Týchto pár dôležitých krokov vám pomôže udržať letničky a trvalky v kvete až do jesene

 • 14.09.2018

Kvetinové, či už letničkové, alebo trvalkové záhony sú najkrajšie počas leta. Ani na jeho konci sa však za ne hanbiť nemusíme. Stačí sa o kvety správne postarať. Poradíme vám, ako na to. Stačí len niekoľko dôležitých krokov.

Týchto pár dôležitých krokov vám pomôže udržať letničky a trvalky kvitnúce až do jesene

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • viaczložkové hnojivo na ruže a trvalky
 • postreky – podľa potreby
 • priesady trvaliek
 • dreviny kvitnúce na jeseň
 • okrasné trávy

Náradie:

 • záhradnícka lopatka
 • krhla s vodou
 • pracovné rukavice
 • záhradnícke nožnice
 • nádoba na odpad

Náročnosť: *
Čas: do 1 hodiny
Ľudia: 1
Obdobie: koniec leta, začiatok jesene

Postup

1. STRIHANIE

Kvety

Priebežne nezabúdajme na odstraňovanie odkvitnutých kvetov trvaliek. Niektoré trvalky, napríklad rudbekie, však obíďme. Ich suché súplodia budú zaujímavou dekoráciou aj počas zimy.

2. KVITNÚCE KRY

Kvitnúce kry

Ak máme väčší kvetinový záhon, môžeme si doň v tomto období vysadiť kry kvitnúce koncom leta a začiatkom jesene. Vhodný je napríklad namodro kvitnúci bradavec.

3. FUNKIE

Funkie

Funkie sú klenotom tienistej záhrady. Ak ale chceme, aby pôsobili čo najkrajšie, nezabúdajme ich čistiť od žltnúcich a poškodených listov. Tie sa často vyskytujú po horúcom lete a v miestach s plytko koreniacimi drevinami.

4. SEMENÁ

Trvalky

Mnohé trvalky vytvárajú koncom leta semená. Môžeme ich buď pozberať a v nasledujúcom roku vysiať, alebo všetko nechať na prírodu. Kvety zo samovýsevu sú často oveľa krajšie. Samozrejme, počet nových rastlín treba regulovať.

5. ROZKONÁRENIE

Cinie

Cínie patria k obľúbeným letničkám na rez kvetov. Neustále a pravidelne striháme kvety do vázy. Rastliny sa vďaka tomu pekne rozkonária a budú viac kvitnúť. Z kvetov cínií sa tak budete tešiť až do neskorej jesene.

6. LEVANDUĽA

Levanduľa

Odkvitnuté kríky nezabudnite ostrihať. Ale len zľahka, stačí odstrániť odkvitnuté kvety a mierne zastrihnúť aj končeky výhonkov.

7. VÝSADBA

Výsadba kvetín

Ak niečo v kvetinovom záhone uhynulo, teraz je správny čas na dosadenie nových trvaliek. S výsadbou sa však poponáhľajme, trvalky musia mať dostatok času sa do zimy zakoreniť.

8. BURINA

Burina

Z kvetinových záhonov a najmä z okolia trvaliek, ktoré budú kvitnúť na jeseň, precízne odstraňujme burinu. Zbytočne odoberá vlahu aj živiny rastlinám, ktoré potrebujú nabrať silu na kvitnutie.

9. PRIHNOJENIE

Hnojivo

Koniec leta je ideálny na posledné prihnojenie odkvitnutých trvaliek a aj ruží. Pravidelne prihnojované trvalky sú odolnejšie a lepšie prežijú zimné obdobie.

10. SLNEČNICE

Slnečnice

Nádherné kvety slnečníc si nechajme v záhone aj po odkvitnutí – získame tak semená na prikrmovanie vtáctva. Ak ich však odstránime, slnečnice zakvitnú opäť, hoci o niečo menšími kvetmi.

11. OKRASNÉ TRÁVY

Okrasné trávy

Skorá jeseň je ideálna aj na výsadbu okrasných tráv. Ponuka v záhradníctvach je najširšia a to je príležitosť spestriť si záhony. Mnohé druhy okrasných tráv bezproblémovo porastú aj v nádobách.

Odborník radí:

Pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety ruží. Prezerajte tiež kry a v prípade zistenia škodcov a chorôb ihneď zasiahnite. Snažte sa odstraňovať aj napadané lístie, hlavne to, ktoré je napadnuté čiernou škvrnitosťou.

Dobré rady

Perfektný záhon

Trvalky aj počas skorej jesene zavlažujte. Avšak nie tak, aby pôda bola zmáčaná. Zavlažujte priamo ku koreňom, ideálne ráno alebo podvečer. Voda by sa nemala príliš dostávať na listy. Dbajte na odstraňovanie žltých, suchých a poškodených listov, stoniek a na odstrihovanie odkvitnutých kvetov.

Ak treba, vyššie trvalky priviažte k oporám. Preč musí aj burina zo záhonov. Ideálne je pôdu okolo rastlín priebežne kypriť, aby sa ku koreňom dostal vzduch. Ak treba, záhon dosaďte, ideálne je rastliny vysádzať aj s koreňovým balom – najlepšie aspoň 3 kusy z 1 druhu do skupiny. Skorá jeseň je tiež príležitosťou na presadenie a rozdelenie odkvitnutých trvaliek.

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto:  autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Prečo zamiokulkas nerastie? Problém môže byť v kvetináči
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Keď jedna sezóna končí, nová začína: Toto vysievame a vysádzame teraz Prílišné hnojenie dusíkom ohrozuje naše zdravie. Je to pravda? Čím teda hnojiť? Viete, ktoré rastliny sú typické pre japonskú záhradu? Tieto odporúča Martin Čurda Na ktoré práce v úžitkovej záhrade teraz nezabudnúť? Tieto sú najdôležitejšie Kvasená zelenina je chutná a podporí našu imunitu. Spoznajte 3 jednoduché spôsoby fermentácie