Môžem presadiť figu, ktorá bola vysadená pred pár mesiacmi?

  • 25.04.2020

Záhradník nám zasadil menšiu figu, ale mám pocit, že ju zasadil na mieste, kde nemá šancu vysoko vyrásť, pretože je to tesne pri terase a pri dome. Chcela by som ju presadiť na vhodnejšie miesto.

Problém je v tom, že ju sadil na jeseň, a tvrdí, že mám počkať do nasledujúcej jesene, aby sa figa zakorenila. No zdá sa mi logické, že by som to mala riešiť čo najskôr, kým figa nebude ešte natoľko zakorenená.

Ruka trhajúca figu zo stromu

Celkom pochopiteľne je lepšie riešiť to okamžite, čo najskôr. Ide totiž o figu a tá je veľmi životaschopná. Vo svojej domovine rastie úplne všade – na chudobných kamenistých pôdach, vo voľnej krajine, dokonca len tak – pri cestách.

Môžete ju pokojne presadiť aj po roku a znova sa zakorení. Problém skôr môže byť v tom, že ak ju po roku vyberiete, už môže byť zakorenená natoľko, že ak v pôde na pôvodnom mieste necháte hoci len malý kúsok koreňa, celá rastlina vyrastie nanovo. Inak povedané, už sa jej na pôvodnom mieste zbavíte až po dôkladnom klčovaní, pretože aj keby vymrzla celá nadzemná časť, figa dokáže v jedinej sezóne znova narásť do rozmerov dospelého človeka – a to ako do šírky, tak aj do výšky. Otázkou zostáva aj to, ako mohol záhradník zasadiť tesne k terase a k domu ker, ktorý na chránenom mieste dosiahne aj v našich podmienkach výšku a šírku vyše 2,5 metra a viac.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku