Môžeme úspešne bojovať so škodcami aj bez chémie? Odpovedá Martin Čurda
V našej záhrade už niekoľko rokov pozorujeme, že rastliny sa na jar prebúdzajú skôr. Skôr sa však začínajú aktivizovať aj ich škodcovia. Nechceme používať chemické postreky. Môžeme so strapkami, s puklicami, roztočmi a inými škodcami úspešne bojovať aj bez chémie?
Mnohí skeptici by so mnou nesúhlasili, no dá sa to. Treba však povedať, že nechemická cesta nie je žiadna skratka, práve naopak, je to veľká zachádzka, trvá dlhšie a nie vždy sme napokon spokojní s výsledkom. Najmä preto, že účinky takéhoto boja sa neprejavia okamžite, ale trvá niekoľko sezón trpezlivej práce, kým sa efekt dostaví.
Používanie bioochrany sa musí presne načasovať
Čo mám presne na mysli? Hovorím o tom, že ak gro ochrany bude bez chemických prostriedkov, ktorých zvyšky by ešte viac destabilizovali už aj tak dosť krehkú rovnováhu v prírode, ste na správnej, ale veľmi dlhej ceste.
Používať bioochranu totiž nie je také jednoduché, ako keď len striekate pesticídmi. Musí sa naozaj veľmi presne načasovať a robí sa vždy na viac krokov. Napríklad proti ovocnej muške vrtivke robíme v rámci bioochrany počas roka päť a viac úkonov, obsahujúcich rozvešiavanie lepových doštičiek, zakrývanie a odokrývanie pôdy textíliou, zber infikovaných plodov, zber zachytených dospelcov, použitie parazitických hlístic, zatiaľ čo klasický postup pozostáva z dvoch postrekov insekticídom.
Navyše, ovocné dreviny čelia aj ďalším škodcom, nielen tým hmyzím, ale napríklad aj patogénnym hubám. Keďže tieto huby sa môžu šíriť práve počas zimného oteplenia alebo v predjarí, treba tento čas využiť a už teraz eliminovať riziko hubových chorôb napríklad využitím biopostrekov. Ich princíp je jednoduchý: namiesto agresívnej chémie pozostávajú z rastlinných výťažkov s pridaním rastlinného oleja. Suspenzia tejto zmesi má neutrálne pH, ktoré hubám nevyhovuje, pretože prosperujú a rozvíjajú sa v prostredí s nízkym pH, čiže v kyslom prostredí.
Ako fungujú prírodné postreky?
Po zaschnutí sa vytvorí na povrchu rastliny súvislý film, ktorý patogénnym hubám sťažuje nielen to, aby sa rozvinuli na povrchu, ale aj aby prenikali do rastliny. Zároveň má aj insekticídny účinok – proti prezimujúcim štádiám škodcov, ktoré sa ukrývajú pod kôrou, v pazuchách listov či v záhyboch na povrchu rastliny. Súčasťou jemného filmu je totiž olejová zložka, ktorá po zaschnutí znemožňuje prezimujúcim štádiám hmyzu dýchanie.
Na ochranu proti hubovým škodcom si možno doma vyrobiť prípravok z výťažkov rôznych rastlín a rastlinného oleja. Môžeme použiť aj žihľavový výluh, no už nepridávame repkový olej, ako sa to robilo v minulosti, ale radšej napríklad slnečnicový.
Ak v tomto smere nemáme skúsenosti, môžeme si prípravok na báze výťažkov rastlín kúpiť. Ideálne je, ak ide o extrakt z vŕby s prídavkom slnečnicového oleja alebo s pridaním oleja z vŕby. Ide vlastne o tonikum, ktorého 10-percentná suspenzia vytvorí na povrchu rastlín prostredie nepriaznivé na rozvoj hubových chorôb, napríklad Plantonic, ktorý navyše účinne zvyšuje imunitný systém rastliny.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Martin Čurda
Foto: iStock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, Chcela by som sa s vami poradiť - kúpili sme 10a pozemok, na ktorom chce…