Pestovanie chryzantém: Na čo by ste rozhodne nemali zabúdať?

  • 26.09.2017

Typickou trvalkou jesene je chryzantéma. Ak sa chcete pýšiť nádherne zakvitnutými trsmi, musíte sa o ne dôkladne postarať. Na čo by ste rozhodne nemali zabúdať? 

Pestovanie chryzantém: Na čo by ste rozhodne nemali zabúdať?

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • špecializované hnojivo na chryzantémy
  • insekticídny postrek

Náradie:

  • motyka
  • krhla s vodou
  • pracovné rukavice
  • záhradnícke nožnice
  • oporná sieť

Náročnosť: *
Čas: do 1 hodiny
Ľudia: 1
Obdobie: začiatok jesene

Pracovný postup

1. OPORA

Opora

Vyššie druhy chryzantém potrebujú pevnú oporu, inak im hrozí zlomenie alebo deformovanie stoniek. Ak máme súvislý porast, využiť môžeme aj natiahnutú pevnú sieť.

2. VYŠTIPOVANIE

Vyštipovanie bočných výhonkov a pukov

Pri veľkokvetých odrodách už od konca leta postupne vyštipujeme všetky bočné výhonky a puky. Rastlina tak sústredí silu do tvorby jedného veľkého kvetu.

3. ZASTRIHNUTIE

Zastrihnutie

U kompaktne rastúcich druhov udržiavame tvar rezom alebo pomocou špeciálnych prípravkov – retardérov. Čím budeme viac strihať, tým viac sa budú rastliny zahusťovať.

4. PREBIERKA

Prebierka

Chryzantémy pravidelne kontrolujme. Ak nájdeme napadnuté rastliny, izolujeme ich od ostatných zdravých a na vyhradenom mieste ich ošetríme vhodnými prípravkami.

5. BURINA

Vytrhávanie buriny

Akákoľvek burina musí ísť z porastu von. Zbytočne by odoberala rastlinám vlahu a živiny. Väčšie druhy burín navyše obmedzujú prísun svetla, čo vplýva na kvitnutie.

6. PRIHNOJOVANIE

Prihnojovanie

Množstvo kvetov a najmä zdravotný stav rastlín je podmienený pravidelným prísunom živín. Používame špecializované hnojivo raz za dva týždne vo forme zálievky.

7. ZÁVLAHA

Závlaha

Chryzantémy patria k trvalkám, ktoré sú náročné na pravidelný prísun vlahy. Porast preto pravidelne zavlažujme. Ideálne ráno a priamo ku koreňom, určite nie na listy.

8. OKOPANIE

Okopanie

Dôležité je aj pravidelné kyprenie pôdy, čím zabezpečíme prísun vzduchu ku koreňom. Výsledkom je rozkonárený koreňový systém a následne bohaté kvitnutie.

9. KONTROLA

Kontrola rastlín

Priebežne kontrolujeme aj spodné časti rastlín a odstraňujeme žltnúce listy alebo listy napadnuté hubovými chorobami. V prípade väčšieho rozsahu postrekujeme fungicídom.

10. VOŠKY

Postrek proti voškám

Na výhonkoch chryzantém sa môžu vyskytovať vošky. Aplikáciu insekticídu či biologického prostriedku rozhodne neodkladajme. Vždy je lepšie zasiahnuť hneď na začiatku.

11. RADA ODBORNÍKA

Rada odborníka

Počas celej jesene si môžeme dokúpiť nové druhy a odrody. Ak hrozia silnejšie mrazy, rastliny zakryjeme netkanou textíliou.

Dobré rady

Podmienky

Najkrajšie rozkvitnú chryzantémy na slnečných alebo polotienistých, chránených miestach. Nie je dobré vysádzať ich na veterné miesta. Pôda by mala byť mierne vlhká, výživná a priepustná. Sucho im nevyhovuje, rovnako ani zamokrená pôda. Na záhone by mali byť usporiadané tak, aby vyššie boli v pozadí a nižšie v popredí.

Pestovanie

Dôležité je pravidelné zavlažovanie a prihnojovanie. Vyplatí sa tiež rastlinám odstraňovať odkvitnuté kvety, vďaka čomu sa budú tvoriť ďalšie. Okolie vysadených rastlín je vhodné nastieľať organickým materiálom. Neskôr na jeseň je dobré do porastu nahrnúť suché lístie, prípadne čečinu. Po odkvitnutí rastliny na jeseň celkom nestrihajte, odstráňte len odkvitnuté kvety.

Pestovanie chryzantém: Na čo by ste rozhodne nemali zabúdať?

Rozmnožovanie a výsadba

Chryzantémy sa dobre rozmnožujú delením trsov v jarných mesiacoch. Nové rastliny si môžete vysadiť na jeseň, no radšej skôr ako neskôr. Predpokladom zakorenenia je teplejšie a vlhké počasie. Chryzantémy vždy vysádzame s koreňovým balom. Nádherné sú v spojení s okrasnými trávami a drevinami, ktoré sú na jeseň ozdobné listami či plodmi.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky