Martin Čurda radí: Ako si rozmnožiť figovník?

  • 16.03.2022

Svatovci majú krásny dvojmetrový figový ker, ktorý im rodí dokonca dvakrát do roka! Radi by sme si z neho zobrali odrezok alebo semienko a zasadili si figu aj u nás na záhrade. Myslíte, že sa to podarí? Ďakujem!

Odrezky figovníka

V súčasnosti už aj u nás môžeme s úspechom pestovať figu, ktorá síce pochádza zo subtropického pásma, no ak ju zasadíme na chránené miesto orientované na juh, môžeme sa dočkať úrody až dvakrát do roka. Najvyššiu šancu na úspešné pestovanie majú, samozrejme, v rámci našej krajiny južné regióny, ak však figa rastie na chránenom mieste, úrody sa dočkáme aj v stredných polohách. Dokonca aj v regiónoch, kde figa môže vymrznúť – veľmi rýchlo totiž obráža a v priebehu jedinej sezóny dokáže vytvoriť ker s výškou a šírkou okolo dvoch metrov. Pochopiteľne za predpokladu, že vymrzla iba nadzemná časť a podzemná časť je stále živá.

Rozmnožovanie figovníka pomocou odrezkov

Zdravú dospelú rastlinu si môžete aj s úspechom rozmnožiť. Existujú minimálne dva spôsoby – tohtoročnými odrezkami a koreňovými výmladkami. Na semienka by som sa veľmi nespoliehal. Odrezky odoberajte na koncoch tak, aby ste rezali len mäkké drevo. Odrezok by mal mať asi päť očiek, pričom po tretie očko ho zapichneme do substrátu a dve necháme trčať. Odrezky napichané v pôde zakryjeme päťlitrovými fľašami, aby sme im vytvorili priaznivú mikroklímu.

Figy na figovníku

Rozmnožovanie koreňovými výmladkami

Pri rozmnožovaní koreňovými výmladkami je postup ešte jednoduchší. Nájdeme výhon, ktorý rastie horizontálne tesne pri báze rastliny. Zvyčajne má takýto výhon pri kontakte s pôdnou vlahou vytvorené jemné vlásočnicové korienky. Toto miesto najskôr polejeme vodou a necháme vsiaknuť. Uľahčí nám to manipuláciu s korienkami.

Potom okolie zapustených korienkov opatrne odkopeme a korienky obnažíme. Nakoniec výhon oddelíme pákovými nožnicami od materskej rastliny a vyberieme z pôdy. Zasadíme do pripraveného črepníka rastovým vrcholom kolmo nahor. Pravidelne polievame a črepník zatiaľ umiestnime na chránené miesto a do polotieňa alebo zeleného tieňa stromu. Po niekoľkých týždňoch, keď už máme istotu, že sa výmladok prijal, môžeme dopriať mladej rastlinke plné slnko.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Láska na prvý pohľad a veľká spokojnosť aj po roku bývania