Krásu záhrady môžeme vnímať aj v decembri. Týchto päť rastlín vynikne práve teraz

  • 15.12.2021

Ruch v prírode pred koncom roka utícha. Záhrady zahaľuje zima a šeď, listy rastlín ozdobuje inoväť, mráz na zamrznutej hladine jazierka kreslí nádherné obrazy. Nastáva obdobie vegetačného pokoja a čas, kedy si môžeme od záhradných prác oddýchnuť.

Mahonia

Aj v zime však môžeme vonku pozorovať nežné kvety čemerice čiernej, hamamelu či kaliny bodnanskej. Určite teraz oceníme vždyzelené rastliny, či už listnaté, alebo ihličnaté.

Hviezdou mesiaca je skimia

Skimia japonská(Skimmia japonica)

Tento nižší vždyzelený ker zaujme mäkkými, sýto zelenými, kožovitými a mierne aromatickými listami. Skimia je počas zimy nápadná výrazne sfarbenými kvetnými pukmi, ktoré sa na nej objavujú na jeseň a vykvitnú až v apríli. Je dvojdomá, ak vysadíme samčiu aj samičiu rastlinu, dočkáme sa na jeseň aj nápadne červených plodov.

Pestujeme ju vo voľnej pôde alebo vo vegetačných nádobách. Môžeme ju kombinovať s menšími ihličnanmi, inými vždyzelenými listnáčmi aj nižšími okrasnými trávami. Obľubuje chránené miesto v polotieni alebo tieni, vyhovuje jej kyslejšia a kyprá pôda, nie veľmi vysychavá. Rez, tvarovanie ani prihnojovanie nebýva potrebné. Nezvyknú ju napádať choroby ani škodce.
v. × š.: 80 × 80 cm

Skimia japonská
Skimia japonská

Zimné zákutie

Aj v najchladnejších týždňoch roka sa v záhrade môžeme potešiť pohľadom na zaujímavé kvitnúce rastliny a zákutia so zeleňou. Teraz síce nie je vhodné obdobie na výsadby, ale je ideálna príležitosť na zbieranie inšpirácií a plánovanie nových výsadieb. Aj takých, ktoré krášlia v zime.

Hamamel prostredný ʻRipe Cornʼ (Hamamelis × intermedia)

Patrí k vzácnym a najkrajším okrasným drevinám a jeho pýchou sú kvety s nápadnými žltými okvetnými lístkami. Rozkvitá v zime. Na jeseň sú ozdobou krásne sfarbené listy. Rastie široko rozložito. Potrebuje dostatok priestoru, kyslejšiu a mierne vlhkú pôdu.
v. × š.: 300 × 200 cm

Hamamel a čemerica
Hamamel a čemerice

Čemerica ʻWinter Passionʼ (Helleborus × nigercors)

Prekvapuje skorým a veľmi bohatým kvitnutím. Kvety sú biele až žltozelené. Zároveň upúta peknými vždyzelenými listami. Darí sa jej v priepustných a výživných pôdach na dobre viditeľných miestach a v blízkosti drevín, ktoré kvitnú v zime.
v. × š.: 45 × 40 cm

Bojovníci s chladom

Medzi drevinami nájdeme veľa nenáročných a prispôsobivých druhov a dokonca aj takých, ktorých krása nekončí ani v zimnom období. Atraktívne sú listami a v niektorých prípadoch dokonca v zime aj rozkvitajú.

Mahónia stredná "Winter Sun"
Mahónia stredná “Winter Sun”

Mahónia stredná ʻWinter Sunʼ (Mahonia media)

Ide o vždyzelený, pestovateľsky nenáročný krík, ktorý už začiatkom decembra ozdobia sýtožlté a voňavé súkvetia. Pôsobí exoticky. Vyžaduje chránené, skôr polotienisté alebo slnečné miesto s mierne vlhkou a kyslejšou pôdou.
v. × š.: 200 × 150 cm

Mráz kúzelník

Mnohým trvalkám zostávajú na zimu listy, ktoré môžu mať rôznu podobu a farebnosť. Stačí jedna mrazivá noc a vďaka námraze sa stávajú vzácnymi šperkmi záhonov. Zrazu, hoci len na krátko, sú viac viditeľné a zaujímavé.

Zbehovec plazivý pokrytý mrazom
Zbehovec plazivý

Zbehovec plazivý (Ajuga reptans)

Vďačná, rýchlo rastúca a pekne kvitnúca pôdopokryvná trvalka. Niektoré odrody mávajú farebne výraznejšie listy. Darí sa jej vo vlhkej a výživnej pôde, lepšie porastie v polotieni.
v. × š.: 20 × 20 cm

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť
Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky?