Nožnice neodložíme ani v júni. Tieto kry a trvalky režeme práve teraz

  • 21.06.2021

Po oteplení je čas zastrihnúť kry a uistiť sa, že majú správny kompaktný tvar a ich rast je dostatočne robustný, aby udržal ich váhu.

Rez živých plotov

Počas obvykle teplých dlhých dní s dostatkom svetla nastáva v máji a júni bujný rast rastlín. V pôde je zvyčajne dostatok vlahy pre hlboko zakorenené stromy, kry a trvalky a tie ju využívajú na rast nových výhonkov s listami, ktoré následne vďaka fotosyntéze podporujú ďalší rast.

Keď rastline ponecháme vrcholky hlavných výhonov, vytvoria takzvanú apikálnu – stredovú dominanciu, čiže rast hlavných výhonov bude prevládať nad bočnými. Ak pri niektorých druhoch nedáme pozor, rastliny prerastú svoje stanovište a budú vysoké a ovisnuté. Uvážlivé prerezanie umožní potlačiť rast hlavných výhonov a podporí tvorbu bočných, čím posilníme celistvosť rastliny.

Režeme bylinné trvalky

V máji a júni zastrihujeme aj niektoré bylinné trvalky, a to o tretinu až polovicu výšky, aby sa predĺžilo kvitnutie. Rastliny sa zároveň posilnia a pri raste udržia svoju vlastnú váhu. Samotné kvety budú o niečo menšie, zato ich bude oveľa viac.

Strihanie a rez živých plotov

Druhy vhodné pre živé ploty vytvoria po zrezaní hlavných výhonov veľké množstvo bočných. Keď vzrastlý živý plot zastrihávame dvakrát ročne, na jeho vrchole a bokoch sa vytvorí ucelená plocha nových pukov a jemných bočných výhonkov, ktoré živý plot zanedlho celý pokryjú.

Živý plot zastrihávame zvyčajne vo fáze, keď potrebujeme ostrihať 10 – 15 cm. Používame pritom klasické záhradnícke nožnice, nožnice s dlhými čepeľami určenými na živé ploty, prípadne aj plotostrihy na rôzny pohon. Jemné odrezky sú bohaté na dusík a v komposte sa rýchlo rozložia. Zbieranie odrezkov môže byť únavné, preto pod kry rozložíme vrecovinu alebo celtu, ktoré ich zachytia.

Rez živého plota

Pozor na hniezda

Pred tým, ako začneme strihať, pozorne skontrolujeme prítomnosť hniezd. Ak sú obsadené, neprerezávame tú časť rastliny, kde sa nachádzajú, prípadne len minimálne. Pri práci robíme čo najmenší hluk. Rýchlo urobíme najnutnejšie úpravy a namiesto hlučnejších plotostrihov použijeme ručné záhradné nožnice. Ničenie hniezd počas obdobia rozmnožovania, obvykle od marca do augusta, je zakázané.
Ak vtáky hniezdia blízko vrcholu alebo okrajov, rez živého plota odložíme na čas, keď mláďatá opustia hniezdo.

Druhy, ktoré režeme práve teraz:

  • Dráč (Berberis)
  • Skalník (Cotoneaster)
  • Bršlen japonský (Euonymus japonica)
  • Zemolez lesklý (Lonicera nitida)
  • Hlohyňa (Pyracantha)
  • Tuja riasnatá (Thuja plicata)
  • Krušpán (Buxus)
  • Vtáčí zob (Ligustrum)

Rez živého plota

Ako rezať

1. Udržať vrch živého plota v jednej rovine nie je jednoduché, použijeme preto vodiaci špagát. Odhadneme, o koľko chceme vrchol znížiť, a rovnomerne popri plote zapichneme do zeme rovnako vysoké palice.

2. V želanej výške uviažeme lanko a prichytíme ho o jednotlivé palice pozdĺž plota. Kontrolujeme pritom výšku. Na vyrovnanie výšky špagátu môžeme použiť aj vodováhu.

3. S pomocou vodiaceho špagátu zastrihneme najskôr vrchnú časť. Ostré nožnice ľahko prestrihnú mladé výhony, nenamáhame ich však na príliš veľkých zhlukoch výhonov. Rukoväti nožníc držíme v rovnakej výške a režeme rázne, aby sme dosiahli čistý rez.

4. Keď je vrchol skrátený, striháme bočnú stranu z jedného konca na druhý. Začneme pri hornom okraji popri vodiacom lanku a postupne pokračujeme smerom nadol. Občas odstúpime a uistíme sa pohľadom zboku, že udržiavame rovinu.

5. Odstránime odrezky zvrchu aj zvnútra živého plota, inak uschnú a zhnednú. Plot ešte raz skontrolujeme a odstrihneme čokoľvek, čo vytŕča. Vrecovinu alebo celtu s odrezkami odnesieme.

 

Text: redakcia
Foto: iStock.com

Diskusie na tému článku