Lunárny kalendár pre záhradu a domácnosť - august 2018

  • 31.07.2018

Viete na čo by záhradkár v auguste nemal zabudnúť? Prinášame vám pravidelný prehľad prác v záhrade v súlade s lunárnym kalendárom.

Lunárny kalendár

01.-03.08.2018 (dni listov)

Okopávame a polievame listovú zeleninu. Môžeme vysievať špenát a ozimný šalát. V boji proti škodcom v záhrade využívame najmä rastlinné výluhy. Na voľné záhony môžeme ukladať pokosenú trávu, alebo vysievať zelené hnojenie.

04.-05.08.2018 (dni plodov)

Zberáme papriky, rajčiny, uhorky, cukety a ďalšiu plodovú zeleninu. Obdobie je mimoriadne vhodné aj na zber a uskladnenie obilnín, zemiakov. Aj zelenina pozbieraná v týchto dňoch sa hodí na dlhodobé uskladnenie – či už mrazenie, alebo zaváranie.

06.-07.08.2018 (dni koreňov)

Zbierame zemiaky, cibuľu, cesnak. Z raz rodiacich malín odrežeme tesne pri pôde odrodené výhony. Obdobie je vhodné na stavebné práce.

08.-09.08.2018 (dni kvetov)

Hnojíme a polievame izbové rastliny. Ak ich teraz pohnojíme, budú nahadzovať viac kvetov. Okopávame záhony s karfiolom a brokolicou.

10.08.2018 (dni listov)


Kosíme a zavlažuje trávnik. Ak tak teraz urobíme, bude hustejší. V čase perigea (20:06) nijak nemanipulujeme s rastlinami a nič nesadíme.

11.-13.08.2018 (dni plodov)

Neustále zbierame padajúce ovocie spod stromov. Môže sa totiž ľahko stať zdrojom nákazy. K póru prihrnieme pôdu, alebo naň navlečieme tubus – vytvorí sa tak dlhšia biela časť.

14.-16.08.2018 (dni koreňov)

Rozsádzame dvojročné kvetiny.  Môžeme sa pustiť do výsevu čínskej kapusty, čierneho koreňa, reďkovky a ozimnej cibule. Z jahôd odstraňujeme poplazy – prvú sadenicu od materskej rastliny môžeme presadiť na trvalé miesto alebo do téglika na vytvorenie koreňového balu.

17.-18.08.2018 (dni kvetov)

Delíme a presádzame odkvitnuté trvalky, rozmnožujeme ruže. Presádzame ľaliu bielu – treba to stihnúť skôr, než opäť vypučí.

19.-20.08.2018 (dni listov)

Delíme, množíme a presádzame trvalky kvitnúce na jar. Množíme muškáty odrazkami. Na záhony môžeme ešte vysievať pekingskú kapustu. Dni sú vhodné na odvodňovanie pozemkov a kladenie drenáží.

21.-23.08.2018 (dni plodov)

Rajčinám zaštipneme rastový vrchol. Plody tak stihnú dozrieť. Nezabúdajme na zavlažovanie rastlín v nádobáh. Zbierame plodovú zeleninu a ovocie, zakladáme nové záhony jahôd.

24.-25.08.2018 (dni koreňov)

Na voľné záhony vysievame zelené hnojenie. Sadíme čierny koreň a zimnú cibuľu. Zbierame bylinky – skorocel, nechtík, prasličku.

26.-27.08.2018 (dni kvetov)

Dni sú vhodné na hnojenie izbových rastlín. V záhrade môžeme presvetliť a zmladiť staršie kry egrešov, ríbezlí a josty. Zbierame a sušíme liečivky.

28.-30.08.2018 (dni listov)

Dozrievajúce plody v záhrade zbierame len na rýchle konzumovanie, obdobie nie je vhodné na konzervovanie a plodiny rýchlo vädnú. Zbierame šalviu, tymián a ostatné záhradné koreniny. Levanduli po zbere kvetov skrátime výhonky na polovicu.

31.08.2018 (deň plodov)

Zbierame plodovú zeleninu, teraz sa už dá použiť na dlhodobé uskladnenie. Ešte stále môžeme vysádzať nové jahody. Zbierame levanduľu a medovku, dni sú vhodné aj na zber očianky.

 

Text: Michaela Horbanová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Vôňe majú vplyv na našu náladu, preto s nimi treba narábať citlivo. Ktoré aromatické rastliny si vybrať do záhrady? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať?