Martin Čurda radí: Môžeme považovať postreky s obsahom medi za BIO?

V poslednom období sa dosť polemizuje o meďnatých postrekoch, ktoré sa v minulosti bežne používali v ovocnom sade. Údajne sa zistilo, že škodia pôde a životu v nej. Na internete som však našiel postreky s obsahom medi, ktoré sa predávajú s prívlastkom BIO. Ak teda obsahujú škodlivú meď, možno ich naozaj považovať za bio?

Postrek s obsahom medi
Kľúčové je nielen množstvo, ale aj typ meďnatých zlúčenín, ktoré prípravok obsahuje. Foto: iStock

Prípravky s fungicídnym účinkom na báze medi sa líšia v tom, v akej forme je meď v nich prítomná, teda aké zlúčeniny ju v postrekovej látke obsahujú. Ak napríklad použijeme tonikum na báze rastlinných výťažkov a jeho účinok podporíme nízkou dávkou moderných meďnatých prípravkov (napríklad KOCIDE 2000), môžeme hovoriť o nechemickej ochrane proti hubám. Kľúčové je nielen množstvo, ale aj typ meďnatých zlúčenín, ktoré prípravok obsahuje.

V prípade prípravkov označených ako BIO ide najčastejšie o granule hydroxidu meďnatého, ktoré sa rozpúšťajú vo vode. Nie je potrebné obávať sa, že by tieto produkty záhradkárov uvádzali do omylu, pokiaľ ide o bezpečnosť a ochranu záhrady. Napokon, aj vápnik môže byť do pôdy pridaný v rôznej forme, teda prostredníctvom rôznych chemických zlúčenín.

Chcete sa opýtať Martina? Svoje otázky posielajte na martin.curda@jaga.sk.

Text: Ing. Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock

Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku