Postavil si sused betónový plot a pokazil vám výhľad? Môžete to vyriešiť takto

 • 10.11.2020

Predstavte si, že máte terasu, kde si ráno dáte svoju kávu a večer si tu posedíte s priateľmi. Váš sused má však tiež svoju predstavu o súkromí, a tak nahradí spoločný pletivový plot múrom z debniacich tvárnic. A to nie je pekný pohľad.

Betónový plot obložený drevom

Fikcia? Ani náhodou, bežná slovenská realita. Nech už je, ako chce, väčšinou sa v našej krajine rieši maximálne súkromie práve takto. Múr nesporne splní svoj účel, susedia sa menej počujú a nevidia sa. No idylka pri rannej káve sa v tieni masívneho múru z betónových tvárnic skončila, krásne večery tiež. Celkom prirodzene si to pýta úpravu, ktorá surové pôsobenie betónu zjemní.

Samozrejme, môžeme pred múr zasadiť kvitnúce kry, ak máme málo miesta, tak len popínavé dreviny, ktoré nepotrebujú plochu. Stačí im minimálny priestor, pretože ich korene siahajú do hĺbky pôdy a nerozrastajú sa do šírky. Pri niektorých druhoch je nevyhnutná i opora. Časom ale zvyčajne nastane „problém“ prerastania zelene k susedom. Čo však v prípade, že ani na popínavé dreviny niet miesta?

Čo tak drevo?

Drevo pôsobí príjemne a útulne. Navyše jeho farba patrí do spektra takzvaných teplých farieb. Presný opak je betón. Sivomodrá farba debniacich tvárnic spadá do spektra studených farieb. Už len preto je drevo príjemnejšie a pocitovo „hreje“. Ideálne je teda drevom zakryť betón, ktorý je síce trvanlivý, no neosobný, „studený“ a nevzhľadný. Je pritom celkom jedno, aké drevo na zakrytie použijeme, pretože máme dve možnosti – buď ho naimpregnovať a vnímať ho ako trvalú zástenu, alebo nechať rok či dva mierne zvetrať a potom použiť do kozuba. To, samozrejme, v prípade, že budeme mať ďalšiu náhradu.

Čo budeme potrebovať

Materiál:

 • drevo z popílených stromov
 • drevené palety
 • kamenná drvina jemnej frakcie
 • netkaná geotextília
 • nopová (kupolková) fólia
 • drevené hranoly
 • skrutky
 • lazúra
 • drôt

Náradie:

 • píla
 • vŕtačka
 • AKU skrutkovač
 • nožnice na drôt
 • štetec
 • lopata
 • fúrik

Krok za krokom

1. STARÝ STROM

Pílenie starého stromu

Na záver vegetačného obdobia môžeme výrazne zrezávať alebo asanovať prestarnuté stromy v záhrade.

2. DREVENÝ RÁM

Rám z hranolov

K múru zhotovíme jednoduchý rám z drevených hranolov. Hĺbka rámu má byť rovnaká ako šírka narezaných drevených kusov.

3. NAJVÄČŠIE PRIEREZY

Ukladanie dreva na plot

Do hotového rámu uložíme najskôr najväčšie kruhy narezané z kmeňa (tzv. prierezy), pokračujeme menšími a vypĺňame nimi diery.

4. DRÔTENÁ ZÁBEZPEKA

Plot obložený drevom

Naplnenú stenu zabezpečíme pozinkovaným drôtom, ktorý natiahneme z rohu do rohu v každom smere.

5. VYVÝŠENÝ HRANTÍK

Vyvýšený záhon z dreva

Z paliet vybudovaný vyvýšený hrant „olištujeme“ drevenou polguľatinou a na plochy priskrutkujeme prierezy kmeňa.

6. ZÁHONOVÝ OBRUBNÍK

Vyvýšený záhon obložený drevom

Plochu pri hrante a stene vymedzíme záhonovým obrubníkom, dáme geotextíliu a nasypeme drvinu.

7. VÝSADBA

Výsadba do vyvýšeného záhona

Do vyvýšeného hrantu zasadíme bylinky, ktoré ocenia väčšinu dňa priame slnko, napríklad medovku či oregano.

8. IMPREGNÁCIA

Plot obložený drevom

Ak chceme zachovať farbu dreva dlhý čas, impregnujeme ho konzervačným lakom na drevo.

9. ÚPRAVA OKOLIA

Betónový plot obložený drevom

Dosadíme rastliny, dosypeme jemnú kamennú drvinu na pochôdzne plochy a pripravíme plochu na trávnik.

10. TRÁVNIK

Obloženie betónového plota a drevený hrantík

Na urovnanú pôdu položíme sieť proti krtovi a poukladáme trávnu mačinu.

Dobré rady

Kde získať drevo?

Pokojne môžete použiť veľké konáre ovocných stromov, ktoré zrežete pri jesennom upratovaní, prípadne celé stromy, ktoré odstraňujete na konci sezóny a ktoré už „doslúžili“. Nemusí pritom ísť len o ovocné stromy. Použiť môžete aj mäkké druhy dreva, ktoré pochádza z okrasných stromov. Po rokoch vám „prerastie cez hlavu“ vŕba či treba asanovať biely topoľ, ktorý vám rastie pred domom a ohrozuje okoloidúcich či stavbu. Keď je nevyhnutné tieto dreviny odstrániť, ešte spravia dobrú službu.

V správny čas a s povolením

Veľký strom môžete vyrúbať v období vegetačného pokoja, teda od 1.10. do 31.3. nasledujúceho roka. Dreviny je vo všeobecnosti možné vyrúbať len s povolením príslušného orgánu ochrany prírody. Zákon však z tejto povinnosti pripúšťa aj určité výnimky. Na výrub stromu sa nevyžaduje povolenie, ak má obvod kmeňa do 40 cm, ktorý je však meraný v prsnej výške. To znamená vo výške 130 cm nad zemou. Toto platí pre stromy v zastavanom území obce. Ak ide o stromy rastúce v záhradách a v záhradkárskych osadách, tie môžu mať dokonca obvod kmeňa meraný vo výške 130 cm nad zemou až do 80 cm.

Odpadový materiál

Drevo na obklad vonkajšej betónovej steny z veľkých kruhových kusov („prierezov“ kmeňa) nemusí byť stopercentne zdravé. Naopak, aj v našom prípade sme použili časti z chorého bieleho topoľa, asanovanej vŕby a starej čerešne a na všetkých prierezoch choroba, vysoký vek a rôzne poškodenia vytvorili veľmi peknú, výtvarne zaujímavú kresbu. Týmto spôsobom sme veľmi efektívne využili odpadové drevo, ktoré by inak skončilo len v ohni. Narezané a zakonzervované plní úlohu príjemného odizolovania priestoru, a ak sa predsa rozhodneme pre zmenu, ľahko ho možno po čase vymeniť za nové.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: Martin Čurda
Realizácia: Filip Krajčovič, Paľo Rudinec, Boris Laššák
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - november 2022 Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Zdravie z prírody: 7 silných prírodných bojovníkov proti chrípke Silný a liečivý chren: Spoznajte vlastnosti tohto nenápadného koreňa Vyrobte si doma rastlinné terárium podľa vášho vkusu a lacno! Akým vždyzeleným krom možno nahradiť živý plot zo smreka? Nie sú to pavúky, hoci tak vyzerajú. Spoznajte neškodné kosce, ktoré sa dokážu naklonovať Ako pestovať a rezať pajazmín? Toto odporúča Martin Čurda