Modrá orchidea – nový trend alebo kontroverzný zásah do prírody?
Medzi fotkami rastlín hrdých majiteľov sa občas objavia aj tie, ktoré vyvolávajú vášnivé diskusie. Ide najmä o umelo farbené kvety. Nie všetci sú si toho vedomí, iným sa to dokonca páči.
V každom prípade je dobré vedieť, že rastliny nemajú takéto farby od prírody, ale sú upravované tak, aby boli pre zákazníkov atraktívnejšie. Hoci niektorí predajcovia túto informáciu uvádzajú, nie je to pravidlom.
Poďme si uviesť na pravú mieru niektoré sporné detaily spojené s týmto fenoménom. Objasníme si tiež metódu, ako sa tento farebný efekt dosahuje. A necháme na vás, či si takúto rastlinu kúpite, alebo siahnite radšej po jej prirodzenej kráse.
Farebné orchidey
Spomedzi črepníkových rastlín ide najčastejšie o orchidey (Phalaenopsis), teda lišajovec. Obvykle sú prifarbené bielokveté, ale neraz aj odrody s podielom iných farieb na bielom základe, najčastejšie s bordovými znakmi.
Rozhorčenie vyvoláva nielen ich neprirodzený vzhľad, ale aj spôsob, akým sú farbené. Občas sa objaví mylný názor, že sú polievané farbenou vodou. Tento spôsob by však bol neúčinný, pretože korene rastlín by farbivá spoľahlivo odfiltrovali. Ak by to fungovalo, robili by to vo veľkom nielen producenti rastlín, ale aj domáci pestovatelia.
Akým spôsobom sa farbia rastliny
Skutočný spôsob je pomerne invazívny – do stoniek rastlín sa vpichujú a vstrekujú tekuté farbivá. Hovorí sa o bezpečných potravinárskych farbách, rastliny však nie sú určené na konzumáciu, preto je možné, že sa v skutočnosti aplikujú aj nejedlé farby. Hlavným kritériom je, aby sa dané farbivo hladko vpíjalo do cievnych zväzkov rastlín a zafarbovalo ich.
Najčastejšie sa používa modrá farba, ale môžeme vidieť aj fialové, ružové či zelenkavé odtiene, niekedy aj viac farieb súčasne. Miesto vpichu je obvykle zavoskované a nachádza sa v dolnej tretine stoniek.
Odlišný spôsob sa využíva pri farbení rezaných rastlín, ako napríklad ruží, tulipánov či chryzantém. Keďže nemajú korene, dokážu si natiahnuť farbivo aj z vody – prirodzene a bez vpichovania tak nadobudnú želanú farbu.
Rastlina kvitne ďalej, ale…
Ako teda zhodnotiť tento typ kvetinárskeho produktu? Ak je zákazník informovaný a stotožňuje sa s tým, nie je to problém. Po vykvitnutí však rastlina kvitne len v pôvodnej farbe, teda nabielo, prípadne so svojimi farebnými znakmi. V domácich podmienkach nie sme schopní zopakovať ďalšie farbenie.
Čo sa týka samotných rastlín, nemusí ísť o drastický zákrok. Je dôležité si ale uvedomiť, že žiadne orchidey nemajú prirodzene modrú farbu (najbližšie k nej sú kultivary rodu Vanda). Preto niektorí môžu tento zásah vnímať ako narušenie prirodzenej harmónie v prírode.
Umelé farbenie rastlín je záležitosť, ktorá rozdeľuje ľudí na odporcov aj fanúšikov. Napriek tomu, ak bude dopyt po týchto produktoch, obchodníci ich budú aj naďalej produkovať a ponúkať.
Galéria k článku
Text: Martin Kohútek
Foto: Martin Kohútek, isifa/Shutterstock
Zdravím. Chcem vás veľmi pekne poprosiť o radu. Na listoch mojej orchidejky mám…