Aj v zime môže byť vaša záhrada inšpiratívna

  • 21.02.2018

Aj napriek nepriazni počasia a treskúcej zime dokážu ukázať krásu kvetov. Zimovec, hamamel, kalina, lieska a mahónia sú nádherné, či je sneh a či mráz. Sú to dreviny, ktoré ako prvé hlásia blížiaci sa príchod jari. Svojimi kvetmi spestrujú aj zasneženú záhradu a vlievajú jej nový život. Že ich ešte v záhrade nemáte? Určite si vyberte aspoň jednu z nich.

Včasný zimovec

Zimovec

Táto dosiaľ menej známa rastlina prináša svoje zvončekovité kvety ponášajúce sa na orchideu od decembra do marca na dvojročných neolistených výhonkoch. Omamná vôňa kvetov pripomína vanilku a šíri sa po celej záhrade. Znáša teplotu až do −15 °C. V horúcich letných dňoch si vyžaduje pravidelnú zálievku. Jedovaté plody zimovca v našich klimatických podmienkach nedozrejú, preto ho môžete bez obáv vysádzať aj do záhrad, kde šantia deti.

Vedeli ste, že…

… zimovec svojou intenzívnou vôňou láka opeľujúci hmyz z veľkej diaľky? Takto skoro ho totiž veľa nelieta. Za odmenu si každý takýto „pracant“ nájde vo voskovitých kvetoch množstvo nektáru.

Liečivý hamamel

Hamamel

Považuje sa za skutočný klenot medzi v zime kvitnúcimi záhradnými rastlinami. Jeho krása vydrží dlho a nezničí ju ani mráz. Husté žlté, oranžové alebo červené strapcovité kvety vyrastajú priamo z konárov a dookola šíria jemnú sladkastú vôňu so závanom exotiky. Počas silných mrazov sa nitkovité kvety hamamelu zvinujú a kvitnú aj pod tenkou snehovou pokrývkou. Ako prvý rozkvitá hamamel virdžínsky (Hamamelis virginiana), v januári hamamel mäkký (Hamamelis mollis) a vo februári hamamel japonský (Hamamelis japonica).

Vedeli ste, že…


… jednotlivé druhy hamamelu rozkvitajú postupne od konca novembra, počas Vianoc, februára až do marca? Okrem toho, odvar z kôry a listov hamamelu používali Indiáni ako protizápalový prostriedok.

Atraktívna kalina

Kalina

Najobľúbenejšia na záhonovú výsadbu je kalina skorá, odroda ʼDawnʻ (Viburnum bodnantense), ktorá je veľmi atraktívna hlavne v zime. Rozkvitá počas miernych zím už koncom decembra a vydrží kvitnúť až do marca. Tento opadavý ker je vysoký 2 až 3 m a široký 1 až 2 m, kvitne ružovými kvetmi, ktoré sa začnú rozvíjať, až keď opadnú listy. Ak teplota klesne pod −10 °C, kvety zmrznú, no po oteplení sa začnú rozvíjať nové. Tento ker je pomerne nenáročný. Okrem kaliny voňavej v zime rozkvitá aj kalina bodnantská (Viburnum x bodnantense).

Vedeli ste, že…

… kalina (Viburnum plicatum f. tomentosum ʼJWW-1ʻ Kilimanjaro Sunrise) sa stala víťaznou rastlinou prestížneho podujatia Chelsea Flower Show za rok 2015 v Londýne? Pomenovanie získala vďaka pyramídovému tvaru a v preklade znamená „Východ slnka nad Kilimandžárom“.

Jahňady liesok

Lieska

Spríjemnia vzhľad smutnej a chladnej záhrady. Samčie kvety jahňady sa často objavujú na konároch liesok, hneď ako zima odovzdá žezlo jari. Každopádne, zaujímavé je, že kvety sa objavia na rastline ešte predtým, ako má lieska listy. Samčie kvety si lieska pripravuje už na jeseň, samičie kvety sa objavujú až koncom zimy. Ako drevina má predovšetkým okrasnú hodnotu, zatiaľ čo úroda lieskovcov je iba ako bonus za dobrú starostlivosť.

Vedeli ste, že…

… už v stredoveku pestovali liesku a poznali blahodarné účinky jej orieškov? Sú totiž veľmi účinné pri fyzickom vyčerpaní a na upokojenie tela. Postrúhané sú vhodnou pochúťkou pre chorých na cukrovku.

Otužilá mahónia

Mahónia

Pri pestovaní mahónie v záhradách dajte prednosť vyšľachteným odrodám. Ako prvá vo februári až marci kvitne mahónia Baeleova. Voňavé kvety výraznej sýtožltej farby má usporiadané do krátkych vzpriamených strapcov. Výborne zvláda neskoré jarné mrazy. Ker dorastá do výšky 1 až 2 m a odoláva mrazom až do −24 °C. Ďalšou otužilou mahóniou je odroda ʼWinter Sunʻ, ktorá je príbuzná mahónii prostrednej (Mahonia x media). Dlhé strapce smerujú nahor a nádherne voňajú. Objavujú sa už v januári, v miernych zimách aj skôr. Vysádza sa na polotienisté miesto a dobre znáša aj silný mráz. Na konci zimy a po lete ocení dávku organického zásobného hnojiva.

Vedeli ste, že…

… odroda ʼWinter Sunʻ má vždyzelené listy, ktoré z diaľky pripomínajú papraď? Sú tmavozelené a nové výhonky majú hnedočervenú farbu. Ker najlepšie vynikne ako solitér na chránenom mieste.

 

Text: Lucia F. Valkovičová
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Prečo žltnú mladé listy malín? Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí