Okrasná záhrada ešte nespí. Tieto októbrové práce nezanedbajte

  • 06.10.2021

Aj v októbri vám prinášame praktického sprievodcu aktuálnymi prácami. Prečítajte si, na čo práve teraz v okrasnej záhrade nezabudnúť.

Jesenné zátišie v záhrade, červené gumáky, lístie, vankúše a deky

Vysádzame ruže

Počas celého mesiaca môžeme vysádzať ruže s koreňovým balom, aj voľnokorenné. Teraz na jeseň navyše zoženieme aj veľa zaujímavých kultivarov.

Kontajnerované ruže vysádzame do takej hĺbky, v akej rástli v kontajneri. Ruže bez koreňového balu musíme pred výsadbou upraviť. Mierne im skrátime nadzemnú časť, zároveň odstránime poškodené a suché korene. Tie zdravé mierne skrátime. Korene pred výsadbou namočíme aspoň na 3 hodiny do vedra s vodou. Vysádzame ich tak, aby bol koreňový kŕčok približne 5 cm pod povrchom pôdy.

Výsadba s koreňovým balom je jednoduchšia, a šanca, že sa rastliny rýchlo ujmú, je vyššia.

Vysádzanie ruží

Pozornosť pre trvalky

Kvitnúce astry, chryzantémy a ďalšie trvalky potrebujú počas suchších jesenných dní vlahu. Zalievame ich priamo ku koreňom, nie na listy.

Naďalej môžeme vysádzať nové druhy trvaliek na záhony, vyberáme si na to dni, keď je vlhkejšie. Z každého druhu vysádzame niekoľko kusov, aby nám vznikol bohatý trs, ktorý prinesie veľa kvetov. Počas jesene môžeme zmladzovať alebo rozsádzať aj trvalky, ktoré kvitnú na jar. Do záhonov si teraz môžeme vysadiť aj okrasné trávy.

Astry
Astry, japonské veternice a chryzantémy vysádzame radšej na jar.

Postarajme sa o hľuznaté rastliny a cibuľoviny

Keď je slnečná a teplejšia jeseň, môžeme sa stále tešiť z rozkvitnutých georgín a rozrastených kán. S prvými chladnejšími dňami a nocami však tieto rastliny začínajú chradnúť. Keď klesne teplota na nulu, georgínam aj kanám sa sezóna končí, sčernie im nadzemná časť. Je to signál k tomu, aby sme ich hľuzy vybrali z pôdy. Hľuzy opatrne podryjeme vidlami a vyberieme. Dáme pozor, aby sme ich nepoškodili. Potom odstrihneme nadzemnú časť, asi 30 cm nad hľuzou.

Hľuzy necháme usušiť, označíme ich a uložíme do prepraviek. Prezimujú v tmavšej pivnici s vyššou vzdušnou vlhkosťou a pri teplote 5 – 10 °C.

Farebné georgíny v záhrade
Kvety georgín nás tešia až do prvých mrazov.

Využitie lístia

Pozberané opadané suché lístie zo záhrady môžeme počas jesene ďalej využiť. Poslúži nám na výrobu listovky alebo pri zazimovávaní rastlín. Nahrňme ho k živým plotom, do porastu rododendronov a azaliek alebo k bambusom. Okolo veľmi citlivých rastlín vytvoríme valec z pletiva a naplníme ho lístím.

Jeseň s horcami

Počas celej jesene máme príležitosť vysadiť si nádoby rôznymi kvitnúcimi rastlinami, ktoré nám spríjemnia posledné jesenné dni. Okrem chryzantém môžeme využiť napríklad cyklámeny alebo horce s nádhernými kvetmi. Vytvoríme si kombinované výsadby, no v rámci jednej nádoby vysádzajme len druhy s rovnakými požiadavkami.

1. Silno olistené sadenice horcov sú zárukou dlhého a bohatého kvitnutia. Využiť môžeme napríklad horec drsný (Gentiana scabra).

2. Spolu s horcom si do nádoby môžeme vysadiť ďalšie rastliny, vybrali sme heucheru, striebrolistý starček a vres.

3. Okolo vysadených rastlín dosypeme substrát, utlačíme ho a napokon výdatne zalejeme. Umiestnime na slnečné miesto.

11 Dano Veselsky zalievka 6046

Príprava záhrady na zimu

Počas jesene môžeme priebežne pripravovať záhradu na zimu. Aj keď je teplá a slnečná jeseň, všetko si dobre naplánujeme a zrealizujeme včas, aby nás prvé mrazivé dni nezastihli nepripravených.

Z trávnika pravidelne likvidujme napadané lístie, odstraňujme ho aj zo skaliek a porastu vresov, a keď je „zdravé“, dáme ho na kompost. Dáme si záležať, aby sa vlhké lístie nehromadilo na spevnených plochách, chodníkoch a terasách, pretože môže spôsobiť úraz, prípadne ich zafarbí. Lístie, naopak, môžeme ponechať na záhonoch, pod stromami a krami, kde postupne zotlie.

Lístie pravidelne vyberáme aj z hladiny vodných plôch, prípadne nad ňu natiahneme sieť.

Odstraňovanie listov z jazierka

Očista záhradného nábytku

Koncom mesiaca myslíme aj na vyčistenie, zakonzervovanie a uskladnenie exteriérového nábytku. Uskladňujme vždy len očistený a ošetrený nábytok. Najskôr ho však dobre vyčistime, ideálne vodou a saponátom. Poškodený nábytok opravíme. Drevený nábytok ošetríme vhodným prípravkom. Napokon nábytok, slnečníky a ležadlá umiestnime na suché a chladné miesto.

Záhradný nábytok dobre vyčistí aj tlaková voda. Nerobíme to ale na trávniku, mohli by sme si ho zničiť.

Čistenie záhradného nábytku pred zimou

Na čo ešte nezabudnúť?

  • Z pôdy vyberieme aj mečíky a montbrécie. V teplejších lokalitách montbrécie prezimujú aj na záhone, stačí pôdu zakryť čečinou.
  • Odstránime odkvitnuté a uhynuté letničky. Zo záhonov likvidujeme všetku trvácu burinu.
  • Vysadíme cibuľoviny a hľuznaté rastliny, ktoré kvitnú na jar. Miesta výsadby si označíme.
  • Využijeme príležitosť na založenie stien z popínavých rastlín. Popínavky si môžeme vysadiť aj k plotom a pergolám.
  • Presádzame mladšie dreviny z menej vhodných miest na vhodnejšie. Po presadení zavlažíme.

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, Daniel Veselský
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - január 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania Čemerica – vždyzelená trvalka, ktorá prekvapuje svojimi krásnymi kvetmi v zimnom období
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Čo s krušpánom, ktorý zničila vijačka a prečo týmto drevom nekúriť? Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Zvyšky zeleniny nevyhadzujte! O pár dní z nich môžete mať čerstvú vňať Hľadáte niečo nové na túto sezónu? Tieto netradičné druhy zeleniny dopestujete aj v našich podmienkach Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám