Páči sa vám plamienok (Clematis)? Poradíme, ako a kde ho pestovať, aby krásne zakvitol

  • 09.06.2020

Ešte nemáte v záhrade plamienok? To treba rýchlo napraviť, pretože každoročne poteší ohromnou záplavou nádherných kvetov.

Plamienok

Plamienkov (Clematis) vhodných na pestovanie v našich záhradách existuje mnoho druhov a kultivarov a každoročne pribúdajú. Rozoznávame druhy kvitnúce na jar a v lete. K prvej skupine patrí napríklad plamienok horský (Clematis montana) a jeho kultivary. Rozkvitá od mája do júna. Medzi plamienkami kvitnúcimi v lete, kvitnú od júna do septembra, nájdeme veľa atraktívnych zástupcov, malokvetých aj veľkokvetých, s jednoduchými, poloplnými či plnými kvetmi. Farebná rozmanitosť kvetov je ohromná, od jednofarebných po viacfarebné. Najtypickejšie sú fialové alebo fialovomodré kvety, okrem nich si môžeme vybrať plamienky s bielymi, ružovými, bordovými alebo aj žltými kvetmi. Niektoré pritom kvitnú v danom roku opakovane, iné nepretržite dlhšie obdobie.

Pozor, tieto rastliny vyžadujú oporu. Charakter rastu toho ktorého druhu a kultivaru ich predurčuje na výsadbu konkrétnych miest, napríklad k plotom, múrom, kvetinovým oblúkom, trelážam, pergolám, k starým stromom, k altánom i záhradným domčekom.

Plamienok

Na aké stanovište vysadiť plamienok?

Tieto popínavky kvitnú najkrajšie na slnečnom stanovišti, ale porastú aj v polotieni. Dôležité je vybrať pre ne miesto chránené pred vetrom s hlbokou, výživnou, mierne vlhkou a zásaditejšou, nie veľmi presychajúcou pôdou. Plôška, odkiaľ plamienok vyrastá, musí byť zatienená, napríklad listami stredne vysokých trvaliek. Okolo vysadenej rastliny sa tiež vyplatí rozprestrieť vyššiu vrstvu kôrového alebo kompostového mulču.

Ako ich vysádzať

Plamienok vysádzame s kompaktným koreňovým balom počas celého vegetačného obdobia, i keď termín začiatkom jesene sa javí ako najlepší. Rastlinu vysádzame o asi 10 cm hlbšie, ako rástla v kvetináči. Prinútime ju tak lepšie sa zakoreniť a vytvoriť nové silné výhonky. Sadíme ju vždy mierne šikmo – korene ďalej od opory, nadzemnú časť bližšie k nej.

Plamienok

Starostlivosť o plamienky

Počas suchých letných dní táto popínavka ocení doplnkovú závlahu. Prísun živín ovplyvní množstvo kvetov, potrebné je preto prihnojovanie počas vegetácie. Nevyhnutný je pravidelný rez, pri ktorom však rozlišujeme, o aký druh plamienka ide. Požiadavky jednotlivých druhov sa v tomto často odlišujú.

5 kultivarov, ktoré vás očaria

Clematis Jackmanii

Clematis Jackmanii

Veľmi bohato kvitnúci, často pestovaný druh. Kvitne až do jesene. Kvety sú veľké, tmavofialové, so štyrmi okvetnými lístkami. Na jar treba zrezať všetky minuloročné výhonky asi 30 cm nad pôdou.
v. × š.: 2 × 1 m

Clematis ‘Multi Blue’

Clematis Multiblue

Atraktívny veľkokvetý kultivar s plnými, sýto sfarbenými, fialovými alebo modrastými kvetmi. Je zaujímavou raritou. Vyznačuje sa bujnejším rastom.
v. × š.: 2,5 × 2 m

Clematis ‘Dr. Ruppel’

Clematis Dr. Ruppel

Kultivar s nápadnými, väčšími, svetloružovými kvetmi s tmavými pruhmi cez okvetné lístky. Bohato kvitne počas celého leta a rýchlo sa rozrastá.
v. × š.: 2 × 2 m

Clematis tangutica

Clematis tangutica

Tento nenáročný plamienok má síce žlté kvety menšie, avšak kvitne často až do konca septembra. Zvončekovité kvety lákajú motýle.
v. × š.: 2 × 2 m

Clematis ‘Madame Le Coultre’

Clematis Madame Le Coultre

Kvitne od júna až do jesene, kvety sú väčšie, biele, vynikne v moderných záhradách. V ideálnych podmienkach kvitne veľmi bohato.
v. × š.: 3 × 2 m

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu? Aj vo vašej záhrade môžete kosiť ako profesionál Ako si vybrať a vysadiť stromy a kry predávané v kontajneroch a baloch Riasogule – roztomilé rastlinky, ktoré pripomínajú vodné živočíchy