Aké drevo použiť na stavbu vyvýšeného záhona?

  • 24.08.2019

Plánujeme si postaviť vyvýšený záhon z dreva, keďže aj ďalšie prvky v záhrade máme z dreva. Radíte nejaké konkrétne typy dreva, hlavne kvôli údržbe?

Vyvýšené záhony v záhrade

Na zhotovenie vyvýšeného záhona môžete použiť akýkoľvek drevený materiál, ak z neho viete narezať a zhotoviť samotný rám. Môžete použiť rezivové drevo, hobľované dosky, drevené preklady, použité staré trámy, hranoly, laty alebo aj presné prefabrikované vyhobľované povrchovo upravené drevené dielce ako skladačku.

Nechajte sa inšpirovať: Premena svahovitého pozemku na oázu plnú čarovných zákutí

Vždy sa však treba o drevo starať, minimálne raz ročne ho očistiť, ošetriť a natrieť z vonkajšej strany. Z vnútornej strany odporúčame izoláciu nopovou fóliou. Drevo pracuje, krúti sa, puká a praská, hlavne ak je na priamom slnku. Časť dňa by mal byť vyvýšený záhon z dreva v tieni.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: František Laššák
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Prečo zamiokulkas nerastie? Problém môže byť v kvetináči
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Keď jedna sezóna končí, nová začína: Toto vysievame a vysádzame teraz Prílišné hnojenie dusíkom ohrozuje naše zdravie. Je to pravda? Čím teda hnojiť? Viete, ktoré rastliny sú typické pre japonskú záhradu? Tieto odporúča Martin Čurda Na ktoré práce v úžitkovej záhrade teraz nezabudnúť? Tieto sú najdôležitejšie Október v okrasnej záhrade: Sadíme hľuzy cyklámenov, cibuľoviny a staráme sa o trávnik