Nenáročná borovica môže zdobiť naozaj každú záhradu. Ktorý z týchto piatich kultivarov by ste si vybrali?

  • 28.12.2021

Kým niektoré borovice sú veľké stromy, iné majú podobu rozložitých krov alebo miniatúrnych trpaslíkov.

Nenáročná borovica môže zdobiť naozaj každú záhradu. Ktorý z týchto piatich kultivarov by ste si vybrali?

Vo svete je známych viac ako 100 druhov borovíc, ktoré sa bežne vyskytujú vo voľnej prírode. Existuje tiež množstvo kultivarov, ktoré sa oproti pôvodnému druhu vyznačujú inou veľkosťou, tvarom, dĺžkou či farebným odtieňom ihličia. Borovice sú u nás vo voľnej prírode typické pre oblasť Záhoria, a to najmä borovica lesná (Pinus sylvestris). Kosodrevina, čo je borovica horská (Pinus mugo), sa vyskytuje vo vysokých horských polohách, u nás najmä vo Vysokých Tatrách.

V prirodzených podmienkach rastú borovice v súvislých porastoch. Patria medzi sadovnícky významné dreviny a nachádzajú veľké uplatnenie aj v rôznych typoch záhrad. Ich prednosťou je nenáročnosť na pôdu a odolnosť proti znečistenému ovzdušiu. Vyznačujú sa dlhovekosťou, s vekom sa zároveň zvyšuje aj ich celková atraktivita. Ihličie je v rôznych odtieňoch zelenej, niekedy so strieborným, modrastým alebo žltým nádychom. K zaujímavosti prispievajú nerozpadavé šišky rôznej veľkosti. Niektoré majú aj pútavú kôru, ktorá vynikne hlavne v zimnom období.

Vďaka rozmanitosti druhov a kultivarov sa borovice hodia do väčších, stredne veľkých alebo menších záhrad, niektoré z nich dokonca dobre rastú vo vegetačných nádobách. Dôležité je vybrať do daných podmienok vhodný druh a kultivar.

Borovica

Kde sa bude borovici najviac dariť?

Vyberáme dostatočne slnečné a teplejšie miesta s priepustnou pôdou. Rastie v hlinito-piesočnatých aj piesočnatých pôdach, nie je náročná na vlahu. Pravidelnejšie treba zalievať len nedávno vysadené jedince. Drevine je v záhrade potrebné vyhradiť dostatok miesta, inak naplno nevyniknú jej prirodzené rastové charakteristiky. Na pestovanie v nádobách volíme dostatočne priestranné a mrazuvzdorné kvetináče.

Výsadba a starostlivosť

Vhodné obdobie na výsadbu je jar (marec – máj) a potom skorá jeseň (koniec augusta až október). Vysádzame len jedince s kvalitne prekoreneným a neporušeným koreňovým balom. Pôdu pri výsadbe nemusíme vylepšovať pridaním špeciálneho substrátu s výnimkou druhov, ktoré potrebujú kyslejšiu pôdnu reakciu. Vysádzame do rovnakej hĺbky, ako rástli v kontajneri, po výsadbe vyšším jedincom poskytneme vhodnú pevnú oporu. Pôdu v okolí vysadených borovíc namulčujeme drvenou kôrou do výšky asi 7 cm.

Borovice sú nenáročné a dostatočne mrazuvzdorné ihličnany. Po zakorenení sú bezúdržbové. Netreba ich pravidelne zavlažovať ani prihnojovať, iba zriedka sú napádané chorobami či škodcami. Mladšie kusy môžeme podľa potreby tvarovať. Robí sa to v júni skracovaním, odštipovaním čerstvých výhonkov. Na zálievku sú o niečo náročnejšie len jedince pestované v nádobách. V takom prípade sa o prísun vlahy musíme postarať aj počas suchých a slnečných zím.

5 kultivarov, z ktorých si určite vyberiete

Borovica kosodrevina (Pinus mugo var. pumilio)

Borovica kosodrevina

Vzrastovo nižší kultivar borovice kosodreviny so sýtozeleným ihličím sa uplatní vo väčších skalkách, v predzáhradkách alebo v nádobách. Rastie stredne pomaly a kompaktne, viac do šírky. Toleruje aj suchšiu pôdu.
v. × š.: 1,5 × 2 m

Borovica kosodrevina (Pinus mugo ʻWinter Goldʼ)

Borovica kosodrevina (Pinus mugo ʻWinter Goldʼ)

Netradične pôsobiaci kultivar borovice kosodreviny upúta hlavne v zime, jeho ihličie sa totiž sfarbuje do zaujímavých zlatožltých odtieňov. Vynikne v skupinách s inými ihličnanmi a pred tmavším pozadím.
v. × š.: 1,5 × 1,5 m

Borovica himalájska (Pinus wallichiana)

Borovica himalájska (Pinus wallichiana)

Dekoratívna borovica himalájska je klenotom väčšej záhrady a vyplatí sa jej vyhradiť dostatok miesta. Uplatní sa ako solitér. Dobre sa jej darí len v teplejších lokalitách. Vyniká dlhými sivozelenými ihlicami.
shutterstock59071324
v. × š.: 20 × 4 m

Borovica hladká, vejmutovka (Pinus strobus ʻTiny Kurlsʼ)

Borovica hladká, vejmutovka (Pinus strobus ʻTiny Kurlsʼ)

Tento pôvabný a novší kultivar borovice vejmutovky vystavuje na obdiv svoje skrútené mäkké ihlice zelenostriebristej farby. Rastie pomaly a dosahuje kužeľovitý tvar. Vyhovujú mu mierne kyslé pôdy.
v. × š.: 2 × 1,5 m

Borovica drobnokvetá (Pinus parviflora ʻNegishiʼ)

Borovica drobnokvetá (Pinus parviflora ʻNegishiʼ)

Obľúbený kultivar je ideálny, ak si chceme vytvoriť záhradný bonsaj. Upúta modrozelenou farebnosťou, pomalým a hustým rastom. Hodí sa aj do menších záhrad, nezaberie veľa miesta.
v. × š.: 2 × 2 m

 

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona