V čom spočíva tajomstvo krásnej levandule na balkóne

  • 20.05.2017

Levanduľa patrí k obľúbeným typicky letným kvitnúcim rastlinám. Ak po nej túžite, no nemáte záhradu, pestovať ju môžete aj v nádobe či v okenných hrantoch. Doprajete si tak závan dovolenkovej exotiky aj u nás doma.

Levanduľa na balkóne

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • Substrát na bylinky
  • Levanduľa tzv. francúzska (Lavandula stoecha)
  • Terakotový hrantík
  • Keramzit

Náradie:

  • Záhradnícka lopatka
  • Záhradnícke nožnice
  • Rukavice

Náročnosť: *
Čas: 30 minút
Ľudia: 1
Obdobie: začiatok leta

Pracovný postup

1. PRÍPRAVA POMÔCOK

Príprava náradia
Nachystáme si levandule, hrantík, substrát na bylinky, keramzit a potrebné náradie. Rastliny hodinu pred výsadbou dôkladne zalejeme alebo ponoríme do nádoby s vodou.

2. DRENÁŽNA VRSTVA

Drenáž
Levanduľa neznáša hromadenie pôdnej vlhkosti pri koreňoch. Nesmieme preto zabudnúť na drenážnu vrstvu. Vysoká by mala byť aspoň 5 cm. Použijeme keramzit alebo drobnejší štrk.

3. KONTROLA KOREŇOV

Kontrola koreňov
Rastliny opatrne vyklopíme z vegetačnej nádoby. Pri vyklápaní musí byť črepník vždy hore dnom. Suché a poškodené korienky odstrihneme, koreňový bal však nerozoberáme.

4. PRIMERANIE

Primeranie
Kým vysadíme celý hrantík, skúšobne si doň rozmiestnime jednotlivé levandule. V našom prípade použijeme tri kusy, aby bol výsledný efekt intenzívnejší.

5. VÝSADBA LEVANDULE

Výsadba levandule
Vysádzame sprava doľava. Dávame pozor, aby povrch koreňového balu bol nižšie, ako je hrana hrantu. Koreňový bal zasypeme substrátom na bylinky.

6. UTLAČENIE SUBSTRÁTU

Utlačenie
Substrát okolo rastliny utlačíme. Dávame pozor, aby sme nepoškodili mladé výhonky, prípadne prvé kvetné puky – rastliny by neboli hneď na začiatku rovnomerne zakvitnuté.

7. DRUHÁ RASTLINA

Zasadenie druhej rastliny
Vysadíme druhú rastlinu, no nie príliš tesno k tej prvej. Postupujeme stále opatrne, aby sme nepolámali výhonky ani tu.

8. NA OKRAJI

Na okraji
Keď dosadíme posledný kus, dôkladne podosýpame substrát a utlačíme, hlavne na bokoch. Rastliny si teraz môžeme nasmerovať, ako potrebujeme. Neskôr to už nebude možné.

9. FINÁLNE ÚPRAVY

Finálne úpravy
Uskutočníme posledné úpravy, podľa potreby ešte dosypeme zeminu, utlačíme. Neplníme až úplne po horný okraj. Môžeme jemne pristrihnúť najmladšie výhony.

10. KAMIENKY

Doplnenie kamienkov
Na povrch substrátu porozkladáme ploché a väčšie kamienky, ktoré budú počas slnečných dní nahrievať korene levandule. Sú aj peknou dekoráciou.

11. ZÁLIEVKA

Zálievka
Vysadené rastliny dôkladne zalejeme. Teraz ich neprihnojujeme. Upravené ich umiestnime na vybrané miesto, na ktoré čo najdlhšie počas dňa svieti slnko.

Odborník radí:

Francúzske levandule je potrebné na zimu premiestniť do bezmrazového priestoru.

Dobrá rada

Levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia)

Ak nezoženiete francúzsku levanduľu, použiť možno aj levanduľu lekársku. Je to atraktívny aromatický poloker s nádhernými súkvetiami a striebristým olistením. Kvitne začiatkom leta, atraktívna je vďaka svojmu olisteniu aj v zime. Žiada si teplé a slnečné miesto, dostatok priestoru, minimum vlahy. Naopak, neznáša ťažké a zamokrené pôdy, tieň a polotieň. Nie je to dlhoveká drevina, poškodzujú ju silné zimné mrazy a zimné slnko. Je to aj liečivá rastlina so zaujímavými možnosťami využitia v domácnosti.

V ponuke je množstvo krásnych druhov a odrôd, ktoré sa odlišujú vzhľadom, farbou kvetov, ale aj obsahom vonných silíc. Levanduľu je potrebné vysádzať vždy len s koreňovým balom. Nevyhnutným predpokladom dobrého zakorenenia je zásobovanie rastliny vlahou, a to hlavne počas teplejších a suchších mesiacov leta.

 

 

Text a realizácia Daniel Košťál
Foto Dano Veselský
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Prečo žltnú mladé listy malín?
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí