Martin Čurda radí: Akými pôdopokryvnými rastlinami sa dá nahradiť trávnik?

  • 11.08.2021

Radi by sme u starých rodičov na záhrade nahradili časť trávnika pôdopokryvnými rastlinami. Nový kobercový trávnik je totiž drahý a my ani nemáme čas sa oň starať. Poradíte, ktoré rastliny sú na to vhodné? 

zimozelen
Zimozeleň menšia

Škoda, že ste nenapísali, či máte v pláne riešiť náhradou trávnika slnečné alebo zatienené stanovište. Správne zvolené rastliny sú totiž základom úspechu. Len tak rýchlo pokryjú a uzavrú povrch pôdy svojimi výbežkami, odnožujúcimi mladými rastlinkami či hustým olistením. Túto schopnosť pritom majú rozličné trvalky, ale aj okrasné dreviny.

Obrovskou výhodou je, že tieto plochy nebude treba kosiť. Netreba ich ani hnojiť tak intenzívne ako trávnik a už zďaleka ich netreba tak veľmi zavlažovať ako trávnik, ktorý je najsmädnejšia plocha v záhrade. Rastliny navyše chránia pôdu pred vysúšaním, zmierňujú rast burín a obohacujú ju o humus.

Tienisté miesta

Ak teda máte plochu, ktorú chcete nechať porásť pôdopokryvnými druhmi v tieni, môžete využiť obligátny brečtan. Je to druh, ktorý sa v našich lesoch prirodzene vyskytuje, takže plochu pod veľkými stromami na vašej záhrade rýchlo porastie a bude sa tam cítiť ako doma.

Husté, súvislé pokrytie pôdy dokáže vytvoriť aj pachysandra (Pachysandra terminalis), ktorá priam zbožňuje zelený tieň veľkých stromov. Atraktívne lesklé vždyzelené listy ponúka kopytník (Asarum europaeum), na ktorý môžeme natrafiť aj v našich lesoch. Klasický vždyzelený druh do tieňa, ktorý sa v záhradách často používa, je zimozeleň menšia (Vinca minor). Tá však vyžaduje vlhkejšiu pôdu.
Toto je totiž tiež dôležité kritérium – či ide o suché alebo vlhké stanovište. Do tieňa, ale, naopak, na suché stanovište je zasa vhodná bergenia (Bergenia cordifolia).

Asarum europaeum
Asarum europaeum

Pôdopokryvné rastliny vhodné na slnečné miesta

Na slnečné a suchšie stanovištia sú skvelé obligátne rozchodníky (Sedum), na ktorých si síce futbal nezahráte, ale nemusíte sa o ne vôbec starať. Krásny, voňavý a na jar bohato zakvitnutý nízky koberec vytvorí fialovo kvitnúca materina dúška (Thymus). Keď po ňom prejdete, macerujete jeho byle a uvoľňuje sa nádherná vôňa. Efektívnou náhradou za trávnik na slnečnom stanovišti sú nátržníky (Potentila verna) či porast z dlhovekej dryádky (Dryas octopetala). Jej veľkou výhodou je, že znáša pôdy s vyšším obsahom vápnika.

Z okrasných drevín môžete na slnečné a suché stanovište použiť žlto kvitnúci ľubovník (Hypericum calycinum) a nenáročný vždyzelený poliehavý skalník (Cotoneaster dammeri) či často používanú borievku (Juniperus horizontalis) a obrovské množstvo jej odrôd.

Na slnečné a vlhké stanovište sa skvele hodí zbehovec (Ajuga reptans), ktorý už za jednu sezónu vytvorí súvislý porast kvitnúci na prelome jari a leta sýto sfarbenými súkvetiami.

Hypericum calycinum
Hypericum calycinum

Minimálna údržba za primeranú cenu

Čo sa týka ceny, nie je to na prvý pohľad také jednoznačné. Začiatočné finančné investície pri zakladaní takýchto plôch sú práveže vyššie ako pri zakladaní trávnika. Pri niektorých druhoch totiž stačí vysádzať na meter štvorcový asi 6 až 9 kusov, no pri mnohých treba hustejšiu výsadbu – aj 12 až 16 kusov. Na druhej strane, sú druhy, kde stačí dať len 3 až 4 kusy na štvorcový meter. V každom prípade sa však akékoľvek investície rýchlo vrátia. Napríklad v podobe minimálnej údržby a zanedbateľných vstupov počas nasledujúcich rokov.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov