Krásu záhrady môžeme vnímať aj v decembri. Týchto päť rastlín vynikne práve teraz

  • 15.12.2021

Ruch v prírode pred koncom roka utícha. Záhrady zahaľuje zima a šeď, listy rastlín ozdobuje inoväť, mráz na zamrznutej hladine jazierka kreslí nádherné obrazy. Nastáva obdobie vegetačného pokoja a čas, kedy si môžeme od záhradných prác oddýchnuť.

Mahonia

Aj v zime však môžeme vonku pozorovať nežné kvety čemerice čiernej, hamamelu či kaliny bodnanskej. Určite teraz oceníme vždyzelené rastliny, či už listnaté, alebo ihličnaté.

Hviezdou mesiaca je skimia

Skimia japonská(Skimmia japonica)

Tento nižší vždyzelený ker zaujme mäkkými, sýto zelenými, kožovitými a mierne aromatickými listami. Skimia je počas zimy nápadná výrazne sfarbenými kvetnými pukmi, ktoré sa na nej objavujú na jeseň a vykvitnú až v apríli. Je dvojdomá, ak vysadíme samčiu aj samičiu rastlinu, dočkáme sa na jeseň aj nápadne červených plodov.

Pestujeme ju vo voľnej pôde alebo vo vegetačných nádobách. Môžeme ju kombinovať s menšími ihličnanmi, inými vždyzelenými listnáčmi aj nižšími okrasnými trávami. Obľubuje chránené miesto v polotieni alebo tieni, vyhovuje jej kyslejšia a kyprá pôda, nie veľmi vysychavá. Rez, tvarovanie ani prihnojovanie nebýva potrebné. Nezvyknú ju napádať choroby ani škodce.
v. × š.: 80 × 80 cm

Skimia japonská
Skimia japonská

Zimné zákutie

Aj v najchladnejších týždňoch roka sa v záhrade môžeme potešiť pohľadom na zaujímavé kvitnúce rastliny a zákutia so zeleňou. Teraz síce nie je vhodné obdobie na výsadby, ale je ideálna príležitosť na zbieranie inšpirácií a plánovanie nových výsadieb. Aj takých, ktoré krášlia v zime.

Hamamel prostredný ʻRipe Cornʼ (Hamamelis × intermedia)

Patrí k vzácnym a najkrajším okrasným drevinám a jeho pýchou sú kvety s nápadnými žltými okvetnými lístkami. Rozkvitá v zime. Na jeseň sú ozdobou krásne sfarbené listy. Rastie široko rozložito. Potrebuje dostatok priestoru, kyslejšiu a mierne vlhkú pôdu.
v. × š.: 300 × 200 cm

Hamamel a čemerica
Hamamel a čemerice

Čemerica ʻWinter Passionʼ (Helleborus × nigercors)

Prekvapuje skorým a veľmi bohatým kvitnutím. Kvety sú biele až žltozelené. Zároveň upúta peknými vždyzelenými listami. Darí sa jej v priepustných a výživných pôdach na dobre viditeľných miestach a v blízkosti drevín, ktoré kvitnú v zime.
v. × š.: 45 × 40 cm

Bojovníci s chladom

Medzi drevinami nájdeme veľa nenáročných a prispôsobivých druhov a dokonca aj takých, ktorých krása nekončí ani v zimnom období. Atraktívne sú listami a v niektorých prípadoch dokonca v zime aj rozkvitajú.

Mahónia stredná "Winter Sun"
Mahónia stredná “Winter Sun”

Mahónia stredná ʻWinter Sunʼ (Mahonia media)

Ide o vždyzelený, pestovateľsky nenáročný krík, ktorý už začiatkom decembra ozdobia sýtožlté a voňavé súkvetia. Pôsobí exoticky. Vyžaduje chránené, skôr polotienisté alebo slnečné miesto s mierne vlhkou a kyslejšou pôdou.
v. × š.: 200 × 150 cm

Mráz kúzelník

Mnohým trvalkám zostávajú na zimu listy, ktoré môžu mať rôznu podobu a farebnosť. Stačí jedna mrazivá noc a vďaka námraze sa stávajú vzácnymi šperkmi záhonov. Zrazu, hoci len na krátko, sú viac viditeľné a zaujímavé.

Zbehovec plazivý pokrytý mrazom
Zbehovec plazivý

Zbehovec plazivý (Ajuga reptans)

Vďačná, rýchlo rastúca a pekne kvitnúca pôdopokryvná trvalka. Niektoré odrody mávajú farebne výraznejšie listy. Darí sa jej vo vlhkej a výživnej pôde, lepšie porastie v polotieni.
v. × š.: 20 × 20 cm

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Poznáte vždyzelené polokry? Vnesú do záhrady vôňu a počas zimných dní i farbu. Ktoré si vybrať? Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade?