme, aby sa okrasné stromy pekne zahustili – napríklad tie s farebnejším lístím –, počas sezóny im môžeme skracovať najdlhšie výhonky.

5. PREVISNUTÉ KONÁRE

Rez okrasných drevín

Ani tieto dreviny počas sezóny nemusíme strihať. Odstraňujeme len suché, poškodené, prípadne chorobami napadnuté výhonky. Tie najdlhšie môžeme tesne nad pôdou skrátiť.

6. KORUNKY

Rez okrasných drevín

Stromčeky s hustou olistenou korunkou si môžeme vypestovať aj z vtáčieho zobu a jeho panašovaných kultivarov. Bude však potrebné pravidelné skracovanie nových výhonkov na asi polovicu.

7. ORGOVÁN

Rez orgovánu

Dnes sa bežne pestujú aj drobnokveté kultivary orgovánu. Nezabúdajme na odstraňovanie zvyškov kvetov a skracovanie výhonkov, a teda tvarovanie korunky.

8. BUDLEJA

Ako rezať budleju

Nádherne kvitnúci ker s voňavými súkvetiami nám môže robiť radosť do neskorej jesene. Musíme sa však postarať o pravidelné odstraňovanie odkvitnutých súkvetí. Týmto jednoduchým krokom kvitnutie predĺžime.

9. PRIHNOJENIE

Hnojivo

Nezabúdajme ani na prihnojovanie drevín. Používame na to špeciálne hnojivá. Prihnojujeme vždy podľa návodu na obale. Dreviny sa nám za prísun živín odvďačia.

10. KONTROLA

Kontrola okrasných drevín

Dreviny neustále kontrolujeme. Ak nájdeme prvé príznaky ochorenia alebo výskytu škodcov, ihneď zasiahneme. Využiť môžeme chemickú aj biologickú ochranu.

11. VLAHA

Hortenzia

Drevinám ani počas suchších slnečných dní jesene nezabúdajme dodávať vlahu. K tým najviac náročným patria hortenzie a rododendrony.

Odborník radí:

Začiatok jesene je ideálny na výsadbu vždyzelených listnáčov a ihličnanov. Vysádzajte ich vždy s kompaktným koreňovým balom, po výsadbe nezabudnite na zálievku.

Hortenzie

Dobré rady

Kry, ktoré rez nevyžadujú

 • Ide napríklad o japonský javor, hamamel, magnóliu, štedrec, kalinu, lykovec alebo aj rododendron. Pri pestovaní je cieľom zachovať prirodzený vzhľad týchto drevín. Rez by im doživotne ublížil. Ak sa vám však zlomí konár magnólie, budete ho, samozrejme, musieť odstrániť. Na drevine to však zostane viditeľné.
 • Chybou je tiež tvarovať japonské javory. Rezom drevina získava neprirodzený vzhľad a stráca svoju hodnotu. Priebežne môžete tieto dreviny presvetliť, ale len staršie jedince, a to veľmi mierne – strihať treba na konárový krúžok. Rez nie je vhodný ani pre kompaktnejšie formy a pomalšie rastúce dreviny.

 

Text a realizácia: Daniel Košťál 
Foto: Miro Pochyba 
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - jún 2022 Zeler podporí očistu organizmu a znižuje hladinu cukru v krvi. Viete, kde sa mu bude najviac dariť? Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Jún v okrasnej záhrade: Toto všetko treba urobiť do konca mesiaca
Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov Milujete georgíny? Toto je 10 krokov k ich úspešnému pestovaniu 8 tipov, ako šetriť vodou Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Aeschynant: Prevísajúca rastlina s netradičnými kvetmi, ktorá dodá interiéru šmrnc Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete