Lunárny kalendár pre záhradu a domácnosť - júl 2018

  • 29.06.2018

Leto a s ním horúce dni sú tu, ale záhradkári neprázdninujú. Naopak, tento mesiac nás čaká naozaj veľa práce.

Lunárny kalendár pre záhradu a domácnosť - júl 2018

01.07.2018 (deň koreňov)

Vyčistíme jahodovisko po zbere. Zbierame skoré zemiaky, uhorky. Vyrábame domčeky pre hmyz.

02.-04.07.2018 (dni kvetov)

Izbové rastliny prihnojíme, podporíme tak ich kvitnutie. Karfiolu okopeme a uviažeme nad súkvetím listy – ostane tak biely. Okopávame záhony s brokolicou. Na ružiach priebežne striháme odkvitnuté kvety, aby mohli kvitnúť dlhšie.

05.-07.07.2018 (dni listov)

Polievame rastliny, teraz dokážu s vodou dobre hospodáriť. Vysádzame priesady letného šalátu – teraz vysadený nebude vybiehať do kvetu. Listovú a hlúbovú zeleninu prihnojíme.

08.07.2018 (deň plodov)

Stálerodiace jahody prihnojíme. Po zbere višní a čerešní môžeme robiť letný rez. V skleníku sledujeme teplotu a regulujeme ju – ak treba, tienime.

09.-11.07.2018 (dni koreňov)


Zbierame úrodu cibule, skorých zemiakov, karotky, petržlenu. Nezabúdajme ani na kompost, treba ho občas prehodiť a prevzdušniť, aby sa rýchlejšie rozložil. Na voľné záhony vysádzame hlávkový kel, neskoré kaleráby, karfiol. Klčujeme rozrastené kroviny, suché pne a vinič.

12.-13.07.2018 (dni kvetov)

Čistíme skalku, odstraňujeme odkvitnuté kvety ruží. Tvarujeme okrasný plot a dreviny. Vyvetrajme pivnicu a pripravme ju na uskladnenie ovocia a zeleniny.

14.07.2018 (deň listov)

Kosíme a zavlažujeme trávnik. Polievame aj zeleninu. Obdobie je tiež vhodné na zakladanie nového trávnika. V čase perigea (10:30) nič nesadíme a nemanipulujeme s rastlinami.

15.-16.07.2018 (dni plodov)

Zbierame ovocie a zeleninu, opadané, poškodené a zhnité plody odstránime. Čistíme jahodovisko – zostriháme listy nad srdiečkom a prihnojíme. Stálerodiace jahody len prihnojíme. Ak nechceme mladé rastliny, poplazy ostriháme, aby rastliny zbytočne nevysiľovali.

17.-19.07.2018 (dni koreňov)

Vysievame čierny koreň, mrkvu, rozsádzame letný pór. Počas horúcich dní dbáme aj na pravidelnú závlahu ovocných stromov. Rastliny okopané a poliate v tomto období dostanú silný impulz na rast.

20.-21.07.2018 (dni kvetov)

Môžeme rezať kvety a zbierať bylinky na sušenie. Zbierajú sa okolo poludnia za jasného a suchého počasia. Jarné cibuľoviny, ktoré už zatiahli listy môžeme vyberať z pôdy. Na jeseň ich vysadíme na nové miesto.

22.-24.07.2018 (dni listov)

Okopávame a zalievame listovú zeleninu. Na prázdne záhony môžeme vysievať čínsku kapustu. Nemá rada veterné miesta a vyžaduje si veľa vlahy. Dni sú vhodné na zber liečiviek.

25.-26.07.2018 (dni plodov)

Zbierame plodovú zeleninu, robíme letný rez višní a čerešní. Uhorky nakladačky zbierame 2-3x do týždňa, aby sa tvorili nové plody. Vetráme skleníky, regulujeme v nich teplotu, aby sa neprehrievali.

27.-29.07.2018 (dni koreňov)

Vo vyšších polohách zbierame jesenný cesnak a cibuľu. Prevzdušňujeme kompost. Na voľné záhony vysievame rastliny na zelené hnojenie. Okopávame záhony a odstraňujeme burinu.

30.-31.07.2018 (dni kvetov)

Hnojíme izbové rastliny na podporu kvitnutia. Kvety hnojené v dňoch kvetov lepšie kvitnú. Okopávame záhony s brokolicou a karfiolom. Umývame podlahy a okná v zle vetrateľných priestoroch – teraz rýchlo preschnú.

 

Text: Michaela Horbanová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov