Fotopostup: Ako zazimovať figovník

  • 28.10.2020

Figovník nájdeme už aj v nejednej slovenskej záhrade. Ide o nenáročný ovocný druh, ktorý pri splnení niekoľkých podmienok každoročne prináša bohatú úrodu.

Fotopostup: Ako zazimovať figovník

Túto exotickú rastlinu môžeme pestovať v nádobách, ale aj vo voľnej pôde na chránenom mieste. Ideálne v južných oblastiach Slovenska, tie severnejšie nie sú až také vhodné.

Rastliny musíme včas a správne pripraviť na zimu. Záležať by sme si mali dať hlavne pri tých, ktoré sme vysadili tento alebo minulý rok. Správne zazimované a mrazom nepoškodené rastliny na jar rýchlo vyženú nové listy a výhonky. Ak figovníky pestujeme v nádobách, na konci jesene ich umiestnime do miestnosti s teplotou okolo 0 °C. V prípade pestovania vo voľnej pôde rastliny pred zimou obalíme jutovinou či iným vhodným obalovým materiálom. Využiť však môžeme aj iné spôsoby. Pri mladých rastlinách môžeme ohnúť výhonky k zemi a prikryť ich v tejto polohe.

Zazimovanie figovníka krok za krokom

1. Mladé rastliny

Mladý figovník na jeseň

Zazimovať nezabudneme hlavne mladé rastliny, ktoré nemajú zhrubnutú bazálnu časť a vytvorený bohatý koreňový systém.

2. Vrstva suchého lístia

Zazimovanie figovníka

Okolo rastliny sústredíme a navŕšime suché a zdravé lístie z ovocných alebo okrasných stromov.

3. Suché konáriky

Zazimovanie figovníka

Na lístie umiestnime suché konáriky alebo ostrihanú nadzemnú časť záhradných trvaliek. Lístie nám neodfúkne vietor.

4. Ochrana pred nízkou teplotou

Zazimovanie figovníka

Figovník zakryjeme čo najviac, uchránime tak puky pred nižšou zimnou teplotou.

 

 

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
Aj vo vašej záhrade môžete kosiť ako profesionál Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu? Abeceda bohatej úrody: 101 overených rád nielen pre začiatočníkov, 1. časť: A - G Riasogule – roztomilé rastlinky, ktoré pripomínajú vodné živočíchy Ako si vybrať a vysadiť stromy a kry predávané v kontajneroch a baloch Agapant africký očarí svojimi nádhernými guľovitými súkvetiami. Viete ako ho správne pestovať?