Stredomorie v slovenskej záhrade! Túto bylinku už máte?

  • 04.09.2019

Rôzne druhy levandule či rozmarín – tieto bylinky sa už v slovenských záhradách ujali celkom dobre, aj sú celkom obľúbené. Poznáte však yzop? Yzop lekársky pochádza z rovnakej juhoeurópskej oblasti a ak by vás zaujal, bez najmenších problémoch si ho dokážete dopestovať od semienka aj u vás doma.

Yzop lekársky

Výsev

Yzop sa dá vysievať priamo do pôdy aj na jeseň. Ak by ste mu našli miesto, vysejte pokojne v septembri. Štandardný čas výsevu je ale na jar. Buď priamo do pôdy v apríli, alebo si môžete predpestovať už od februára priesady, ktoré po 2 mesiacoch presadíte do záhrady.

Semienka yzopu v dlani

Pestujem yzop v záhone a jeden zabudnutý nepresadený trs aj vo veľkom črepníku. Viditeľne lepšie sa ale rastline darí vo voľnej pôde, no nie je vylúčené pestovať ho aj v nádobe. Preferuje slnečné stanovisko, nemá rád veľkú zálievku, skrátka typická bylinka Stredomoria. Je to pomerne pekná rastlina, hodí sa aj do skaliek.

Yzop v záhrade

Na čo je yzop dobrý?

V prvom rade je to liečivá bylina s veľmi typickou výraznou vôňou. Jej chuť je jemne horkastá, ale nie tak horká ako bežné byliny na tráviace ťažkosti ako napríklad jablčník. Jej horkosť je takpovediac rafinovaná, ostrejšia, no stále lahodná.

Sušený yzop

Je to účinná bylinka pri najbežnejších ochoreniach, pri chrípke, prechladení, proti kašľu, pomáha vykašliavať. Poslúži ale aj na podporu obranyschopnosti, pomáha pri spomínaných tráviacich ťažkostiach, zvyšuje chuť do jedla a znižuje potenie. Silnejší odvar na kloktanie pri zápaloch hrdla.

Má ale isté limity! Treba ho piť striedmo, maximálne dve šálky denne. Kúra by nikdy nemala presiahnuť 2 týždne. Pri predávkovaní spôsobuje kŕče. Nemali by ho piť v žiadnom prípade tehotné, dojčiace na zváženie.

Aj preto ho nezvyknem pripravovať ako čisto yzopový čaj, ale prihadzujem menšie množstvo do zmesí podľa potreby. Napríklad k feniklu pri kašli. Pri chrípke ku kvetu bazy čiernej.

Zber

Yzop sa zbiera primárne kvitnúci, čiže kvitnúca vňať. Nie drevnaté stonky, čiže zbierame cca horných 20 centimetrov. Kvitne od júla do septembra. Suší sa klasicky, buď v jednej vrstve rozložený alebo v trsoch. Ak sušička, tak slabo, do 30 stupňov. Tu vidíte na ukážku zber z voľne rastúcej rastliny v pôde vľavo a stonky z kvetináča vpravo.

Yzop lekársky

Nielen čaj, ale aj korenina

S tak výraznou chuťou a vôňou sa yzop samozrejme nepoužíva len ako čajovina, ale aj ako korenina. Podobne ako rozmarínu, stačí ho máličko. Do omáčok, k mäsu, zemiakom, či do polievok. Niekedy len potrieť, zanechá silicu a jemne obohatí chuť. Čerstvé lístky sa dajú nasekať do šalátu. Je to stálozelený poloker, takže keď sa vám rastlina ujme, lístky by mali byť dostupné celoročne. Naše zimy zvláda vcelku obstojne.

Yzop lekársky

Hravý názov

Yzop je super ešte aj v tom, že má názov na Y. Ono keď hráte s deťmi nejaké slovné abecedné hry, každé slovo začínajúce na Y poteší.

Yzop lekársky položený na knihe o bylinkách

Yzop má aj ľudový názov, ktorý vychádza z latinského pomenovania Hyssopus officinalis a to jednoducho hysop.

 

 

Text a foto: Martina Töröková

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - jún 2022 Zeler podporí očistu organizmu a znižuje hladinu cukru v krvi. Viete, kde sa mu bude najviac dariť? Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Jún v okrasnej záhrade: Toto všetko treba urobiť do konca mesiaca
Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov Milujete georgíny? Toto je 10 krokov k ich úspešnému pestovaniu 8 tipov, ako šetriť vodou Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Aeschynant: Prevísajúca rastlina s netradičnými kvetmi, ktorá dodá interiéru šmrnc Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete