Ploskanka sadencová (žltohnedé útvary na borovici)

Žltohnedé útvary v ihličí borovíc má na svedomí ploskanka sadencová. Dospelé jedince kladú žltkasté vajíčka na konci borovicových výhonkov.

Prejavy

Aktivitu tohto škodcu spozorujeme väčšinou v auguste a to podľa zhluku žltohnedého trusu jemne obaleného pavučinkou. Trus vytvára akýsi kryt, do ktorého tento škodca v štádiu lariev vnáša ihlice borovíc a tu ich požiera. Dospelé jedince sa liahnu koncom jari a samičky kladú žltkasté vajíčka opäť na konci výhonkov. Dospelý jedinec je malá osička. Neriešený problém môže spôsobiť výrazné oslabenie dreviny. Škodca zvykne pretrvávať v porastoch dlhšie.

Chemická ochrana

Použiť možno v prípadne mladších jedincov prípravok Karate ZEON 5 CS alebo Decis Protech. Postreky sú účinné ak ich zrealizujeme v jarných mesiacoch.

Ekologická ochrana

Mechanické odstraňovanie a zlikvidovanie napadnutých výhonkov borovíc.

Prevencia

Dodržanie optimálnych pestovateľských podmienok pri pestovaní drevín, ideálne svetelné podmienky, podľa potreby dôkladné čistenie drevín od suchých a poškodených konárov.

ploskanka sadencová; osička na boroviciach; hnedý trus na výhonkoch borovíc; hnedé útvary na borovici; hnedé šúlky na borovici; borovice; škodce borovíc