Krásne kvety si môžete dopriať aj na tienistom balkóne
Najkrajšie zakvitnuté sú počas leta slnečné balkóny či terasy. Väčšina bohato kvitnúcich letničiek totiž vyžaduje plné slnko. Nádherné kvetinové previsy si však vypestujeme aj na miestach, kde sa príliš veľa slnečných lúčov nedostane.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- Vegetačná nádoba z plastu
- Substrát na pestovanie balkónových letničiek
- Keramzit
- Zásobné viaczložkové hnojivo
- Rastliny – netýkavky, koleus, bakopa
Náradie:
- Záhradnícka lopatka
- Krhla s vodou
- Pracovné rukavice
Náročnosť: *
Čas: do 30minút
Ľudia: 1
Obdobie: jar
Pracovný postup
1. POMÔCKY
Prv než začneme, pripravíme si všetko potrebné. Hlavne rastliny, substrát, náradie a krhlu s vodou.
2. KERAMZIT
Na dno misy dáme hlinený črep, ktorým prekryjeme otvory na odtok prebytočnej vody, alebo vrstvu keramzitu či drobného riečneho štrku.
3. TEXTÍLIA
Vrstvu keramzitu, ktorá by má byť vyššia, ako je výška podmisky, zakryjeme kúskom netkanej textílie. Tá zabráni prepadávaniu substrátu do drenážnej vrstvy.
4. SUBSTRÁT
Na pripravený základ nasypeme prvú vrstvu substrátu. Ten by mal byť čerstvý, kyprý a mierne vlhký. Sypať môžeme priamo z vrecka a následne vrstvu zarovnáme.
5. ÚPRAVA
Do substrátu pridáme hnojivo s postupným uvoľňovaním živín, prípadne ďalšie komponenty. Praktické je pridanie hydrogélu, ktorý sa postará o správny vodný režim v substráte.
6. RASTLINY
Môžeme začať s výsadbou rastlín. Ešte predtým ich dôkladne zalejeme. Rastliny opatrne vyberieme z plastových črepníkov a dôkladne prezrieme korene.
7. KOLEUS
Ako prvé vysadíme koleusy, ktorým sme vybrali miesto v pozadí nádoby resp. pri jednom z okrajov. Vždy je lepšie začať od jedného okraja smerom k druhému, nie od stredu.
8. UTLAČENIE
Okolo prvej vysadenej rastliny dosypeme substrát a opatrne utlačíme. Pri manipulácii s rastlinami musíme byť opatrní, krehké stonky a listy sa môžu poškodiť.
9. NETÝKAVKY
Pokračujeme výsadbou netýkaviek. Ide o letničky, ktoré najkrajšie rozkvitnú v tieni. Opäť pri vyberaní skontrolujeme korene, ktoré ani v tomto prípade nerozoberáme.
10. OKRAJ
Netýkavky ukladáme pred vysadený koleus, ku kraju a postupujeme smerom do stredu. Priestor pri jednom z okrajov nádoby ešte necháme voľný.
11. DOSÝPANIE
Ako postupne dosádzame jednotlivé netýkavky, dosýpame opatrne pomocou lopatky aj substrát. Dosypeme a jemne pritlačíme okolo rastlín.
12. BAKOPA
Chýbať by nemala kvitnúca letnička s prevísajúcimi výhonkami. Ideálna je bakopa, ktorá bohato kvitne práve v tieni. Vysadíme ju do voľného priestoru pri okraji.
13. DOPLNENIE SUBSTRÁTU
Pomocou lopatky ešte doplníme zvyšný substrát. Ten by mal siahať aspoň 2cm pod horný okraj nádoby. Nikdy nádobu neplníme až po okraj. Sťažilo by nám to zalievanie.
14. KONTROLA
Skontrolujeme, či je všetko v poriadku. Rastliny poopravujeme, ak je to potrebné, pritlačíme okolo nich substrát a podľa potreby ho doplníme.
15. ZÁLIEVKA
Vysadené letničky dôkladne zalejeme a umiestnime na vybrané miesto. Zatiaľ ešte nemusíme prihnojovať.
Dobré rady
Výber rastlín
Ak máme balkón, či terasu pritienenú, treba tomu prispôsobiť výber rastlín. Môžu to byť rastliny kvitnúce – netýkavky, fuksie, bakopy, begónie, okrasný tabak, hortenzie, alebo druhy s okrasnými listami – koleus, či zádušník. Vyberáme len zdravé rastliny, s kvalitným koreňovým balom a v osvedčenom záhradníctve. Skúsme sa vyhnúť akciovej ponuke, či preliatym rastlinám, takisto tým, kde sú viditeľné stopy po chorobách a škodcoch.
Nádoby
Tieňomilné letničky môžeme vysádzať do plastových, kovových aj kameninových nádob, stojacich aj závesných. Ideálne je voliť nádoby väčšie, pretože sa v nich tak rýchlo neprehrieva substrát. Nádoba by vždy mala mať na dne otvor na odtok prebytočnej zálievkovej vody. Myslieť treba aj na to, aby bola nádoba vkusná, materiálovo a štýlovo vhodná do daného prostredia. Rastliny by v nej mali mať dostatočný priestor na rozvoj koreňovej sústavy. Nádoba by tiež mala byť po naplnení stabilná.
Bohaté kvitnutie
Podmieni ho pravidelná starostlivosť. V prvom rade výdatná zálievka. Zalievať treba ráno, medzi každou ďalšou zálievkou musí substrát mierne preschnúť. V prípade netýkaviek je dostatok vlahy potrebný na bohaté kvitnutie. Potrebné je prihnojovanie a to aj napriek tomu, že substrát je vybavený základnou zásobou živín. Použiť treba len hnojivo na kvitnúce balkónové letničky. Odstraňovanie odkvitnutých kvetov nie je potrebné. Vhodné však je v prípade netýkaviek a koleusu zaštipnúť dlhšie výhonky. Rastliny sa pekne rozkonária a výsadba bude pôsobiť zaujímavejšie. Nádobu treba umiestniť na chránenom, nie veternom mieste.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselý
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, mám kvet yuku asi tri týždne. Z toho "vačk…