11 krokov ku krásnym chryzantémam v črepníku

 • 29.10.2018

Chryzantémy neodmysliteľne patria k jeseni. Vysádzať ich môžeme nielen do záhonov, ale aj do črepníkov. Ak si ich vysadíme včas, tešiť sa z nich budeme až do konca jesene. Poradíme vám, ako na to.

11 krokov ku krásnym chryzantémam v črepníku

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • rastliny chryzantém
 • menšie alebo väčšie
 • vegetačné nádoby
 • ideálne dekoratívne
 • záhradnícky substrát
 • keramzit
 • kúsok netkanej textílie

Náradie:

 • záhradnícka lopatka
 • pracovné rukavice
 • nádoba na odpad
 • záhradnícke nožnice
 • krhla s vodou

Náročnosť: *
Ľudia: 1
Obdobie: jeseň

Pracovný postup

1. VÝBER

Chryzantémy

V tomto období nájdeme v záhradných centrách širokú ponuku kvitnúcich chryzantém. Zamerajme sa na mierne rozkvitnuté zdravé jedince, ideálne s kompaktným tvarom.

2. DRENÁŽ

Drenáž

Na výsadbu vyberieme efektnú nádobu, pretože spolu s rastlinou ju chceme umiestniť na viditeľné miesto. Na dno nádoby nasypeme 2 lopatky keramzitu, čím vytvoríme drenážnu vrstvu.

3. TEXTÍLIA

Textília v kvetináči

Na aspoň 5 cm hrubú vrstvu keramzitu položíme kúsok netkanej textílie. Substrát tak nebude prepadať do keramzitu.

4. SUBSTRÁT

Substrát na chryzantémy

Začneme s napĺňaním nádoby substrátom. Použijeme kvalitný, kyprý a mierne vlhký záhradnícky substrát.

5. ÚPRAVA

Chryzantémy

Rastliny, ktoré ideme vysádzať, očistíme od suchých a žltnúcich listov. Aspoň zbežne skontrolujeme, či nie sú rastliny zlomené.

6. KOREŇOVÝ BAL

Chryzantémy

Chryzantémy vysádzame s kompaktným koreňovým balom. Rastlinu opatrne vytiahneme z črepníka, skontrolujeme aj korene. Ak sú nahnité a zemina zmáčaná, radšej si vyberieme inú rastlinu.

7. DOSYPANIE

Chryzantémy

Po výsadbe dosypeme opatrne okolo rastliny substrát. Dajme si záležať, aby sme vyplnili dôkladne celú nádobu a zakryli korene chryzantémy. Zeminu nesypeme až úplne po horný okraj.

8. UTLAČENIE

Chryzantémy

Substrát dôkladne utlačíme okolo rastliny aj po bokoch nádoby. Ak treba, dosypeme ďalší substrát. Pracujme opatrne, aby sme rastlinu nepoškodili, má pomerne krehké stonky.

9. ZÁLIEVKA

Polievanie chryzantém

Vysadenú chryzantému dôkladne a výdatne zalejme. Ide o rastlinu, ktorá má na vlahu vyššie nároky. Substrát nenechávajme nikdy úplne ani na dlhší čas vyschnúť.

10. UMIESTNENIE

Chryzantémy

Chryzantémy, ktoré sa rozhodneme pestovať v nádobách, vyžadujú dostatok slnka. Na takéto miesta ich preto aj umiestnime. Vyvarujme sa umiestnenia v tieni.

11. KVETY

Chryzantémy

Rastliny pravidelne kontrolujeme počas celej jesene. Usilujme sa včas odstrániť hlavne odkvitnuté kvety. Znižovali by celkový estetický dojem z rastliny.

Dobrá rada

Nádobu s chryzantémou umiestnime na slnečné alebo polotienisté, ideálne na chránené miesto v závetrí. Rastlinu dôkladne zavlažujme, dajme však pozor na premokrenie substrátu. Prihnojovanie nie je potrebné. Tešiť z kvitnúcej chryzantémy sa môžeme počas celej jesene. Ak by náhodou boli avizované chladnejšie noci, je vhodné rastliny na noc zakryť bielou netkanou textíliou.

Pravidelne tiež odstraňujme odkvitnuté kvety, ako aj žltnúce a suché listy. Na strihanie používajme nožnice, kvety netrhajme, aby sme rastlinu nepoškodili. Hoci široká ponuka láka na nákup, v tomto období nie je vhodné chryzantémy vysádzať do záhradných záhonov. Oveľa vhodnejšie je jarné obdobie.

Chryzantémy

Odborník radí

Po odkvitnutí môžeme rastlinu zostrihať a prezimovať na svetlom a chladnom mieste. Potrebná je aj občasná zálievka, pozor však na premokrenie.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba 
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Prečo žltnú mladé listy malín? 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby?