Celosezónna okrasa záhrady: Vsaďte na jedľu!

  • 13.01.2020

Jedľa v kvetináči je jedna z možností, ak si chceme dopriať živý vianočný stromček. Vysadená môže byť atraktívnou súčasťou záhrady. Zakrpatené kultivary porastú dobre aj v nádobách.

Jedľa so šiškami

Jedle nájdeme v ponuke záhradných centier počas celej sezóny, i keď najširší sortiment býva na jar a na jeseň. V predvianočnom období bývajú v predaji aj vizuálne príťažlivé a husto rozvetvené výpestky, ktoré sú určené na vianočné dekorovanie exteriéru, prípadne možno takúto jedľu využiť aj ako živý vianočný stromček.

Mohlo by vás zaujímať: Ako ochrániť ihličnany pred škodcami

Jedle pochádzajú z chladnejších horských oblastí prevažne severnej pologule. Prirodzene rastú v Európe, Ázii aj Severnej Amerike. Známych je 40 druhov a vďaka úsiliu šľachtiteľov tiež množstvo kultivarov. Charakterizujú ich tuhšie a lesklé ihlice, často kratšie, usporiadané v dvoch plochých radoch. Na spodnej strane majú dva typické biele až sivé pásiky. Šišky jedlí rastú na rozdiel napríklad od smreka vzpriamene a rozpadávajú sa často už priamo na strome.

V záhrade vyniknú ako solitéry a niektoré v skupine s inými ihličnanmi. Väčšina z nich je vhodná do väčších záhrad. Druhy s nižším a kompaktnejším rastom sa uplatnia vo väčších skalkách, v predzáhradkách alebo vo vegetačných nádobách.


Jedľa v záhrade

Vyberáme stanovište

Uprednostňujú chladnejšiu a vlhkú klímu a prostredie s čistejším vzduchom. V mestách so znečisteným ovzduším horšie rastú a ihličie nepôsobí sviežo s výnimkou napríklad jedle srienistej, ktorá znesie aj znečistenejšie ovzdušie. Vysádzame ich ideálne na slnečné miesto, do vlhkej, hlbokej, mierne kyslej, stredne výživnej a priepustnej pôdy. Počítame s tým, že strom môže v dospelosti dosiahnuť značné rozmery, pred kúpou konkrétneho druhu alebo kultivaru si overíme, do akej výšky a šírky dorastá. Druhy s atraktívnymi modrastými šiškami vysádzame vždy na viditeľné, viac reprezentatívne miesto pri dome. V adventnom a vo vianočnom období ich môžeme doplniť drobnými svetielkami.

Kedy a ako vysádzať jedľu

Jedle vysádzame ideálne na jar alebo skoro na jeseň s kompaktným koreňovým balom, ktorý nerozoberáme. Výsadbová jama má byť dostatočne veľká a jej dno skypríme na hĺbku rýľa. Zasypeme kvalitným substrátom, ktorý je určený na pestovanie ihličnanov. Ak vysádzame urastenejšie jedince, upevníme ich o tri oporné koly. Po výsadbe pravidelne zalievame, substrát však nesmie byť dlhodobo premáčaný.

Konár jedle so šiškami

Starostlivosť

Veľmi dôležitý je pravidelný prísun vlahy – najmä u novovysadených jedincov a tiež v období dlhšie trvajúceho sucha. Prospieva im aj občasné prihnojenie. Ak vedľa seba vyrastú dva vrcholce, jeden z nich odstránime. Zaštipovaním bočných výhonkov môžeme docieliť hustejší vzhľad.

5 najkrajších kultivarov

Abies koreana

Abies koreana

Reprezentatívny druh, jedľa kórejská, je obľúbená najmä vďaka vzpriameným modrastým šiškám. Má krátke sýtozelené lesklé a široké ihlice, vyniká hustejším a kompaktným rastom. Žiada solitérne umiestnenie, hodí sa aj do menších záhrad.
v. x š.: 5 x 2 m

Abies concolor

Abies concolor

Pomalšie rastúca a menej náročná jedľa srienistá s mäkkými a so striebristými ihlicami znesie aj znečistené ovzdušie miest. Upúta vznešeným a kužeľovitým vzrastom. Vyhovuje jej slnko alebo polotieň, po zakorenení znesie dokonca sucho a horúčavu.
v. x š.: 30 x 3 m

Abies balsamea „Nana“

Abies Nana

Ide o atraktívny zakrpatený a pomalšie rastúci kultivar jedle balzamovej. Vyznačuje sa kompaktnejším a hustým rastom, má menšie a tuhšie sýtozelené ihlice, nevytvára šišky. Hodí sa do skaliek alebo vegetačných nádob. Potrebuje vlhkejšiu pôdu.
v. x š.: 1 x 1,5 m

Abies pinsapo „Glauca“

Abies pinsapo Glauca

Veľmi atraktívny pomaly alebo stredne rýchlo rastúci kultivar jedle španielskej má prekrásne sivasté ihličie. Má široko kužeľovitý pravidelný rast. Potrebuje teplejšie a mierne tienisté miesto s vlhkou a mierne kyslou pôdou.
v. x š.: 5 x 2,5 m

Abies nordmanniana

Abies normandiana

Jedľa Nordmannova vyniká atraktívnym pyramidálnym vzrastom a hustým vetvením. Má sýtozelené a veľmi lesklé ihlice. Často sa predáva ako rezaný vianočný stromček. Rastie pomaly a žiada mierne pritienenie.
v. x š.: cca 20 x 3 m

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - november 2022 Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Silný a liečivý chren: Spoznajte vlastnosti tohto nenápadného koreňa Vyrobte si doma rastlinné terárium podľa vášho vkusu a lacno! Ako pestovať a rezať pajazmín? Toto odporúča Martin Čurda Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu!