Mäta napraví pokazený žalúdok a podporí trávenie. Nechýba vo vašej záhrade?

  • 27.12.2019

Od osviežujúceho čaju a letných limonád po použitie do omáčok k pečenému jahňaťu alebo k novým zemiakom – mäta je jedna z najpoužívanejších kuchynských byliniek. Jej kvety sú významným lákadlom pre najlepšie opeľovače a užitočný hmyz, ako sú zlatoočky a motýle.

Mäta v plechovom vedierku

Vymedzte jej miesto v záhrade, alebo ju pestujte v kvetináči

Mäta je trvalka, ktorú sa neoplatí vysievať zo semena, pretože sa príliš ľahko množí pomocou koreňových odrezkov alebo výsadbou zakúpených mladých rastlín na jar či na jeseň. Uprednostňuje dobre odvodnenú úrodnú pôdu v ľahkom tieni, kde budú mať korene dostatok vlhkosti, no nikdy nebudú premáčané. Väčšina druhov a kultivarov mäty rastie príliš invazívne, preto sa oplatí im hneď na začiatku vymedziť hranicu, napríklad výsadbou do nádoby s odtokovými otvormi, ktorá je celá ponorená do pôdy.

Druhá možnosť je pestovať ju stále v kvetináčoch s pôdou obohatenou kompostom. Kvetináče môžeme situovať do blízkosti kuchyne. Kým z jedného odtrhávame, v druhom výhonky dorastajú.

Mäta v záhrade

Aby krásne rástla

Najvyšší obsah aromatických látok sa nachádza v mladých lístkoch, preto mätu zaštipujeme alebo striháme, aby sme podporili rast nových výhonkov. Keď rastlina na konci leta odkvitne, ostriháme ju až po úroveň pôdy a pohnojíme hnojivom, čím podporíme rast nových výhonkov pre jesennú úrodu. Na jeseň môžeme rastlinu rozdeliť a získať nové trsy. Vyberieme ju z črepníka, trs rozdelíme rýľom, podľa veľkosti aj na viac častí. Ak je vnútro rastliny slabé, zameriame sa na rozdelenie silných obvodových častí. Každú zasadíme do nového kvetináča naplneného pôdou obohatenou o preosiaty kompost a zalievame. Dobrý spôsob prezimovania je kvetináče s rastlinami zakopať do záhona, čo koreňový bal ochráni pred mrazmi. Dáme pozor, aby mäta nebola dlhodobo premáčaná.

Kedy zbierať mätu

Keďže aromatické silice obsiahnuté v mäte sú (ako pri väčšine byliniek) prchavé, najlepšie je používať ju v čerstvom stave. So zberom začíname hneď zjari, ako výhonky vyrastajú zo zeme, a pokračujeme až do mrazov podľa toho, ako dorastá. Odštipovaním vrcholčekov docielime rozkonárenie rastliny.

Mužské ruky oberajúce lístky z mäty

Čo s nadbytkom?

Najlepším spôsobom uchovávania mäty jej mrazenie. Lístky opláchneme, zľahka osušíme, nasekáme najemno, vložíme do nádobky na tvorbu ľadu, vodu pridať nemusíme a zamrazíme. Zmrazené vyberieme, preložíme do plastovej nádobky s uzatvárateľným viečkom a necháme v mrazničke. Listy a vrcholové výhonky môžeme sušiť na čaje. Lístky opláchneme, rozložíme v tenkej vrstve na papier a sušíme v tieni v dobre vetranej teplej miestnosti.

Mäta ako liek po ťažkých jedlách

Nasekanú čerstvú mätu pridávame k novým zemiakom alebo do uhorkovej a citrónovej limonády. Z hrsti lístkov si pripravíme aromatický čaj s pozitívnym pôsobením na žalúdok a celé tráviace ústrojenstvo.

Mätový čaj

Pozor na hubové ochorenia

Mätu pravidelne kontrolujeme, či netrpí hubovým ochorením, tzv. hrdzou, ktorá ju často napáda. Prejavuje sa zhrubnutými stonkami a drobnými oranžovými škvrnami na listoch. Infikované časti rastlín vykopeme a vyhodíme. Spóry tejto choroby sa udržia v pôde až tri roky, preto tam nevysádzame nielen mätu, ale ani estragón alebo pažítku.

Tip: Čerstvá mäta počas zimy

Na jeseň odoberieme koreňové odrezky, vysadíme ich do kvetináčov s pôdou obohatenou kompostom. Uložíme ich dovnútra, na teplý a svetlý okenný parapet. Zľahka zalievame.

Mäta v prútenom košíku

Obľúbené odrody

  • Chocolate – má hnedasté listy a príjemnú vôňu mentolu s nádychom horkej čokolády. Výška v liste 30 cm, v kvete 50 cm.
  • Tangerine – má dekoratívne listy a mandarínkovo-mentolovú arómu. Výška v liste 50 cm, v kvete 70 cm
  • Grapefruitminze – má mentolovú vôňu s nádychom grepu. Výška v liste 40 cm, v kvete 60 cm
  • Swiss Ricola – má silnú príjemnú arómu pripomínajúcu cukríky s rovnakým názvom. Výška v liste 60 cm, v kvete 75 cm.
  • Citaro – má mentolovú chuť s citrónovou arómou a dekoratívnymi listami. Výborne sa hodí do čaju i osviežujúcich nápojov. Výška v liste 30 cm, v kvete 50 cm.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Prečo zamiokulkas nerastie? Problém môže byť v kvetináči Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť
Keď jedna sezóna končí, nová začína: Toto vysievame a vysádzame teraz Prílišné hnojenie dusíkom ohrozuje naše zdravie. Je to pravda? Čím teda hnojiť? Kvasená zelenina je chutná a podporí našu imunitu. Spoznajte 3 jednoduché spôsoby fermentácie Viete, ktoré rastliny sú typické pre japonskú záhradu? Tieto odporúča Martin Čurda Na ktoré práce v úžitkovej záhrade teraz nezabudnúť? Tieto sú najdôležitejšie Október v okrasnej záhrade: Sadíme hľuzy cyklámenov, cibuľoviny a staráme sa o trávnik