Všetko o výsadbe cibuľovín a hľuznatých rastlín: 8 najčastejších otázok a všetky dôležité rady

  • 30.08.2021

Blíži sa obdobie plánovania a výsadby cibuľovín, ktoré skrášlia záhradu v ďalších rokoch. Dagmar Hillová z Botanickej záhrady v Nitre vám pomôže zorientovať sa, ako na to, aby ste sa vyvarovali začiatočníckych chýb.

Všetko o výsadbe cibuľovín a hľuznatých rastlín: 8 najčastejších otázok a všetky dôležité rady

Leto práve vrcholí a v našich kvetinových záhonoch nám prinášajú potešenie letničky a trvalky plné farieb, tvarov a textúr. Aby sme si vychutnali pestré výsadby aj v jarnom období, je najvyšší čas na plánovanie jarnej fázy kvetinových záhonov pozostávajúcej z pestrej palety cibuľových a hľuznatých rastlín.

Táto skupina rastlín je špecifická hlavne tým, že väčšina jej zástupcov skoro na jar vypučí, zakvitne a po odkvitnutí sa zo záhona postupne strácajú – zatiahnu sa. Skoré, bohaté a výrazné kvitnutie, ktoré záhradníci vysoko oceňujú, musíme vyvážiť nutnosťou vyrovnania sa s prázdnymi miestami po ich odkvitnutí.

Základnou radou hodnou zapamätania je, že každá cibuľová a hľuznatá rastlina vyžaduje správne zvolené stanovište, ale aj miesto v záhone. Zároveň, keďže ju vysádzame spolu s ďalšími postupne kvitnúcimi druhmi, je omnoho dôležitejšie vedieť, kedy daná cibuľová rastlina kvitne v porovnaní s informáciou ako kvitne.

Camassia quamash ʻBlue Melodyʼ
Camassia quamash ʻBlue Melodyʼ
termín výsadby: IX. – XI.
hĺbka výsadby: 10 cm
vhodné stanovište: slnečné s dostatkom vlahy

Ako správne používať cibuľové a hľuznaté rastliny, ktoré majú tendenciu zatiahnuť sa po odkvitnutí?

Cibuľovým a hľuznatým rastlinám neplánujeme vlastné miesto v záhone. Štandardne, keď si plánujeme kvetinový záhon, tak zvažujeme, koľko miesta trvalka v dospelosti zaberie, a podľa toho volíme hustotu výsadby (napríklad tráva perovec –
Pennisetum alopecuroides – je schopná obsadiť až 1 m2 plochy, a preto sa vysádza v hustote 1 ks/m2, naopak trvalka marulka – Calamintha nepeta – obsadí približne 35 cm2, a preto sa vysádza v hustote 8 ks/m2).

Keďže cibuľové a hľuznaté rastliny sa po odkvitnutí zatiahnu, nenaplánujeme im vlastné miesto v záhone, ale vysadíme ich medzi trsy jednotlivých trvaliek. Ak sme zvolili správnu hustotu výsadby trvaliek, tak tieto sú schopné zakryť miesto po zaťahujúcich sa cibuľových a hľuznatých rastlinách. Ak to tak neurobíme a vysadíme cibuľové a hľuznaté rastliny na plochu bez trvaliek, tak po ich odkvitnutí a zatiahnutí zostávajú v záhone prázdne miesta, ktoré veľmi rýchlo obsadia buriny.

Trillium chloropetalum
Trillium chloropetalum 
termín výsadby: IX. – XI.
hĺbka výsadby: 5 cm
vhodné stanovište: tienisté s dostatkom vlahy

Kde v záhone umiestniť cibuľové a hľuznaté rastliny?

Keďže cibuľové a hľuznaté rastliny sa skoro po odkvitnutí zatiahnu (zožltnú im listy a následne uschnú), najmenej vhodným miesto je okraj záhona, napríklad pozdĺž chodníka. Ak by sme ich vysadili práve sem, trvalky nebudú schopné prekryť svojimi listami žlté, neatraktívne, zaťahujúce sa listy. Ideálne je, keď sa cibuľové a hľuznaté rastliny umiestnia za prvý rad trvaliek v centrálnej časti záhona. Náhodný pozorovateľ si v takomto prípade často ani nevšimne, že pod listami trvalky sa schovávajú neatraktívne listy zaťahujúcich sa cibuľových rastlín.

Aké stanovište je potrebné zvoliť, aby bohato kvitli?

Cibuľové a hľuznaté rastliny nemajú jednotné pestovateľské požiadavky, a preto rôzne druhy vysádzame do odlišných pestovateľských podmienok.

Medzi suchomilné trvalky, akými sú rebríček túžobníkovitý (Achillea filipendulina), gaura Lindheimerova (Gaura lindheimeri), šalvia hájna (Salvia nemorosa), môžeme vysádzať botanické alebo aj prešľachtené druhy tulipánov a narcisov, ale aj cesnaky (Allium cristophii, Allium sphaerocephalon), fakľu (Eremurus stenophyllus), kosatec (Iris reticulata), krokus (Crocus x hybridus).

Cesnak ʻPurple Sensationʼ
Cesnak ʻPurple Sensationʼ
Allium
termín výsadby: IX. – XI.
hĺbka výsadby: 15 cm
vhodné stanovište: slnečné, suché

Do zatienených partií, pod listnaté dreviny a medzi trvalky, ako sú veternica japonská (Anemone japonica), krpčiarka pestrá (Epimedium sulphureum), pakost (Geranium grandflorum), čistec veľkokvetý (Stachys macrantha), môžeme vysádzať medvedí cesnak (Allium ursinum), chochlačku dutú (Corydalis cava), cyklámen brečtanolistý (Cyclamen hederifolium), (Trillium chloropetalum), snežienku Elwesovu (Galanthus elwesii).

Do záhonov na slnečných stanovištiach s dostatočnou zásobou vody (alebo intenzívne zavlažovaných) spolu s trvalkami, ako sú astra (Aster ageratoides), vrbica vrbolistá (Lythrum salicaria), fyzostégia virgínska (Physostegia virginiana), rudbekia žiarivá (Rudbeckia fulgida), monarda (Monarda hybrida), môžeme vysádzať druhy a odrody ľalií (Lillium), korunkovku kráľovskú (Fritillaria imperialis), kamasiu (Camassia esculenta), bleduľu letnú (Leucojum aestivum).

Koľko druhov zvoliť do záhona?

Pri výbere konkrétnych druhov a odrôd cibuľových a hľuznatých rastlín sa riadime hlavne termínom kvitnutia. Táto vlastnosť je dôležitá preto, že cibuľové a hľuznaté rastliny kvitnú veľmi krátko, približne 10 až 15 dní, a teplé a slnečné jarné dni dĺžku kvitnutia ešte skracujú. Ak by sme chceli naplánovať kvitnutie týchto rastlín na celé jarné obdobie, potrebovali by sme do záhona vysadiť minimálne 6 rozdielnych druhov a odrôd. A ak by niektoré mali kvitnúť v rovnakom čase, potrebovali by sme ich ešte viac.

Bleduľa letná
Bleduľa letná
Leucojum aestivum 
termín výsadby: IX. – XI.
hĺbka výsadby: 12 cm
vhodné stanovište: slnečné s dostatkom vlahy

Do suchomilného trvalkového záhona môžeme na postupné kvitnutie zvoliť napríklad nasledovnú pomerne bohatú skladbu: kosatec danforda (Iris danfordiae) (II.); šafran zlatožltý (Crocus chrysanthus ʻRomance̕) (II. – III.); šafran (Crocus ʻRememembranceʼ) (II. – III.); kosatec sieťkovaný (Iris reticulata ʻHarmony̕) (II. – III.); narcis (Narcissus ʻTete-a-teteʼ); tulipán Kaufmannov (Tulipa kauffmaniana ʻStresaʼ) (III. – IV.); narcis (Narcissus ʻThaliaʼ) (IV.); tulipán (Tulipa ʻCardinal Midszentyʼ) (IV. – V.); tulipán (Tulipa ʻValentineʼ) (IV. – V.); tulipán (Tulipa ʻChina Pinkʼ) (V.); tulipán (Tulipa ʻPurple bouquetʼ) (V.); cesnak (Allium ʻPurple Sensationʼ) (V. – VI.); cesnak (Allium sphaerocephalon) (VI.); fakľa (Eremurus ʻCleopatraʼ) (VI. – VII.); cesnak (Allium ʻSummer drummerʼ) (VI. – VII.).

Koľko kusov zvoliť do záhona?

Aby sme dosiahli postupné a bohaté kvitnutie cibuľových rastlín, je potrebné do záhona naplánovať približne 15 kusov cibuliek na štvorcový meter. V prípade vysokých cibuľových a hľuznatých rastlín, čiže korunkovka (Fritillaria), fakľa (Eremurus), vysoké cesnaky (Allium), vysádzame menší počet cibúľ, približne 5 až 7 kusov na štvorcový meter. Naopak, keď sa rozhodneme pre nízke druhy a odrody, ako sú snežienky, tak môžeme počet cibúľ zvýšiť na 40 až 60 kusov.

Fakľa úzkolistá
Fakľa úzkolistá
Eremurus stenophyllus
termín výsadby: X. – XI.
hĺbka výsadby: 40 cm
vhodné stanovište: slnečné, suché

Ako vysádzať cibule a hľuzy?

Cibuľové a hľuznaté rastliny môžeme do záhona vysádzať do hniezd v rôzne početných zoskupeniach podľa ich veľkosti. Čím vyššia je rastlina, tým menšiu skupinu vytvoríme a naopak, napríklad pri ľaliách zasadíme 3 kusy do hniezda, pri snežienkach aj 15 až 20 kusov. Druhým spôsobom výsadby, ktorý sa presadzuje posledné roky, je sadiť cibule či hľuzy individuálne, nie do hniezd. Ako ich v záhone usporiadať? Pomôže náhoda. Cibule a hľuzy sa rozhodia na záhon a miesto, kde dopadnú, sa berie ako ideálne na výsadbu.

Kedy vysádzať?

Mrazuvzdorné cibuľové a hľuznaté rastliny vysádzame zásadne na jeseň. Prvé, už začiatkom septembra, dávame do zeme druhy vhodné do tienistých partií (Galanthus elwesií, Chionodoxa lucilie, Scilla siberica), naopak, neskoro na jeseň v októbri vysádzame tulipány, narcisy, cesnaky.

Snežienka Elwesova
Snežienka Elwesova
Galanthus elwesii
termín výsadby: IX.
hĺbka výsadby: 7 cm
vhodné stanovište: tienisté s dostatkom vlahy

Akú pozornosť vyžadujú tieto rastliny v priebehu pestovania?

Správne vysadené cibuľové a hľuznaté rastliny sa zväčša na jar a v skorom lete objavujú medzi čerstvo vypučanými listami trvaliek, niekedy ešte skôr pred ich vypučaním. Pozornosť vyžadujú až po odkvitnutí, keď zvlášť tulipány odhlávkujeme (vylamujeme odkvitnuté kvety), aby sa energia nesústredila na tvorbu semien, ale, naopak, na tvorbu dcérskych cibúľ.

Odkvitnuté súkvetia cesnakov (Allium ʻPurple Sensation̕) ponecháme v záhone čo najdlhšie a pri jesennom čistení záhona podporíme prirodzené presemenenie do tých častí záhona, v ktorých nám kvitnutie na jar chýbalo. V priebehu leta môžeme zoschnuté listy zo záhona odstrániť, ale nikdy nezostrihávame ešte zelené listy, ktoré vyživujú dcérske cibule. V prípade poklesu bohatosti kvitnutia, najmä pri narcisoch, je vhodné doplnkové hnojenie v období intenzívnej produkcie koreňov (na jeseň) alebo intenzívneho rastu nadzemných častí (na jar do obdobia kvitnutia).

Drobné cibuľoviny a hľuzoviny (Iris reticulata, Allium molly, Muscari armeniacum), ktoré rastú v mnohopočetných trsoch, môžeme po odkvitnutí v štádiu zaťahovania rozdeliť a vysadiť na nové miesta v záhone, čím nadviažeme na ich prirodzené splaňovanie v záhone.

Dobré rady

Termín nákupu

Cibule a hľuzy je sezónny záhradnícky tovar. Pestovatelia ich expedujú v letnom období, a preto by sme si nemali nechať ujsť záhradnícke výstavy organizované v auguste až septembri, kde si môžeme vybrať priamo od nich.

Kde nakúpiť

V jesennom období ponúkajú cibule a hľuzy takmer všetky záhradné, ale aj obchodné centrá. Náročnejšieho zákazníka uspokoja (od augusta do vypredania zásob) najmä zahraničné e-shopy s veľmi širokou ponukou. Limitom objednávky však môže byť veľké minimálne množstvo, napríklad 100 kusov.

Kvalita

Kvalita cibúľ a hľúz zo suchších oblastí je zväčša určená ich veľkosťou (obvodom cibule), napr. odroda cesnaku ʻPurple Sensationʼ sa ponúka v troch veľkostiach: 9,5 – 10 cm, 12 – 14 cm, 14 – 16 cm. Väčšia cibuľa je zárukou bohatšieho kvitnutia, a preto treba pri porovnávaní ceny brať do úvahy aj tento fakt. Kvalitu cibúľ a hľúz z vlhkejších stanovíšť, ako sú ľalie (Lilium), korunkovky (Fritilaria), určuje kvalita koreňového systému. Pri výbere kontrolujeme, či sú na báze cibule, hľuzy prítomné korene a či sú čerstvé, mäsité a zdravé. Majú byť aj dostatočne chránené, to znamená zabalené v pilinách alebo v rašeline, aby nezaschli.

Šafran zlatý
Crocus chrysanthus 
termín výsadby: IX. – X.
hĺbka výsadby: 3 cm
vhodné stanovište: slnečné, suché

Príprava pôdy pred výsadbou

Pôdu pripravíme do hĺbky 20 cm. Má byť prekyprená a s dostatkom rozložených organických látok, živín a s dokonalou drenážou. Drobné cibuľoviny v zatienených partiách naopak obľubujú pôdu s dostatkom nedokonalo rozloženej organickej hmoty, napríklad listovky, opadanky.

Výsadbová pomôcka, košík

Košíky na výsadbu alebo ich alternatíva, ochrana zo zajačieho pletiva, sa využíva vo výsadbách menších rozmerov a najmä v lokalitách, kde je tlak hlodavcov (blízkosť vodných tokov, polí). Pri prírode blízkych výsadbách alebo výsadbách väčších rozmerov košíky nepoužívame. Pri tlaku hlodavcov zvolíme radšej širokú paletu druhov a odrôd a narcisov, ktoré ich nelákajú.

Zálievka

Cibule a hľuzy vysádzame do pôdy bez koreňového systému v štádiu, keď „spia“. Po výsadbe sa nezavlažujú. Cibule sa prebúdzajú na jeseň pri optimálnych teplotných a vlhkostných podmienkach, a to tak, že tvoria korene. Napríklad tulipány produkujú korene pri teplote pôdy 5 °C, narcisy však už pri teplote 14 °C.

Zimná prikrývka po výsadbe

Cibuľoviny vysadené do správnej hĺbky a na správnom stanovišti nevyžadujú žiadnu prikrývku.

 

Text: Doc. Ing. Dagmar Hillová, PhD., z botanickej záhrady v Nitre
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Čo ešte stihnúť na prelome marca a apríla? Tieto práce v záhrade sú dôležité
Čo ešte stihnúť na prelome marca a apríla? Tieto práce v záhrade sú dôležité
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Môžeme úspešne bojovať so škodcami aj bez chémie? Odpovedá Martin Čurda
Môžeme úspešne bojovať so škodcami aj bez chémie? Odpovedá Martin Čurda
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Veľká jarná súťaž 2024: Vyhrajte robotickú kosačku a pomocníkov do záhrady
Veľká jarná súťaž 2024: Vyhrajte robotickú kosačku a pomocníkov do záhrady
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024