Aké drevo použiť na stavbu vyvýšeného záhona?

  • 24.08.2019

Plánujeme si postaviť vyvýšený záhon z dreva, keďže aj ďalšie prvky v záhrade máme z dreva. Radíte nejaké konkrétne typy dreva, hlavne kvôli údržbe?

Vyvýšené záhony v záhrade

Na zhotovenie vyvýšeného záhona môžete použiť akýkoľvek drevený materiál, ak z neho viete narezať a zhotoviť samotný rám. Môžete použiť rezivové drevo, hobľované dosky, drevené preklady, použité staré trámy, hranoly, laty alebo aj presné prefabrikované vyhobľované povrchovo upravené drevené dielce ako skladačku.

Nechajte sa inšpirovať: Premena svahovitého pozemku na oázu plnú čarovných zákutí

Vždy sa však treba o drevo starať, minimálne raz ročne ho očistiť, ošetriť a natrieť z vonkajšej strany. Z vnútornej strany odporúčame izoláciu nopovou fóliou. Drevo pracuje, krúti sa, puká a praská, hlavne ak je na priamom slnku. Časť dňa by mal byť vyvýšený záhon z dreva v tieni.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: František Laššák
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov