Lunárny kalendár pre záhradu a domácnosť - september 2017

  • 01.09.2017

September je mesiacom babieho leta, zberu plodov a prvých príprav na chladné jesenné dni. Vďaka lunárnemu kalendáru si môžete práce v záhrade naplánovať v súlade s mesačnými fázami.

Lunárny kalendár pre záhradu a domácnosť - september 2017

01.-02.09.2017 (dni koreňov)

Ak prevláda suché počasie, polievame neskoré hlúboviny. Zbierame koreňovú zeleninu na uskladnenie a konzervovanie. Zbierame bylinky na kožné choroby – skorocel, nechtík, prasličku, repík a podobne. Uschnuté bylinky skladujeme v papierových sáčkoch alebo pohároch.

03.-05.09.2017 (dni kvetov)

Presádzame a delíme odkvitnuté trvalky. Takto stihnú do jesene dobre zakoreniť a v ďalšej sezóne pekne zakvitnú. Sadíme cibule narcisov, tulipánov a hyacintov.

06.-07.09.2017 (dni listov)

Teraz nazbieraná zelenina a ovocie nie sú vhodné na skladovanie. Oberáme teda len na okamžitú spotrebu. Zalievame a hnojíme listovú zeleninu. Rozsádzame trsy mäty. Aj bylinky zbierame len na okamžitú spotrebu.

08.-09.09.2017 (dni plodov)

Teraz zbierame plodiny pre dlhodobé uskladnenie. Môžeme tiež nakladať a mraziť. Plody si teraz zachovajú svoju chuť. Ak sme tak ešte neurobili, stále môžeme pripraviť záhony na jahody.  Zbierame levanduľu a medovku.

10.-11.09.2017 (dni koreňov)


Na voľné záhony zapracujeme hnoj a kompost. Ďalej zbierame úrodu na dlhodobé uskladnenie. Mrazíme, konzervujeme.

12.-14.09.2017 (dni kvetov) 

Vyberáme cibule a hľuzy kvetov. Odkvitnuté trvalky delíme a presádzame. V čase perigea (13.9. o 18:05) ale nič nesadíme a nijak nemanipulujeme s rastlinami. Zbierame bylinky na ochorenie priedušiek a pľúc.

15.-16.09.2017 (dni listov)

Polievame rastliny.  Vysievame reďkovku s krátkym vegetačných obdobím, môžeme sadiť cesnak. Pohnojíme trávnik a listovú zeleninu. V domácnosti sa môžeme pustiť do veľkého prania – prádlo teraz dobre vyperieme aj s menším množstvom prášku.

17.-18.09.2017 (dni plodov)

Pripravujeme jamy na jesennú výsadbu stromov. Stále môžeme zbierať plody na dlhodobé uskladnenie. Chorobami napadnuté ovocie odstránime zo stromov a spálime. Stále rodiacim jahodám už vyštipujeme kvety, presvetľujeme ríbezle a egreše, odstraňujeme odrodené výhonky malín. Čas je tiež výborný na zber zemiakov.

19.-20.09.2017 (dni koreňov)

Do pripravených jám sadíme stromy, kríky a zakladáme živé ploty.  Sadíme cesnak, jednotíme zimný šalát, na voľné záhony zapracujeme hnoj a kompost.

21.-22.09.2017 (dni kvetov)

Presádzame ľalie, vysádzame a presádzame korunku, šafrany, snežienky, scily, modrice, narcisy, hyacinty a pod. Ľaliám vyberieme slnečné miesto a pripravíme im ľahkú a piesčitú pôdu. Zbierame bylinky pôsobiace na močové cesty – myší chvost, sedmokráska a vres.

23.-25.09.2017 (dni listov)

Dni sú vhodné na odvodňovanie pozemkov a budovanie studní. Vysievame zimný šalát. Opravujeme zavlažovacie zariadenia a drenáže.

26.-27.09.2017 (dni plodov)

Oberáme jablká a hrušky, začíname so zberom viniča. Popadané ovocie ihneď zbierame zo zeme – zabránime tak invázii škodcov v ďalšej sezóne. Choré plody hneď likvidujeme.

28.-30.09.2017 (dni koreňov)

Do pripravených jám sadíme ovocné stromy. Rozmnožujeme ríbezle odrezkami. V parenisku i skleníku môžeme ešte vysiať rýchlo rastúce odrody reďkoviek.

 

Text: Michaela Horbanová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Júl v okrasnej záhrade: Režeme levanduľu, rozmnožujeme vajgélie a staráme sa o ruže a hortenzie