Očarujúci cyklámen sa dá pestovať aj v exteriéri. Čo robiť, aby sa mu darilo?
Rozkvitnuté cyklámeny pôsobia v kvetinárstvach neodolateľne. Viete, že okrem interiéru v tomto období skrášlia aj exteriér? Navyše, niektorým druhom sa darí vonku aj celoročne.
Pôvodnou domovinou týchto hľuznatých rastlín je Ázia, kde vo voľnej prírode vytvárajú súvislé kvitnúce porasty. Vyznačujú sa krásnymi kvetmi aj bohatosťou olistenia.
Hľuzy sú umiestnené plytko pod povrchom pôdy a umožňujú im prežiť nepriaznivé obdobia. Priamo z nich vyrastajú listy a kvety. Ak má rastlina ideálne podmienky, kvetov je veľa a rozkvitajú postupne. Ich typickou farbou je fialová, biela, ružová alebo karmínová. Kvety sú rôzne veľké a môžu byť aj viacfarebné, so zriaseným okrajom, prípadne príjemne voňajú. Príťažlivé sú aj listy – okrúhle, niekedy srdcovité alebo v tvare obličky s typicky výraznou striebristou kresbou.
Kde sa cyklámenom bude dariť
Druh určený do interiéru je cyklámen perzský, ktorý vyžaduje svetlé a skôr chladné miesto. Nedarí sa mu v prekúrených miestnostiach so suchším vzduchom ani na okenných parapetoch v blízkosti tepelných zdrojov, kde mu zasychajú listy aj kvetné puky. Citlivé sú však na teplotu okolo 0 °C.
Vzrastovo nižšie záhradné cyklámeny, naopak, nižšie teploty znášajú veľmi dobre, na ideálnych miestach sa rýchlo rozrastajú a pekne kvitnú drobnejšími kvetmi. Darí sa im vo svetlom polotieni, v humóznom, priepustnom substráte s vyšším obsahom listovky. Prosperujú vo voľnej pôde aj v nádobách a nájdeme ich príležitostne v špecializovaných záhradníctvach.
Ako sa starať o cyklámen
Interiérové cyklámeny po kúpe vložíme do obalovej nádoby alebo na podmisku a umiestnime ich na vhodné miesto v byte. Použiť ich vieme aj na jesennú výsadbu na terase. Vyniknú samostatne alebo v kombinácii s inými kvitnúcimi typicky jesennými rastlinami.
Záhradné cyklámeny vysádzame s neporušeným koreňovým balom z kvetináča alebo kúpime a sadíme ich hľuzy.
Pri pestovaní v interiéri doprajeme rastlinám dostatok vlahy (zalievame do podmisky), no vyhýbame sa premokreniu, ktoré zvyčajne vedie k zahnívaniu. Prihnojujeme iba vtedy, keď chceme rastlinu pestovať aj po odkvitnutí. Koncom zimy zožltnú a opadajú im listy a leto rastlina prežíva ako hľuza. Vyložíme ju von do tieňa a nezalievame. Zalievať začneme koncom leta až začiatkom jesene, keď sa začnú tlačiť lístky.
Záhradné cyklámeny patria po zakorenení k nenáročným rastlinám. Po výsadbe im doprajeme dostatok vlahy, aby sa rýchlo zakorenili. Neskôr ich občas môžeme prihnojiť hnojivom na cibuľoviny.
5 neodolateľných druhov, z ktorých si určite vyberiete
Cyklámen neapolský (Cyclamen hederifolium)
Atraktívny druh vhodný do záhrady kvitne vytrvalo a listy pripomínajú brečtan. Uplatní sa v skalkách, pod stromami alebo na svahoch. Kvety sa vytvoria aj z hľuzy, ktorá je uložená na miske vo vlhkom priestore.
v. × š.: 15 × 30 cm
Cyklámen Cyclamen coum
Nižší, skoro na jar kvitnúci záhradný druh, ideálny na porastenie väčších plôch pod stromami, kríkmi a medzi jarnými cibuľovinami. Príťažlivé sú aj srdcovité listy. Rastie aj v nádobách.
v. × š.: 20 × 30 cm
Cyklámen purpurový (Cyclamen purpurascens)
Menej častý druh, ktorý je vhodný na výsadbu v záhrade. Vyznačuje sa nápadnými, tmavšími listami. Vytrvalo a bohato kvitne ružovými kvetmi.
v. × š.: 25 × 30 cm
Cyklámen perzský Midi (Cyclamen persicum)
Veľkokvetá forma obľúbenej izbovej rastliny. Pestuje sa ako dočasná rastlina. Počas jesene môže byť tiež súčasťou jesenných výsadieb v exteriéri na chránenom mieste. Vynikne skôr samostatne.
v. × š.: 45 × 20 cm
Cyklámen perzský Artic Rot (Cyclamen persicum)
Obľúbená a odolnejšia drobnokvetá forma cyklámenu perzského skrášli interiér a takisto je vhodná aj na výsadbu jesenných žardiniér. Viac sa uplatní v kombinovaných kompozíciách.
v. × š.: 20 × 20 cm
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Kupila som si dnes cyklamen, som sa ulakomila, hoci v minulosti mi jeden zhebol.…