Pre jún v záhrade je typický intenzívny rast. Dni sú dlhé, slnečné a ideálne na úpravu krov a stromov. Poradíme, ktoré rastliny rezať a tiež prečo nezabúdať na odumreté konáre.

Čo sa na júni nedá milovať? Dni sa predlžujú a teploty stúpajú – ideálna kombinácia pre rast a prosperitu v záhrade. Vďaka letnému slnovratu máme tento mesiac k dispozícii veľa svetla, ktoré môžeme využiť na prácu v exteriéri.
V júni by sme pozornosť pri reze mali zamerať na kry, ktoré práve kvitnú na minuloročných výhonkoch. Po odkvitnutí ich môžeme ostrihať. Tým získajú dostatok času na vytvorenie nových výhonov s kvetnými pukmi pre ďalší rok. Ak by sme rez odložili až o niekoľko týždňov, mohli by sme prísť o časť až všetky kvety v budúcom roku. Teraz sa dá rezať aj väčšina vždyzelených druhov, ako sú vavrínovec, tis a cezmína.
Nezabudnite na odumreté konáre
Pri množstve práce v záhrade ľahko prehliadneme suché drevo na stromoch, ktoré je potrebné tiež odstrániť. Odumreté konáre sa nenápadne rozkladajú a slabnú, čo zvyšuje riziko ich odlomenia. Môžu aj nečakane a dokonca za bezvetria spadnúť a zraniť človeka, domáce zviera alebo poškodiť stavbu.
Mŕtve drevo je tiež lákadlo pre určité druhy hmyzu a drevokazných húb. Jeho odstránením tiež zlepšíme vzhľad stromu a presvetlíme ho. Pred prácou však skontrolujeme, či sa v korune nezahniezdili vtáky a ak áno, odstránenie odumretého dreva necháme na neskôr.

Kompostovanie odumretého dreva
Odumreté konáre sú bohatým zdrojom uhlíka v komposte, no rozkladajú sa veľmi pomaly. Menšie konáriky narežeme na dĺžku 5 – 10 cm a pridáme ich do zeleného kompostu v pomere 2 : 1 (zelený materiál : hnedý). Ako prídavok do kompostu alebo mulč vieme použiť aj hrubšie konáre podrvené v drviči. Väčšie drevo nastriháme pákovými nožnicami alebo narežeme pílkou a odložíme do grilu, ohniska alebo krbu.
Rastliny, ktoré režeme teraz
Tieto kry ocenia našu starostlivosť, aby zostali zdravé, vyzerali dobre, prípadne založili dostatok kvetných pukov do ďalšej sezóny.
Vajgela
Vajgela máva nepravidelný rast. Po odkvitnutí ju môžeme tvarovať rezom, čím zároveň podporíme tvorbu nových výhonkov, ktoré zakvitnú v ďalšom roku.
Orgován
Po odkvitnutí odstrihneme súkvetia orgovánu a vykonáme jemný tvarovací rez. Odstránime najviac tretinu výhonkov, do rastliny sa tak dostane viac svetla a vzduchu.

Vždyzelený bršlen
Zrežeme približne tretinu kra najmä z vrchnej časti. Použijeme záhradnícke nožnice. Podporíme tým hustnutie bršlena.
Rozmarín
Aby pri báze neostal rozmarín holý a drevnatý, po odkvitnutí skrátime nové a odstránime suché a poškodené výhonky.

Teraz nerežeme
Úloh v záhrade je nad hlavu. Našťastie je veľa rastlín, ktoré v tomto období vôbec nerežeme:
✗ Breza
Brezy všeobecne takmer nerežeme. Keď však potrebujeme odstrániť zavadzajúce konáre, počkáme do jesene. Až do augusta majú totiž vysoký obsah miazgy a po reze silno „plačú“.
✗ Ovocné stromy
V tomto období je normálne, že zhadzujú časť plodov. Ide o tzv. júnový opad. Je to prirodzená stratégia stromu, ako šetriť silu. S letným rezom a júnovou prebierkou plodov počkáme, až tento proces prebehne.
✗ Tavoľník japonský
Keďže kvitne na tohtoročných výhonkoch, ktoré vyrástli od jari, rezom v júni by sme sa pripravili o kvitnutie.
Galéria k článku
Text: Arit Anderson
Foto: iStock, isifa/Shutterstock, Gardener´s World
Zdroj: časopis Záhrada
Poradite, co este mozem vysiat tento mesiac, pripadne co dat po cesnaku a cibuli…