Ako si založiť bylinkový záhon

 • 08.05.2017

Na výsadbu byliniek sú vhodnejšie teplejšie jarné dni. Pôda by mala byť prehriata a dôkladne pripravená. V ponuke je ešte stále množstvo aromatických druhov, tradičných, aj menej známych.

Zakladáme bylinkový záhon

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • priesady byliniek
 • tyčinkové hnojivo na bylinky
 • osivá byliniek a letničiek

Náradie:

 • motyka
 • hrable
 • krhla s vodou
 • záhradnícka lopatka
 • ručný kyprič pôdy

Náročnosť: **
Čas: do 1 hodiny
Ľudia: 1
Obdobie: neskorá jar

Pracovný postup

1. VYČISTENIE

Vyčistenie
Na bylinkových záhonoch burina nemá čo hľadať. Obmedzuje prístup svetla k bylinkám, a tým sa v nich znižuje množstvo aromatických látok.

2. ROZMARÍN

Rozmarín
Vyššie bylinky, ako je rozmarín, môžeme teraz ostrihať – skrátiť najdlhšie výhonky. Podporíme tak rozkonárovanie a tvorbu aromatickejších výhonkov.

3. PRÍRASTKY

Prírastky
Teraz je príležitosť vysadiť si na pripravený záhon aj nové bylinky. Na slnečný záhon sa bude hodiť tymián, šalvia, ale aj pamajorán – oregano.

4. ZÁLIEVKA

Zálievka
Pred výsadbou bylinky dobre zalejme, dbajme na to, aby sme dôkladne prevlhčili ich koreňové baly. Ak je substrát vlhký, zalievať nemusíme. Nadbytok vody bylinkám prekáža.

5. ÚPRAVA

Úprava byliniek
Rastlinám, ktoré ideme vysádzať, treba odstrániť všetky suché a žltnúce listy. Rovnako odstrihneme aj poškodené výhonky. Vysádzame len kvalitné a zdravé sadenice.

6. VÝSADBA

Výsadba
Sadenice byliniek s kompaktným koreňovým balom vysádzame do pripravených jamiek. Dbáme na dostatočné rozstupy. Napríklad šalvia sa časom veľmi rozrastie.

7. TYMIAN

Tymian
Táto obľúbená stredomorská bylinka miluje slnko a teplo. Takisto je dobré vysadiť ju tak, aby jej nič netienilo a neobmedzovali ju v raste okolité bylinky.

8. PRIHNOJENIE

Prihnojenie
Bylinky v piesočnatej pôde síce výborne prosperujú, no živiny sa v takejto pôde dlho neudržia a je potrebné dopĺňať ich. Poslúžia na to hnojivé tyčinky určené na bylinky.

9. PODMIENKY

Podmienky
Bylinkový záhon zbytočne neprepĺňajme, pestujme bylinky, ktoré využijeme. Na záhon vysádzajme spoločne len druhy s rovnakými pestovateľskými nárokmi.

10. VŇAŤ

Vňať
Okrem trvácich druhov pestujeme aj jednoročné – žeruchu, koriander či trebuľku. Tieto bylinky si môžeme vysiať práve v tomto období.

11. JEDLÉ KVETY

Jedlé kvety
Popri chodníkoch v zeleninovej časti záhrady alebo na väčšom bylinkovom záhone môžeme pestovať aj jedlé kvety. Vhodná je kapucínka, ktorú získame z vysiatych semien.

Dobré rady

Umiestnenie

Väčšina druhov uprednostní slnko, polotieň a viac vlhka vyhovuje mäte, medovke, ligurčeku, pažítke, kôpru, štiavu a ďalším. Bylinky rastú takmer v každej pôde s výnimkou premáčanej. Lepšie sa im darí v nížinách, v pôde, ktorá má neutrálne pH. Ideálna je pre väčšinu druhov piesočnatá pôda (pre druhy pôvodom zo Stredomoria), ale aj hlinitá (mäta, medovka, ligurček, bazalka). Pridávať na záhradný záhon substrát pre bylinky nie je potrebné.

Starostlivosť

Potrebné je vysadené bylinky dôkladne zalievať, aby sa čo najrýchlejšie zakorenili. Pre podporu vývoja vňate je dobré rastliny prihnojovať. Použiť by sme však mali len hnojivo na bylinky a rozhodne to s prihnojovaním netreba preháňať. Nezabúdajme na odstraňovanie buriny z bylinkových záhonov. Nastieľať hriadky s bylinkami nie je potrebné.

Možnosti

Bylinky sa hodia do mesta aj na vidiek. Môžeme ich vysadiť na samostatné záhony, kde im vieme vytvoriť ideálne podmienky. Okrem toho ich môžeme zasadiť na okraje zeleninových záhonov. Pekne budú pôsobiť aj ako súčasť trvalkových a letničkových záhonov, v suchých múrikoch, v štrkových a aj vyvýšených záhonoch, okolo stromov (tieňomilné druhy) a popri chodníkoch. Založiť si môžeme aj netradičnú bylinovú špirálu.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád
Tavolíny, hamamely a hortenzie: Vo februári venujeme pozornosť v okrasnej záhrade týmto rastlinám Osviežte si základy pestovania teplomilných paprík! Kedy začať s výsevom a kam ich vysadiť? Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád Ako správne rezať jadroviny? Eduard Jakubek vás prevedie celým postupom